GREEN ARROW Kimdir? – DC Comics Karakter Tanıtımları

Aslında aklımda başka bir karakteri tanıtmak vardı fakat son zamanlarda dizisiyle birlikte oldukça popüler bir karakter haline gelen Green Arrow‘dan bahsetmeyi daha uygun gördüm. Çünkü dizinin karakterle ilgili yanlış yansıttığı noktalar da var ve insanların sadece diziyi izleyerek fikir sahibi olmasını istemiyorum. Bu tanıtım bir kişiye bile karakterin adının Arrow değil Green Arrow olduğunu öğretirse kendimi başarılı sayarım. Hepsi ve daha fazlası için gelin tanıtımımıza geçelim.


url


Karakter Adı
: Green Arrow
Gizli Kimlik: Oliver Jonas “Ollie” Queen
Yaratılış: Mort Weisinger & George Papp (More Fun Comics#73)
(Kasım 1941)
Yayımcı Şirket: DC Comics
Takım Üyelikleri: JLA, Outsiders
Ekipmanlar: Kostüm, yay ve birbirinden çeşitli oklar.

Özellikle farklı işlevlere sahip okları, top sakalıyla birlikte karakterin imzası haline gelmiştir. Hemen hemen her durum için bir ok bulundurduğu sadağını Batman‘in kemerine benzetmek sanırım çok da yanlış olmaz. Adalet Birliği’nin bile çaresiz kaldığı pek çok durumdan, tek bir ok sayesinde hem kendini hem de takım arkadaşlarını kurtarmışlığı vardır.

Green Arrow’un sadağında bulunan bazı oklar:
– Standart oklar
Boks eldivenli oklar
– Flash bombalı oklar
– Yapışkan oklar
– Buz okları
– Patlayıcı oklar
– Göz yaşartıcı gaz okları

Evet, boks eldivenli oklar. Nedenini kendisi bizzat açıklamıştır:

14


Green Arrow’un Hikayesi

greenarrowcomics1

Green Arrow’un hikayesine baktığımızda Batman’le ciddi benzerlikler görüyoruz. Zaten karakterin genelinde bir Batman havası var. Ama Bruce ile çok farklı kişiliklere sahip olduklarını söylemek çok da yanlış olmaz.

Green_Arrow_0013

Çocukluğundan beri okçuluğa yeteneği ve ilgisi olan Oliver, Star City’nin en zengin ailelerinden birinin çocuğudur. Anne ve babası bir safari kazası sonucu trajik bir şekilde hayatlarını yitirdikten sonra dağıtan Oliver, tüm aile serveti ve şirketin gelirleri sayesinde refah içinde büyür. Bruce’un aksine çözümü içki ve kızlarda arar. Yıllarca hiçbir amacı olmayan macera tutkunu bir zampara olarak hayatını sürdürür. Hayatını tehlikeye atar, heyecan arar, ama hareketleri amaçtan yoksundur.

Bir tekne gezisinde çalışanlarından biri tarafından bilinçli olarak suya itildikten sonra tüm hayatı değişir. Gözlerini açtığında bir adadadır. Hayatı boyunca hiçbir gayesi olmayan Oliver’ın artık bir amacı vardır: Hayatta kalmak ve intikamını almak.
Hikayeyi daha fazla anlatmak istemiyorum. Adada yaşanan olayları merak edenler Green Arrow: Year One çizgi romanını okuyarak karakter hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirler. Biz kaldığımız yerden devam edelim. Adada yaşanan olaylar sonucu Oliver sonunda aradığı amacı bulur. Güçsüzlere yardım edecek, ve bir süper kahraman olacaktır.

Bundan sonrası Star City’nin kahramanı olarak geçiyor. Oliver, servetini ve yeteneklerini kullanarak şehrini suçtan temizlemeye ve adaleti sağlamaya çalışıyor.

Oliver_Queen_DCAU_006

Genel olarak havalı bir karakter olsa da popülerlik ve satış rakamları bakımından bir türlü yüzü gülmedi okçumuzun. Serilerine popülerlik katmak için pek çok kez farklı karakterlerle birlikte çalıştı. Bunlar kimi zaman kendi side-kickleri (Speedy, Red Arrow) kimi zaman da biraz daha büyük abiler (Green Lantern, Batman) oldu.

Tüm bunlara rağmen JLA kadrosunda her zaman sevilen bir isim olmuştur Green Arrow. Adalet Birliği’nin yedilisi arasına giremese de çoğu zaman ana kadroda da yer almıştır. Dik kafalı, bildiğini okuyan, inatçı tavırları bizi eklese de başına çok belalar açmışlığı vardır. En sevilen Batman hikayelerinden biri olan The Dark Knight Returns’ün geçtiği evrende, ok atamaması için Superman tarafından kolu koparılmıştır mesela. Yine bir alternatif evren olan Injustice evreninde maalesef o kadar kolay kurtulamamıştır.

n8ieU

Green Arrow ve Yeni 52

Bahtsız okçumuzun yüzü Yeni 52’de de gülmedi maalesef. Green Arrow serisi Yeni 52’nin en kötü serilerinden biri olarak anılıyor. Sadece seri değil karaktere yüklenen kişilik de beklediğimizden zayıf. Adalet Birliği çizgi romanlarında bile ekibin üye alımını duyup kendini kabul ettirmeye çalışan ezik bir karakter olarak görünüyor ki hiç hoş bir durum değil. Green Arrow severler olarak DC YOU ile birlikte daha iyi günler bekliyoruz sonumuz hayrolsun.

green arrow