MARVEL KÖTÜLERİ İÇİNDEN EN BÜYÜK 10 SÜPER KÖTÜ

Marvel Sinematik Evreni sık sık kötü adamlar konusunda kötü eleştiri almış olmasına rağmen, Marvel Comics, bu konuda en büyük galerilerden birine sahiptir.  Bu yazıda Marvel kötüleri içinden en büyük 10 süper kötüye göz atacağız.

Newsrama ve Best Shots editörleri neye göre bir sıralama yapacakları konusunda uzun süre tartışmışlar ve sonunda orta yolu bulmuşlar. İşte onların sıralaması:

Marvel Kötüleri İçinden En Büyük 10 Süper Kötü

 

DARK PHOENIX

Ciddi şekilde sadece bir tek ana hikayede görünmesine rağmen Dark Phoenix (Jean Grey görünümü ile), şimdiye kadar üretilen en ikonik X-Men hikayesindeki merkezi kötüydü. Kısmen Jean Grey’in bir kahraman olarak statüsüne ve bütün bir galaksiyi yok etmesine bağlı olarak, Dark Phoenix, Marvel Dünyası’nın en şok edici ve etkili kötü karakterlerinden biri olmaya devam ediyor.

Yakın geçmişte Phoenix Force, zamanda geri giden daha genç Jean Grey ile birleşti ama bu hikâye Jean’ın geri gelmesi ve Phoenix’i hayatından sonsuza dek çıkarmasıyla sonuçlandı.


RED SKULL

Marvel kötüleri listesindeki en yaşlı kötü adam olan Red Skull’ın kötülükleri listelenemeyecek kadar çok yönlü. II. Dünya Savaşı’ndan beri benimsediği Nazi ideallerinden asla vazgeçmeyen Red Skull, Kaptan Amerika’nın ve Marvel’in ahlaki merkezinin kesinlikle bir karşı sürümüdür ve hemen herkesin kendisinden nefret etmesini sağlar.

Red Skull’ın hafızalardaki son büyük anı, Gizli İmparatorluk olayıyla sonuçlanan Kaptan Amerika’nın Hydra’ya dönüşünü (Kozmik Küp ve biraz zaman yolculuğu sayesinde) kışkırtmasıydı.

Ancak Red Skull kendi manipülasyonunun bir sonucu olarak yok oldu- ama onun kötü Steve Rogers klonu hala bir yerlerde.


GALACTUS

Rivayete göre Jack Kirby ve Stan Lee; Fantastik Dörtlü, Tanrı ile karşılaşırsa ne olur diye düşünürken ortaya çıkan gezegen yiyen Galactus hızlıca Marvel Evreni’nde en büyük tehditlerden biri haline geldi. Sınırsız açlığı onu yaşam bakımından zengin dünyaya çekerken, çoğu zaman çeşitli kahramanları ve hatta kötüleri birleştirdi.

Son birkaç yıldır bir “cankurtaran” olmasına rağmen, açlığı, Fantastic Four’un yaklaşan yeni hikayesinde geri dönecek gibi görünüyor.

 


ULTRON

Son zamanlarda Age of Ultron ile daha çok tanınır olmasına rağmen ki bu filmde Ultron çarpıcı şekilde öne çıkmamıştı-  Hank Pym’in kötü niyetli bu yaratımı(MCU’da Tony Stark’ın yarattığı), çok daha derin ve çok daha ölümcül bir geçmişe sahip.

Yaratılışından bu yana Ultron, defalarca Avengers’ı tehdit etti ve belki de onların birincil düşmanı haline geldi.

Ultron, bilgisayarla işlenmiş bilinci ve neredeyse yıkılmaz vücudu sayesinde hiçbir zaman tamamen yok edilemedi, asla gerçekten öldürülemedi. Çizgi romanla ilgilenmeyen okuyucular Ultron’u, Avengers: Age of Ultron’da James Spader tarafından canlandırılan kötü karakter olarak tanıyacaktır.

 

DOCTOR OCTOPUS

Uzun zamandır varlığını sürdüren  Dr. Octopus, çoğu kez, Örümcek Adam’ın baş düşmanı olarak işlev görmesine rağmen, en iyi ihtimalle bir Marvel kötüleri içinde B-Listesi kötü adamı olarak düşünülebilirdi. Dan Slott’un rehberliğinde Doc Ock, sadece Spider Man’i değil tüm dünyayı da tehdit eden bir dizi komplo ortaya koyarak bu ünvanı bir kez daha hak etti. Ve böylece, Marvel Comics’te neredeyse başka hiçbir kötünün başaramadığını başardı ve düşmanlarını gerçekten bitirdi.

Çoğunuzun bildiği gibi, Doc Ock son komplosunda bilincini Peter Parker’ın bedenine aktarıyordu ve Peter’ın aklını Ock’un kendi ölmekte olan formunda tutuyordu. Böylece Peter’ın hayatını ve Spider-Man rolünü devralmayı başardı. Peter sonunda Dr. Octopus’u son kez yenip Spider Man olarak rolüne geri döndüyse de Doc Ock’un maskenin altında yaptığı pek çok şey hala hayatını etkiliyor.

Otto Octavius şimdi geri döndü ve bir kez daha Superior Spider-Man olarak çalışıyor- ve bu durum şeytani yaşamı için Doctor Octopus kimliğini yerinden edeceğe benziyor.


GREEN GOBLIN/NORMAN OSBORN

Son yıllarda, Norman Osborn kendi adıyla, sırıtık, geveze alt kimliğinden daha fazla sıkıntıya neden oldu; hatta Avengers seviyesinde tehdit oluşturuyordu ve son zamanlarda, Yeşil Goblin, Carnage’ın etkisi ile başka bir versiyon olan Red Goblin’e dönüştü.

Fakat tüm bunlardan önce Norman Osborn, Spider-Man’in baş düşmanlarından biri olan gizli Green Goblin idi ve sadece Peter Parker’ın gerçek aşkı Gwen Stacy’yi öldüren kişi değildi aynı zamanda gizli kimliği altında Peter’ın en yakın arkadaşı olan Harry Osborn’un babasıydı.

Norman Osborn’un o zamanki ölümü, Yeşil Goblin kimliğiyle iş yapan pek çok kişinin ortaya çıkmasına yol açtı ve Goblin’in gerçek kimliği, bu olaylardan yıllar önce bir gizemdi.


MAGNETO

Magneto, 60’lı yıllardaki tanıtımından bu yana kahraman ve kötü adam arasındaki çizgiyi tekrar tekrar gündeme getirdi ve şu anki statüsü onu iki aşırı uç arasında gri bir yere yerleştirdi, ama korkunç günlerinde Magneto, Marvel’in en acımasız kötülerinden biriydi. Bu, Magneto’nun bu kadar zorlayıcı ve kötü adam olarak acımasız olmasını sağlayan ikilemidir. Magneto’nun, Nazilerin ellerinde çektiği acıya göz önüne alırsak mutant tür için bir gelecek inşa etmeye çalışırken aşırı görüşlerinin neden sıklıkla takip edildiğini anlamaya çalışmak zor değil.

Çoğu zaman neredeyse affedilemeyecek kadar kötü ve ölümcül komplolar üstlense de, yine de Magneto’yu sadece mutant terörist rolüyle tanımlamak neredeyse imkansızdır.  Bir karakter olarak, Magneto, X-Men’deki düşmanlarının çoğundan daha yüksek bir profile sahip, 4 filmde yer aldı ve diğerlerinde de göründü.


LOKİ

Uzun yıllar boyunca, Loki, Marvel evreninin neredeyse tek kötü adamıydı, sadece kardeşi Thor’u değil Marvel’in diğer büyük isimlerini de tehdit ediyordu hatta Avengers’ın oluşumuna yol açıyordu. Bu nedenle, o, Marvel Sinematik Evreni’nde Tom Hiddleston’u bir yıldız haline getirdi ve Loki’yi bazı hayranlar arasında, onun karşısındaki kahramanlardan daha çok popüler hale getirdi.

Marvel Kötüleri - Thanos
Marvel Kötüleri – Loki

Bu günlerde çizgi romanlarda Loki, bir anti-kahramanın daha ötesinde, zaman zaman kendi çıkarları için her iki tarafa da hizmet ediyor.


DOCTOR DOOM

Şöhreti son yıllarda isteksiz bir kahraman olarak dönüşü nedeniyle biraz azalmış olmasına rağmen, hayranların favorisi Dr. Doom, Fantastic Four’un son yeniden yapımında kötülüklerine döndü ve Marvel’in kötülük piramidinin hiyerarşisinde haklı yerini sürdürüyor.

Marvel Kötüleri – Doctor Doom

Doom, Marvel Evreni’deki en zeki adam- evet, belki nefret ettiği düşmanı Reed Richards‘dan bile daha zeki- ama tüm büyük kötüler gibi, kibri onu kendi potansiyeline karşı kör ediyor. Sadece bilimin ustalığıyla yetinmeyen Doom, aynı zamanda Marvel Evreni’ndeki en güçlü sihir kullanıcılarından biridir ve bir zamanlar Dr. Strange’e, Sorcerer Supreme unvanı için bir rakip olarak düşünüldü.

Üç filmde görünmesine ve iki ayrı yapımda bulunmasına rağmen ve ayrıca uygun bir film uyarlaması elde etmemiş olmasına rağmen, Dr. Doom, kültürel olarak genelde, çizgi roman okumamış olanlarda bile kötülükle eş anlamlı bir varlık olarak yer etmektedir.


THANOS

Avengers’ın bir önceki filminin sonunda Thanos hakkında kısa bir özeti görmeden önce, çoğu ana akım izleyici kitlesi muhtemelen Çılgın Titan’ı duymamıştı bile. Ama uzun zamandır Marvel okurları onu, gerçekliği değiştiren Infinity Gauntlet’e sahip olan ve kötülükleri ortaya çıkmadan önce çok sayıda Marvel kahramanı da dahil olmak üzere evrenin yarısını yok eden kozmik bir baş belası olarak tanıyorlar.

Marvel Kötüleri - Thanos
Marvel Kötüleri – Thanos

Şimdi, Avengers: Infinity War’de oynadığı rol sayesinde, Thanos sadece Marvel’in en büyük kötü adamı olarak görülmüyor aynı zamanda artık kendine has bir ünü var- hatta Marvel Sinematik Evreni’nin yarısını öldürmek için kozmik bir şekilde felakete sebep olan Infinity Gauntlet’i yeniden yaratmıştı, tıpkı Marvel Comics’te olduğu gibi. Marvel kötüleri içinde şu anda en şöhretlisi denebilir.

Sizin en sevdiğiniz Marvel kötü karakteri kim? Yorumda bulunun.

Bu arada okumak isterseniz Marvel Evreninin En Güçlü Kadın Karakterleri yazımıza da buyrun.