Bir Sürü ÖRÜMCEK ADAM! İşte Tüm Zamanların En İyi 10 SPIDER-MAN’i

Silver Age’in ilk günlerinde karakterin ortaya çıkmasından bu yana, Spider-Man, Tv şovları, filmler, video oyunları, romanlar, gazeteler, çizgi romanlar derken popüler kültüre adını yazdırdı ve milyar dolarlar kazandırdı. Spidey, alt kimliği Peter Parker’la birlikte, Batman ve Superman gibi her gün adı anılan bir ikona dönüştü.

Spider-Verse_Vol_1

Şimdi iki Spider-Men, Marvel Çizgi Roman Evreninde hükmünü sürerken ve tüm takım Web Warriors olarak Multiverse’de yer alırken Newsarama tarafından hazırlanmış en iyi 10 Spider-Man’e bir bakmanın tam zamanı.


10- MAC GARGAN / AI APAEC

10 ai-apaec-dark-spider-man

Son yıllarda iki kötü karakter Spider-Man olarak karşımıza çıktı, her iki karakter de  “Dark Avengers’’ ekibinin üyesiydi.

Norman Osborn ya da Otto Octavius seviyesinde olmasa da, Mac Gargan’ın adı Spider-Man kötü karakterleri için anılmıştı. Bir keresinde Scorpion’ı oynadı daha sonra Eddie Brock ölünce Venom oldu. Daha sonra Norman Osborn  başta olmak üzere Dark Avengers’taki yeni “Spider-Man” olarak karşımıza çıktı.

Dark Avengers daha sonra Ai Apaec’in oynadığı intikam dolu Peruvian örümcek tanrısı yeni kötü Spidey ile devam etti.


9- PAVITR PRABHAKAR

9 -5spidermanindia

Spider-Man dünya çapında tüm çocuklara ulaşmıştır ve Marvel de bunu benimsemiştir. Japonya’da çeşitli başarılara ulaştıktan sonra 2004 yılında Marvel Hindistan’da  eşsiz bir örnek ortaya çıkarmak için Gotham Entertainment Group ile birleşti.

Peter’ın Hint versiyonunu Pavitr Prabhakar canlandırdı ve güçlerini genetik bir radyoaktif kazadan almak yerine yogi’den aldı. Amcası Bhim öldürüldü, Nalin Oberoi (Norman Osborn) ile mücadele etti. Hikayede Hint bir  Doctor Octopus ve Meera Jain adında Hint bir Mary Jane de vardı.

Seri hint inanışlarına ve Hint mitolojisine göre uyarlanmıştı bu da  Spider-Man’in dünyadaki tüm kültürlerle uyum sağlayabileceğini gösterdi.


8- ‘MAYDAY’ PARKER

8-Mayday-Spider-Girl-UnmaskedBu evrende Peter Parker ve Mary Jane Watson’ın kızları henüz doğmamış değildi, kaçırılmamıştı ya da bir mesele yüzünden alıkonulmamıştı. O, babasının himayesinde  “MC2″’nun “Spider-Girl’ü olarak büyümüştü.

Belki de “Mayday” Parker, Peter’ın Spider Man olmanın ötesinde bir aile olmak adına kurduğu bir hayaldi.

Mayday çoğunlukla kendisi hakkındaki çizgi romandan tanınıyor.


7- GWEN STACY

7-Radioactive_Spider-Gwen_1

Jason Latour ve Robbi Rodriguez’in ikincil evrenindeki Spider-Gwen bir hite dönüşmeyince Marvel onu hemen  Spider ailesine kattı. Spider-Gwen, Gwenpool ve yeni açığa çıkan Gwenom gibi hibrit Gwenler kadar popüler oldu.


6- BEN REILLY

6-benreillycostume

İster inanın ister inanmayın Peter Parker ‘ın en önemli klonu 80’lerin sonunda ya da 90’larda ortaya çıkmadı.İlk olarak  Amazing Spider-Man #149 ‘da Ekim 1975’te ortaya çıktı.

İnsanlar Ben’i Jackal ile ilk ortaya çıkışından dolayı hatırlamıyorlar. Bunun yerine ilk olarak Clone Saga’da gördüklerini düşünüyorlar.

Ben, kısa bir süre gerçekten Peter Parker olduğunu düşünmüş ve Spider Man’liği devralmıştı.Bir kere de Scarlet Spider kişiliğinde ortaya çıkmıştı ve şimdi de Kane tarafından kullanılıyor.

Clone Saga’da Reilly  öldü ama fanlar onu tekrar görmek istiyorlar.


5- ULTIMATE PETER PARKER

5-UltimateSpider-Man001_02

2000 yılında Marvel, 21. yüzyıl okuyucuları için son 40-50 yılın klasik karakterlerini ve hikayelerini yeni bir evren oluşturarak güncelledi. Bunların arasında önde gelenlerden biri de  Brian Michael Bendis ve Mark Bagley’in Ultimate Spider-Man’iydi. Ultimate Peter Parker hala bir Spider Man ama karakter çabucak yaş almak yerine 21. yüzyılda lise öğrencisi bir genç olarak maceralarına devam ediyor.Online olarak çalışıyor, bir aşk üçgeninin içinde, güçlerini genetik mühendisliğinden alıyor ve bir çocuk olarak yetişkin insan sorumluluğu taşıyor.

Ultimate Peter kendi dünyasında Green Goblin ile mücadele ederken büyük bir fedakarlık yapıyor ama bu onun hayatına mal olmuyor.


4- MIGUEL O’HARA

miguel

Peter David ve Rick Leonardi, 1992 yılında Spider Man’in 30. yılını kutlamak için distopik 2099 geleceğinde Miguel O’Hara’yı yarattılar. Spider Man bu hikayedeki tek eski karakter değildi ama şüphesiz en popüleriydi.

Hikayede Miguel Alchemax için çalışıyordu ve yeni bir Spider- Hero yaratmak için kullandığı methotlar şirketle uyuşmayınca şirketten ayrıldı. O da deneyleri kendi üzerinde yapmayı tercih etti.


3- OTTO OCTAVIUS

3-otto-octavius-spider-man

Temmuz 1963’teki Amazing Spider-Man #3’te Otto Octavius korkunç Doctor Octopus’a dönüştü. Spider-Man’in en büyük düşmanlarından biri olan Octopus, hem tek başına hem de Sinister Six’in lideri olarak Peter Parker’ın başına bela oldu.Octopus bu arada May Parker’la nişanlandı,öldü, tekrar canlandı ve Avengers ile savaşırken neredeyse tekrar ölüyordu.

Sonra, Otto Octavius‘un bilinci Peter Parker’da hayat buldu. Böylece Parker’ın tüm geçmişine,anılarına ve bilgilerine ulaşarak bunları “Superior” Spider-Man yapmak için kullandı.


2- MILES MORALES

2-MMULTSM2014001_DC11_00001

Peter Parker’ın hayatını değiştiren tecrübeye benzer şekilde genetiği değiştirilmiş örümcekler tarafından dönüştürüldü. Sıradan bir çocuk olan Miles Morales, yeni güçlere sahip ilk Afrika kökenli Amerikan Spider Man.

Miles şu anda Marvel Evreni’nde ikinci Spider Man olarak duruyor ve  All-New All-Different Avengers’ın bir üyesi.


1- PETER PARKER

1-peter-Spider-Man-amazing-fantasy

Başka kim olabilirdi? O her şeyi başlatan kişi. Peter’ın deneyimlerinde herkes kendini bulmasa da bunlar onu yine de herkesin kahramanı yapıyor. Herkes New York binalarına ağ atmanın nasıl bir his olduğunu bilmeyebilir ama herkes bir yakınını kaybetmenin nasıl hissettirdiğini bilir.Bir süper modelle çıkmamış olabilirsiniz ama sevdiğiniz birinden bir şeyleri saklamanın ağırlığını yaşamışsınızdır.

Süper kahramanlığın ötesinde Peter Parker’ın zorluklarla başa çıkma yeteneği ve arkadaşlarına,ailesine ve hatta tanımadığı yabancılar için bile elinden geleni yapmaya çalışması onu ilham veren, en iyi Spider Man yapmaya yetiyor.