Professor X Mesih ve Apocalypse ise Sahte Bir Tanrı Mı?

27 Mayıs’ta gösterime girecek olan  X-Men: Apocalypse’in yönetmeni Bryan Singer, her ikisi de farklı dini figürler olan Professor X ve Apocalypse hakkındaki görüşlerini açıkladı:

“Apocalypse aslında Mesih’in karşıtı. Mesih zaten ondan yılar sonra geliyor. Bizim önceliğimiz Antik Mısır üzerinde durmak ki bu da onun gömülüp uyandığı 1983 yılına tekabül ediyor.O daha çok Eski Ahit’ten bir Tanrı; dünyanın belli bir düzende olmasını isteyen intikamcı bir Tanrı, kendisine tapınılmasını istiyor ama aynı zamanda affedici. Ayrıca sahte bir tanrı bu da onu bir çeşit tarikat lideri yapıyor. Apocalypse’i canlandıran Oscar Isaac ve senarist/yapımcı Simon Kinberg sadece dinler üzerine araştırma yapmadılar aynı zamanda tarikatlar ve onların işleyişini üzerine de çalıştılar.Ve bu da onun Dört Atlı’yı nasıl seçtiği konusunda yardımcı oldu.Çünkü mitolojiye göre onun her zaman 4 koruyucusu ve takipçisi var ve bunun sebebi de filmde göreceğiniz savunmasız anlarının olması.”

Diğer yandan Professor X’in Mesih’e benzer pek çok özelliği var. Yönetmen bununla ilgili sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ben  Professor X’i, daha yaşlı, kel ve bilge olduğu zamanı daha güvensiz, savunmasız ve güçlü olduğu zamanı keşfetmek için ele aldım. O, daha çok bir Mesih figürü. Öğretmen olmayı seçiyor. İnsanların beyinlerine girip dünyaya hükmedebilir ama o bunu seçmiyor.Bunun yerine öğretmeyi,öğüt vermeyi ve insanların onun barış ve birlik mesajını takip etmesini umut etmeyi seçiyor. Ve ben onu bir ilaç bağımlısı ve kaybeden olarak görmek üzere ele aldım. Filmde onu daha başarılı, körü körüne iyimser olarak göreceksiniz ve değişimini izleyeceksiniz.”

Professor X’in değişimi X-Men ile alakalı bu yüzden filmde daha alışık olduğumuz kel bir mutant lider izleyeceğiz. Singer filmle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Film sadece dünyayı savunmak üzerine kurulu değil aynı zamanda X-Men oluşumuyla alakalı. Aslında bunu, gerçekte hiç görmedik. X-Men: First Class’ta CIA formunda bir grup vardı ve çoğu öldürüldü. Burada daha ağırdan alan ve X-Men olma yolunda bir grubun işleyişini motive eden bir  Professor Xavier var. Bu filmde onların doğuşunu göreceğiz.Bu film bir bakıma 6 filmin bir sonucu ama bana göre, bir anlamda da tamamen farklı bir fikrin doğuşu.”

Kaynak: IGN