dc animasyon filmleri

DC Animasyon Filmleri |DC Universe Neler Sundu?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir çizgi roman yayıncısı olan DC Comics’in çizgi romanlarından esinlenerek pek çok film ve dizi yapılmıştır. Bu yapımların arasında bazıları oldukça popüler olmuştur. Sinema filmleri özelinde birçok DC yapımı gişe rekorları kırmıştır. Biz de buradaki yazımızda DC evrenindeki animasyon dizilerine göz atacağız. DC Entertainment’in yeni servislerinden biri olan DC Universe Infinite, geçtiğimiz yıldan beri ABD’de kullanımda. Bu mecrada DC’nin çizgi filmlerini, televizyon dizilerini, filmlerini vs. izlemenin imkânı bulunmakta. Ancak ülkemizde kullanımı maalesef mümkün değil. Bu nedenle ülkemizde farklı alternatif izleme sitelerini kullanarak bu içeriklere ulaşılabilmekte. Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun bir ilgiye karşılaşan ve DC hayranları tarafından oldukça sevilen platform, geniş içerik sayısıyla gerçekten tatmin edici deneyimler vadetmektedir. Bu geniş içerikler özelinde DC animasyon filmleri içeriklerinden söz etmemiz mümkün.

dc animasyon serileri shazam

Öncelikli olarak Doom Patrol dizisinin ilk sezonu bu platformda yer alır. Bunun yanı sıra oldukça popüler bir karakter olan Harley Quinn dizisi de DC animasyon dizileri türünde piyasaya sürülmüştür. Ayrıca  Adventures of Superman, Batman, Shazam!, Wonder Woman, The Superman/Aquaman Hour of Adventure gibi animasyon dizileri de DC evreninde insanlara sunulmuş olan yapımlardan bazıları. DC’nin sahip olduğu animasyon çeşitliliği ve hikaye zenginliği, bu sektöre olan ilgiyi daha da artırmaya başlamıştır. Özellikle kaliteli yapımların yer aldığı DC evreni sayesinde Superman, Batman ve Robin gibi animasyonların popülaritesi de giderek artış göstermiştir. IMDB listelerinde birçok DC animasyonu, üst sıralarda kendisine yer edinmiştir. Örneğin Justice League Unlimited, Young Justice, Superman: The Animated Series, Harley Quinn, Green Lantern: The Animated Series gibi yapımlar, popüler DC animasyonlarından bazılardır.

DC Animasyon Dizileri Arasında En Popüler Olanları Hangileridir?

Elbette her özel alandaki yapımlar olduğu gibi DC animasyon dizileri arasında da popüler olan yapımlar vardır. Genel itibarıyla bakıldığında her DC yapımını takip eden insanların olduğunu söylemek mümkündür. Sahip olduğu evrensellik sayesinde DC, dünyanın dört bir yanından insanların heyecanla takip ettiği işler yapmaktadır. DC’nin Marvel ile olan ezeli rekabeti noktasında sahip olduğu izleyici kitlesi, onu bir adım daha öne geçirmektedir. Bu anlamda en popüler DC animasyonları arasında Superman, Batman Robin’e Karşı, Adalet Birliği: Flash Noktası Paradoksu, Batman: Under the Red Hood, Batman: Kara Şövalye Dönüyor gibi yapımlar sayılabilir.

Tüm bu animasyonların IMDB üzerinde almış oldukları puanlar hayli yüksektir. Dolayısıyla her biri kendi türünde en bilinen yapımlar arasında yer almaktadır. Ağırlıklı olarak süper kahramanların içerildiği bu yapımlar, yalnızca çocuklar tarafından değil gençler ve yetişkinler tarafından da keyifle takip edilmektedir. Yapımlara harcanan emek, uygulanan animasyon çeşitliliği ve kullanılan efektlerin tamamı, film endüstrisinin varmış olduğu noktayı insanlara göstermektedir. Bu gelişme sonucunda da DC evrenine ilgi besleyen insan sayısı artmaya başlamıştır.

DC Animasyon Dizilerinin Konuları Nelerden Oluşur?

DC animasyon filmleri özelindeki yapımların genel olarak işledikleri bazı konu türlerinden söz edebiliriz. Çoğunlukla süper kahramanların hayatını izlediğimiz DC animasyon yapımları, bununla beraber umudun, cesaretin ne kadar önemli olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Örneğin Superman’ın animasyonlarında gördüğümüz şey, Superman’in ahlaki birtakım savaşlar esnasında kaybetmediği umududur. Daha çok küçük yaştakilerin izlediği bu yapımların, dolayısıyla onları iyi birer insan olmaları konusunda  yardımcı oldukları söylenebilir. Bunların yanı sıra başlı başına bir animasyon olan Justice League’de çeşitli adalet mücadelelerini görürken, Batman’ın dahil olduğu yerlerde dostluğa dair bölümler görürüz. Bu açıdan bakıldığında DC animasyon yapımlarının yaşı küçük ya da büyük fark etmeksizin, insanlara dostluğun, mücadelenin, adaletin önemini anlattığını söyleyebiliriz.