SHAZAM Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Shazam! filminin fragmanı izleyen herkesi şaşırtmıştı. Çünkü film herkesin ağzından düşürmediği “DC çok karanlık!” sözünü fazlasıyla savuşturmayı başarmıştı. Diğer DC filmlerine göre oldukça hareketli ve kendisini çok da ciddiye almayan bir tarzda gözüküyor. Ve bu canlılık Suicide Squad’da ki gibi zorlama değil gayet güzel bi şekilde uydurulmuş gözüküyor.

Merakla beklenen Shazam! filmini izlemeden önce Shazam karakteri hakkında bilmeniz gerekenler!

Orijinal Adı Ne Shazam Ne Captain Marvel!

shazam

Herkes Billy Batson’ı Shazam ya da Captain Marvel olarak biliyoru. Aslında karakterin yaratıcıları karakterin ismini Shazam ya da Captain Marvel koymadan önce Captain Thunder koymuşlar. Çok yaratıcı değil mi? 🙂 Fakat lisans sorunlarından dolayı karakterin adı bugünkü halini almış.

Shazam Mı? Captain Marvel Mı?

 

Birçok kişinin aklındaki sorudur belki de. Karakterin adı Shazam mı? Captain Marvel mı? Karakterin asıl adı Captain Marvel. Fakat bu ismin geri plana atılmasının en büyük sebebi karakterin gücünü kazanmasını sağlayan sözcük ve aynı isimdeki büyücü SHAZAM! New52 ile birlikte Geoff Johns ve Gary Frank karakterin adını Shazam olarak kullanmasıyla her şey resmiyete de binmiş oldu.

Shazam Rastgele Seçilmiş Bir İsim Değil Tabii Ki!

S: Süleyman’un Bilgeliği

H: Herkül’ün Kuvveti

A: Atlas’ın Dayanıklılığı

Z: Zeus’un Gücü

A: Aşil’in Cesareti

M: Merkür’in Hızı


Bi’ Ara Süper Kahraman Deyince Hemen Onun Adı Gelirdi!

Çizgi romanların altın çağında, satışların astronomik rakamlara çıktığı zamanlar, Shazam en popüler karakterlerdendi. Evet Superman nam-ı diğer Superman’den bile daha popülerdi. Yaklaşık aylık 1.3 milyon kopya satıyordu.


İlk Çizgi Roman Uyarlanmış Süper Kahraman!

shazam hakkında

Shazam hakkında bir başka şey de şu; o zamanların popüler karakteri Shazam’ın tabii ki bir film veya dizisi yapılmalıydı. Ve 1941 yılında tüm bu çizgi romandan uyarlama furyasından önce Shazam “Adventures of Captain Marvel” adıyla ilk defa çizgi romandan uyarlandı. 12 bölümden oluşan bu kısa dizinin Captain Marvel rolünde Tom Tyler, Billy Batson rolünde ise Frank Coghlan Jr. bulundu.

 

SHAZAM! filmi 5 Nisan 2019’da sinemalarda!

 

Umarız Shazam hakkında bilmeniz gerekenleri anlattığımız yazımız ilginizi çekmiştir. Beğendiyseniz yorum yapmayı veya sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.