Marvel Evreni Hakkında Yanlış Bilinenler

Fanzade ekibi olarak eğlendirmenin yanında bilgilendirmek de amaçlarımız arasında öncelik sahibi. Bu amaç beraberinde sizleri yanlış bilgilerden arındırmayı da getiriyor. Daha sağlıklı bir birikiminiz olması adına kulaktan dolma hiçbir bilgiye inanmamanızı öneririm. Buradan bile duymuş olsanız, ilgili çizgi romanı okuyun aksi takdirde çok ilginç şeyler ortaya çıkabiliyor ortaya. İşte bazıları:

1- Spider-Man vücudunda ağ üretir – Marvel Evreni

Web-Shooter_blueprints
Yok öyle bir şey arkadaşlar. Tamamen Sam Raimi‘nin yönettiği Spider-man üçlemesiyle inandığımız bir yalan o. Her ne kadar TASM serisiyle düzeltilse de hala pek çok insanın yanlış bildiğini düşündüğüm bir bilgidir. Spider-man Web shooter adlı bir cihaz yardımıyla ağ atar. Ağ sıvısını da kendisi üretir.

Ek Bilgi: ”Bu adam ortalıkta salına salına gezerken arkasındaki ağlara ne oluyor?” diye düşünenleriniz varsa, Peter ağlarını belli bir süre sonra kendiliğinden çözünebilen bir maddeden yapıyor. Ortalığı da kirletmiyor anlayacağınız.

1342763098247.cached

2- Marvel Evreni içindeki en zengin adamı Tony Stark’tır.

superhero-wealth1Değil arkadaşlar değil. Kendisi listede ikinci sırada yer alıyor. En zengin karakterimiz Wakanda’nın kralı T’Challa. (Black Panther)

3- Captain America’nın kalkanı kırılamaz

1675532-fearit002_cov_var

Captain America’nın kalkanının kırılması son derece zor olsa da birden fazla kez kırılmışlığı var. Tabii ki bunu sıradan karakterlerin yapması mümkün değil. Kalkanı kıran isimler Thanos, Ultron, Skadi gibi son derece tehlikeli karakterler.

4-Captain America: Civil War

951927ada4b3c7c6e12a9a216f007400_1271128824

Lütfen arkadaşlar. Özellikle filmin duyrulmasından itibaren sıklıkta karşılaştığımız bir hata. CİWİL WAR değil Civil War.

5- Maximoff kardeşlerin ilişkisi

quicksilver-and-scarlet-witch-marvel-s-5-creepiest-love-affairs-jpeg-146485

Kardeşler arasında bir Jamie-Cersei durumu yok arkadaşlar. Açık ve net. Bu olay sadece Marvel’ın alternatif evrenlerinden biri olan Ultimate evreninde gerçekleşti. Ana evren olan Earth-616’da kardeş kardeş yaşıyorlar anlayacağınız.

6- J.A.R.V.I.S.

jarvis

Genel inanışın aksine Jarvis sadece Ironman’in yapay zeka arayüzü değildir. Avengers Mansion’ı çekip çeviren, Stark ailesinin sadık kahyası ve bir savaş gazisidir. Agent Carter dizisini izlerseniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

7- Ultron’u Tony Stark yaratmıştır.

avengers-2

Yine MCU ile birlikte yayılan yanlış bilgilerden bir tanesi. Filmde Tony Stark-Bruce Banner iş birliğinin sonucu olarak gördüğümüz Ultron, çizgi romanlarda dünyanın en büyük dehalarından Hank Pym tarafından yaratılmıştır. Pym’in aklına gelen fikirleri denetim altında tutamaması sonucu Avengers’ın en büyük düşmanlarından biri haline gelen Ultron aynı zamanda Vision’ın da yaratıcısıdır. Vision’ı Avengers’ın arasına sızıp onları içten parçalaması için yaratmış, fakat Vision taraf değiştirerek en sevilen Avengers üyelerinden biri haline gelmiştir.

ageultron2013009_molina_02


8- Vision’ın layıklık durumu

MCU’da ”Dur, sen daha dünkü çocuksun.” uyarılarına aldırmayıp geldiği gibi çekici kaldırmaya layık olsa da çizgi roman evreninde bu işi başarabilen bir grup kişinin içinde yer almıyor Vision. Ama filmdeki sahnesini görünce şaşırdık ve gülümsedik mi ? Kesinlikle. İşlevsel Androidimizin işlevleri arasında çekiç taşımacılığı yer almıyor maalesef. Çizgi romandaki o layık kişiler kimler derseniz, ileride bu konuda da bir dosya hazırlanacak diyebilirim 😉

scarletWitch3

9- Scarlet Witch’in çocukları

Kontrol edemediği güçleri nedeniyle defalarca Marvel evreninin altını üstüne getiren Scarlet Witch’in çizgiyi aştığı noktalardan bir tanesi daha. Her ne kadar kendisi çocuklarının gerçek olduğuna inansa ve kayıpları için Avengers’ı suçlasa da gerçek bundan çok farklıdır. Scarlet Witch gerçekliği değiştiren güçlerini ve büyülerini kullanarak Vision’dan hamile kalmış, bunun sonucu olarak da aslında olmaması gerken çocukları olmuştur. Bu olayın sonuçları ve neden olduğu şeyler Marvel evreninde ciddi değişikliklere de yol açtı tabii.

10- Wolverine ölümsüzdür

Yok öyle bir evren. Gelişmiş bir iyileşme gücüne ve adamantium iskelete sahip olsa da kıl yumağı dostumuz ölümsüz değil. Wolverine’i öldürmenin pek çok yolu var aslında. (Muramasa kılıcı iyileşme gücünü ciddi derecede azaltır mesela) Bu efsanenin yalan olduğunun en basit örneğini bildirimiz Wolverine’in şu anda ölü olmasından anlayabilirsiniz. Secret Wars sonrası göreceğimiz Wolverine Earth 616 Wolverine’i değil. Old Man Logan. Kendisinin ölümüne ilişkin bir adet görseli de şuraya bırakıp yazımızı sonlandıralım.

4161589-1