Deadpool Filminde Göreceğimiz CABLE Kimdir? “Deadpool”cular Toplaşın!

Evet artık çoğumuz Deadpool‘u izledi, tartıştı, beğendi ya da beğenmedi. Genel olarak Deadpool‘un büyük bir sansasyon yarattığı açık ve gişede çok başarılı gidiyor. Peki bundan sonra neler olacak? Filmin credits sahnesinin bitimine kadar sabredenler az çok direk olarak Wade Wilson‘ın ağzından biliyorlar. Peki bu son sahnelerde geçen Cable kim? Bu karakteri ne kadar tanıyoruz? İşte bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Cable (Nathan Summers) çizgi roman dünyasına ilk olarak 1986’da Uncanny X-men serisinde de bebek olarak gözlerini açtı. İlk  olarak ortaya çıkışı ise 1990 New Mutant serisi. Kendisi Mr. Sinister’ın yarattığı Jean Grey (Phoenix) klonu olan Pryor ile Pryor’un klon olmadığına ikna olan Cyclops’un biricik yavrusu. Güçlü telepatik ve telekinetik özelliklere sahip olarak Mr. Sinister’ın ısmarlama olarak doğmasına ortam hazırladığı doğuştan mutant bir karakter. Düşünceleri çok uzak mesafelerden okuyabilir ya da objeleri hareket ettirebilir. Mr. Sinister’ın Cable doğarken amacı yeni X-men filminde de göreceğimiz Apocalypse’e karşı kullanacağı bir silah olmasıydı ama Apocalypse bunu öğrendi ve Cable’a güçlerini baskılayacak bir tekno-organik virüs enjekte etti.

Virüs vücudunun sol tarafını bir çeşit demir yığınına çevirmeye başlayınca gelecekten gelen  bir Askani Klanı üyesi Nathan’ı 2000 yıl geleceğe götürmeyi ve orda tedavi etmeyi önerdi. Baba Cyclops başka çaresi olmadığından teklifi kabul etti ve Nathan 12 yıl boyunca alternatif bir evrende üvey kız kardeşi olan Rachel Summers (Marvel Girl) tarafından büyütüldü, eğitildi, mutant güçlerini kontrol etmeyi ve virüsün yayılmasını engellemeyi öğrendi.

Stryfe ile savaşırken (ki Stryfe’da Cable’ın virüs bulaşmamış halinin klonu bir villain’dir) Stryfe’ın geçmişe kaçmasıyla birlikte onu kovalayan karakter günümüze geldi. X-Men ile tanışan ve birlikte Apocalypse’e karşı mücadele eden karakter, babası Cyclops’un öldüğünü sanınca X-Men’e de katılır (tabi daha sonra Cyclops’un yaşadığını ve Mısır’da olduğunu öğrenir.)

Deadpool vs Cable. Birlikte mi çalışacaklar yoksa düşman mı olacaklar henüz belli değil.
Deadpool vs Cable. Birlikte mi çalışacaklar yoksa düşman mı olacaklar henüz belli değil.

Kendisi güçlü zihinsel güçlerinin yanında bir asker ve zaman yolcusu. Graymalkin adında bir uzay istasyonu var ve buradan zamanda yolculuk yapabiliyor. Prof. X’e benzer telepatik özellikleri olmasına rağmen tarz olarak tamamen zıt kutuplar. Profesör daha sakin bir yapıdayken bu karakterimiz ise asker olmasının da etkisiyle daha agresif, hatta hafiften bir Wolverine havası var desek yanlış da olmaz, başına buyruk asabi bir asker! Ayrıca sahip olduğu virüsün etkisiyle de her zaman hasta ve gücünün bir kısmını virüsü kontrol etmek için kullanıyor.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a8/CABLEDP005l.jpg
Deadpool ve Cable’ın birlikte çıkan serisinden bir kapak.

Peki onla Deadpool arasındaki bağlantı ne? Bu ikili 2004 yılında ortak bir seriye başlıyorlar. 50 sayı süren bu seride Deadpool ve o birlikte çalışıyorlar ama serinin sonunda ölüyor ve seri bitiyor.

Tabi ki filmde çizgi romanlardaki kadar detay ya da aşırı fantastik zaman yolculuğu veya klonlarla savaş gibi olaylar olmayacağını düşünebiliriz ama genel olarak Cable’ın hikayesi böyle. Kendisi ciddi sinirli bir asker ve telepatik-telekinetik güçleriyle de çok güçlü bir karakter. Filmle ilgili detayların çıkmasına daha çok var belki ama en azından Cable hakkında biraz fikrimiz var. Ne dersiniz Keira Knightley Cable olabilir mi? 🙂

Deadpool 2 için Fan Art çalışmaları başladı bile. Peki sizce Cable'ı kim oynamalı?
Deadpool 2 için Fan Art çalışmaları başladı bile. Peki sizce Cable’ı kim oynamalı?

 

Güncelleme: Deadpool 2 filminde Cable karakterini Josh Brolin‘in oynayacağı açıklandı.