NIGHTWING Kimdir? – DC Comics Karakter Tanıtımları

Bu yazıda Batman’in sadık yardımcısı Robin’likten sıkılıp Nightwing olarak yoluna devam eden Nightwing’i tanıtıyoruz.

Karakter Adı: Nightwing
Gizli Kimlik: Richard “Dick” Grayson
Yaratılış: Marv Wolfman
TALES OF THE TEEN TITANS #43 (1984)
Yayımcı Şirket: DC Comics
Takım Üyelikleri: Teen Titans, Titans

Hikaye:
Dick Grayson bir sirk akrobat ailesinin çocuğudur. Yıllarca ülkedeki her sirkte çalışmıştır. Uçan Grayson’lar adlı ve ülkedeki en ünlü akrobasi grubunun en küçüğü olan Dick, bir gün sirk Gotham’a geldiğinde bir mafya saldırısına uğrar o saldırıda annesi Mary Grayson ve babası John Grayson ölür ancak Dick kurtulmayı başarır. Ardından Bruce Wayne tarafından evlat edinilir. 8 yaşında olan Dick Grayson aşırı derecede korkmuştur, başlarda Bruce Wayne’den çekinse de Bruce onun yaşadığı şeyleri iyi bilip ona daha yakın durmaya ona babalık yapmaya başlar.

Dick, ailesinin intikamını almak için kendi başına antremanlar yapmaya başlar. Bunu gören Bruce ona adaletin intikam ile olmadığını söyler ve ona Batman olduğundan bahseder.
Dick bunu öğrenince hemen yardımcısı olmak ister, ardından Bruce ile ailesinin katillerini asla öldürmeyeceğine dair bir anlaşma yaparlar. Dick bunu kabul eder ve Robin – Boy Wonder olur Bruce’un yanında neredeyse her gece dışarı çıkmaya başlar. Tek başına göreve çıkması için kendini Bruce’a ispatlamaya çalışır.

Gün geçtikçe suçluların gözünde Batman ve Robin ikilisi çok korkutucu hale gelirler. Bazen direkt Robin’i gördüklerinde bile olay yerinden kaçmaya başlarlar.  Bruce, Dick’in ne kadar başarılı olduğunu görür ve onu daha iyi eğitmeye başlar. Gelecekte Batman’in Dick olmasını ister ve onu sanki kendi öz oğluymuş gibi sever ancak zaman ilerledikçe Dick sadece Batman’in yanında olmaktan sıkılır Bruce bunu farkeder ve diğer süper kahraman yardımcılarının da olduğu bir takım kurulur adını ise Teen Titans koyarlar. Takımda Wally West, Dick Grayson, Roy Harper, Garth( Aqualad )- ve Wonder Girl ( Donna Troy) bulunmaktadır.

Teen Titans takımı bir nevi genç Justice League olur, kendi başlarına görevlere çıkarlar, kendi karargahları bile bulunmaktadır. Yaklaşık 5 yıl boyunca takım sorunsuz bir şekilde devam eder ancak büyüdüklerinde takım dağılmaya yüz tutar.  Aqualad, Atlantis’e gitmek zorunda kalır. Takım dağıldığında Dick artık Robin olmaktan cidden sıkılmış olur ve Superman ile konuşur. Superman’in ona anlattığı hikayeden çok etkilenir ve hikayenin kahramanı olan Nightwing‘in adını kendisine verir. Yepyeni bir kostüm ve isim ile yeni bir kahraman olur. Dick suçla mücadele için büyüğüdü şehir olan Gotham’a gider Batman’in ilgilenemediği yerler ile ilgilenir.

Zamanla Nightwing, Gotham’da Batman kadar ünlenir tam o zamanlarda eski Teen Titans grubu yeniden birleşir ve Titans grubunu kurarlar takım eskisinden daha iyi daha güçlü ve daha popüler hale gelir. Yaklaşık 3-4 yıl boyunca takım çok güzel bir şekilde ilerler ve yeni üyeler takıma katılır. Takım Justice League sonrasındaki en popüler takımlardan bir tanesi olur. Ayrıca en başarılı takımların arasına girer fakat bir gün Batman’in ortadan yok olması ile birlikte Dick Grayson takımdan ayrılmak zorunda kalır ve yeni Batman olur. Bir süreliğine Batman olarak Gotham’a suçla mücadele eder ardından Bruce’un geri gelmesi ile  hayatına tekrar Nightwing olarak devam eder ayrıca Titans takımının başına geçer.

NIGHTWING

 

Fiziksel Özellikleri :
Boy: 183
Kilo: 79
Saç rengi : Siyah
Göz rengi : Mavi

Yetenekleri :
Yakın dövüşte uzman
Kılıç kullanımında uzman
Oyunculuk

-Yakın dövüşte Batman ile neredeyse birebir dövüşebilir.
-Akrobat olduğu için aşırı derecede esnektir ve çok hızlı hareket eder.
-Refleksleri aşırı derecede kuvvetlidir.
-İnsanların gelebileceği en son noktada fiziksel gücü vardır.
-Dedektiflik yeteneği Bruce Wayne yada Tim Drake kadar olmasa da çok iyi bir dedektiftir.

Kıyafetinin özelliği :
Kıyafeti kurşunlara dayanıklıdır ve çok sağlamdır havada süzülmesi için özel bir maddeden yapılmıştır. Elektrik akımını iletebilir. Maskesi  zoom odağı, kızıl ötesi görüş, su altı görüşü gibi özelliklere sahiptir. Işığa duyarlı olarak otomatik ayarlanabilir bir maske takar bu sayede her türlü duruma hazır olmuş olur
Batman kıyafetinin özelliği : Dick Bruce’un kıyafetinin aynısını giymez. Kendisine daha iyi bir kostüm tasarlar. Bu kostüm, içerisinde daha hızlı ve çevik hareket edebileceği aynı zamanda daha dayanıklı bir kostümdür. Bruce geri geldiğinde Dick, aynı dokudan kendisine yeni bir Nightwing kostümü tasarlamıştır ve daha hızlı ve çevik hareket etmiştir .

Karakter hakkında kısa bilgiler :
Sirkin tur otobüsünde doğmuştur. 1991 doğumludur.
DC evreninin en yakışıklı ve seksi karakteri seçilmiştir. (Ayrıca sadece DC ile kalmayıp direk çizgi romanlar arasındaki en yakışıklı karakter seçilmiştir )
DC evrenindeki neredeyse bütün genç kadın karakterler ile birlikte olmuşluğu vardır.
Bugüne kadar 5980 çizgi romanda gözükmüştür.
Kendisi bir kadın tarafından tecavüze uğrayan ilk erkek karakterdir.
Joker’in en nefret ettiği Robin’dir.
Wayne şirketinden kendine özel bir hissesi vardır. Yani DC’deki birçok karakterden zengindir.
Kendisi dünya çapında en çok sevilen Robin’dir
Nightwing’in ilk ana düşmanı Deathstroke’dur.

Figur ,cizgi roman ve envai cesit nesne toplayan bir koleksiyoner ? ucundan azicik cosplayer