BLADE Ertelendi! Filmin Çalışmaları Yönetmenin Ayrılması Sonucu Durmuş Durumda

Marvel, Bassam Tariq‘in projeden ayrılmasının ardından yeni bir yönetmen ararken, yaklaşan Blade filminin yapımına süresiz bir ara verdiğini duyurdu.

Kevin Feige, San Diego Comic-Con 2019’dan bu yana Marvel Stüdyolarında üzerinde çalışılan projelerden biri olan Blade için Mahershala Ali ile ikonik vampir avcısını MCU’ya getirdiğini duyurmuştu. Wesley Snipes’ın orijinal üçlemesindeki canlandırmasının ardından karakter 2004’ten bu yana ilk kez beyaz perdede yer alacak.

Ali, Eternals‘ta bir seslendirme yapmış olsa da, henüz karakteri kamera önünde oynama şansını elde edemedi ve Marvel Stüdyoları bu yıla kadar yeniden başlatmanın 5. Fazda nereye düşeceğine dair planları ortaya koymaya başlamamıştı. Başlangıçta filmi Bassam Tariq yönetecekti ama Eylül sonunda Marvel ile yollarını ayırdı ve bunun nedeni olarak da “değişen prodüksiyon programlarını” gösterdi. Onun ayrılmasına rağmen stüdyo Tariq’in yerine yeni bir film yapımcısı bulmayı hedefliyordu.

Ancak, Disney’in Marvel Stüdyolarının filmi şimdilik durdurduğunu doğrulamasıyla Blade’in yeniden başlatılması ertelenmekte. Bir yönetmen arayışında olan stüdyo, filmin beklenen tarihinden önce ön prodüksiyonunu durdurdu ve ekip üyeleri bilgilendirildi. X-Men ’97 başyazarı Beau DeMayo, Stacy Osei-Kuffour’dan devraldığı Blade senaryosunu yeniden yazıyor.

blade

Blade’in Yapımının Durması Vizyon Tarihini Değiştirecek mi?

Vampir avcımızın filmi yakın zamanda çekilmeyeceğine göre, şu anda merak edilen soru Marvel Stüdyolarının planlanan Kasım 2023 vizyon tarihine yetişip yetişemeyeceği. Eğer ana çekimlere 2023’ün başlarında başlamayı planlıyorlarsa, Blade’in çekimleri birkaç ay sürecek ve en erken ilkbaharın sonlarına doğru tamamlanmış olacak. Bu noktada, sadece post prodüksiyonu tamamlamakla kalmayıp, aynı zamanda çoğu Hollywood gişe rekortmeni için standart olan gerekli olabilecek yeniden çekimler üzerinde çalışmaları pek olası görünmüyor.

Sonuçta her şey filmin Multiverse Saga için ne kadar önemli olduğuna bağlı, zira Feige ya da Marvel Stüdyoları karakterin kendi MCU filmine kavuşmasının yanı sıra yeniden başlatmanın planlarındaki önemini belirtmedi. Yapımın The Multiverse Saga’dan sonra gerçekleşecek olan 7. Faz’a kadar saklanması şaşırtıcı olmaz. Başlangıçta bir Disney+ dizisi olacak olan ancak şimdi bir sinema filmi olarak yeniden düzenlenen Armor Wars’da da böyle bir durum olabilir. Faz 5 ve 6’nın halihazırda ne kadar dolu olduğu göz önüne alındığında, Marvel Stüdyolarının Blade’i Multiverse Saga sonrasına kadar bekletmesi, mümkün olan en iyi ürünü ortaya koymak için daha fazla zaman kazanmaları anlamına geliyorsa buna değebilir.

MARVEL SİNEMATİK EVRENİ İzleme Sırası (Kronolojik)

Umarız Blade filmiyle ilgili daha fazla güncelleme er ya da geç gelir ve yeniden başlatmanın 5. Faz’ın bir parçası olup olmayacağı netleşir.

Güncelleme: Son haberlere göre de Blade’in yeni vizyon tarihi 6 Eylül 2024 olmuş durumda.