Captain America Kalkanını Takan 10 Marvel Kahramanı

Steve Rogers, çizgi romanlarda bir süredir sahalardan uzak ama, önümüzdeki hafta Marvel’in tek seferlik düzenleyeceği Free Comic Book Day’de, Captain America olarak kalkanını geri alacak.

Steve Rogers, Captain America kostümünü giyeli ve imzası niteliğindeki kalkanı takalı hayli zaman oldu. Onun yokluğunda, bu ikonik kalkan Sam Wilson’a yani Falcon’a geçti. Sam bir süredir tek Captain Amerika ama önümüzdeki hafta Marvel’in çizgi romanlarında iki Captain America olacak.

intro

Captain America: Civil War’da Rogers’ı oynayan Chris Evans, eğer karakter için en iyisi olacaksa kostüm başkasına devredebilir diye konuşmuştu.

Bunun için bolca aday var. Bu ikonik kalkanı pek çok kişi taktı ve kısa süreliğine de olsa Captain America olarak hizmet sundu. İşte newsrama’nın derlediği, Captain America’nın kalkanını kullanmış 10 kahraman:

 

Cable

cable

Summers  klanının soyundan gelen Cable, gelecekten bir klonun cyborg olan oğlu ve hala bu listedeki en garip eleman değil. Bir mutant özgürlük savaşçısı olan Cable, günümüz de dahil olmak üzere pek çok olası zaman çizelgesinde, Captain America ve  Avengers ile birlikte savaştı, onlarla yol arkadaşlığı yaptı.

Cable, elde etmek için uzun süre uğraştıktan sonra, uzak zaman çizelgelerinin birinde Captain America’nın kalkanını takarken görüldü ve kalkanı özgürlüğün sembolü olarak kullandı.

 

William Burnside

William Burnside

Steve Rogers’ın 2. Sünya Savaşı’nın yaklaştığı günlerde öldüğünü varsayıldığında, onun yerini Captain America olarak doldurabilecek olan ilk isimdi. Onun mirasını Jeff Mace ve William Naslund gibi adamlar canlı tutmaya çalışsa da, William Burnside ömür boyu Captain’ın izinden gidecek tek kişi.

Süper-asker serumu bulunduktan sonra Burnside, estetik operasyon geçirerek ismini Steven Rogers olarak değiştirir ve hükümetin kendisine gerçek  Steve Rogers kimliğini devam ettirmesi için serumu vermesini bekler. Burnside Captain America konusunda kendisiyle aynı tutkuya sahip Jack Monroe adında bir öğrenciyle tanışır. Monroe ile birlikte orijinal Cap ve Bucky olduklarına dair dünyayı ikna eden kısa bir kariyerin ardından Burnside’ın bir patlamada öldüğü varsayılır. Burnside daha sonra gerçek Steve Rogers’ın düşmanlarının rehinesi olarak geri döner ve yakalanıp gizli bir rehabilite merkezine kapatılmadan önce gerçek Bucky Barnes ile çatışır.

 

Jeffrey Mace

Jeffrey Mace

Jeff Mace, Invaders’in bir üyesi ve kostümlü özgürlük koruyucusu Patriot olarak destansı kariyerine başlamış biri. Güçleri olmamasına rağmen savaşçı ve stratejist yetenekleri vardı ve savaştan önce All-Winners Squad ile vakit geçirmişti.

Captain America’nın ilk halefi William Nasland’dan sonra, kimliği devralarak yeni yardımcısı Golden Gir ile birlikte savaştı. Mace 1950’lerde emekli olup sivil hayatına gazeteci olarak devam etti.

 

William Naslund

William Naslund

Orijinal olarak  Spirit of ’76’da suçla savaşan William Naslund, İngiltere’den ikamet alarak Crusaders süper takımına katıldı. 2. Dünya Savaşı boyunca Naslund, Crusaders müttefiklerinin yanında savaştı ve All-Winners Squad içinde de kendine yer buldu.

Savaşın sonunda Steve Rogers ve Bucky Barnes’ın öldüğü sanıldığında, Başkan Harry S. Truman, Naslund’ı yeni Captain America olarak seçti ve Bucky kimliğini de  Fred Davis adında bir gence verdi. Naslund daha sonra, sonraki başkan adayı John F. Kennedy’e karşı suikast girişimini engellemeye çalışırken kendini öldürdü.

 

Sam Wilson

Sam Wilson

Steve Rogers’ın eski dostu ve partneri Sam Wilson, diğer adıyla Falcon’un, mutant güçleri, zihin kontrolü ve Red Skull ile harmanlanmış uzun bir geçmişi var. Fakat en belirgin özelliği Avengers zamanlarından beri Captain’in yanında yer alması ve onun en sadık müttefiki olması. Captain ve Falcon çok yakın arkadaşlar ve Wilson bizzat Captain tarafından seçilen bir Captain America; kendisine serum verildikten sonra yaşlı bir adam olarak kalıyor. Wilson Captain America olarak Avengers’ın yanında yer alıyor ve gençliği ve gücü yenilenmiş olarak Steve’in yanında da Captain America olarak kalmaya devam edecek.

 

Isaiah Bradley

Isaiah Bradley

Captain America’nın gizli bir geçmişi var ve bu geçmiş Amerikan ordusu tarafından yazılan  karanlık fakat gerçek bir bölüm. Süper-asker serumunun yaratıcısı  Dr. Erskine, Steve Rogers’ı, artık geçersiz olan formülün tek alıcısı olarak bırakıp ölüyor. Bundan sonra Amerikan Askeri gücü, yeni bir Captain America yaratmak için Afro-Amerikan askerler üzerinde pek çok deney yapıyor.

Sonuçta bu süreçten sadece Isaiah Bradley geçiyor ve Amerikan ordusu onu bir grupla gizli görevlere gönderiyor. Son görevinde Bradley, Captain America kostümü giyip kalkanını takıyor ve bunun sonucunda mahkemeye çıkıp hapsediliyor ta ki, başkan Eisenhower onu serbest bırakana kadar. Sonra Bradley’in torunu Eli onun peşinden gidiyor ve Genç Avengers’ın Patriot’u olarak  kendine bir kostümle kalkan yapıyor.

 

Major Victory

Vance Astrovik zamansal bir bilmece. Geçerli zaman diliminde Justice of the New Warriors oluyor, mutant güçleri açığa çıkıyor ve sonunda Avengers’a katılıyor. Bir başka zaman diliminde, astronot olmak için büyütülüyor, uzaya gitme cesareti gösterip uzaylı  Badoon ile savaşıyor ve orijinal Guardians of the Galaxy’e katılıyor. O zaman diliminde,Vance Astro’nun orijinal yaşamında, geçmişe yolculuk yapıp fahri bir Avenger oluyor ardından kendi genç halini bulup, kendi kaderini iyi yönde değiştirmek için olaylar zincirini değiştiriyor.Fakat kendi zaman diliminde, Captain America’nın kalkanını buluyor ve Avengers’ın bir sembolü olarak onu takıyor.

 

John Walker

John Walker

Steve Rogers, bozulmuş hükümetin emirlerinin perde arkasını gördüğünde, Captain America olmaktan vazgeçiyor ve yerine gelecek kişiyi aramaya başlıyor. Super Patriot olarak bağımsız hareket eden John Walker’ı buluyor. Walker, Rogers’tan daha fazla şiddet yanlısı ve düşmanlarına karşı bunu kullanıyor.

Walker ayrıca dengesiz, düşmanlarını pek çok kez kritik durumda bırakıyor.Bu yüzden Rogers, Captain America titrini ondan geri almak istiyor. Walker sonunda rehabilite oluyor ve Amerikan ajanı olarak Avengers ‘a hizmet ediyor.

 

Bucky Barnes

Bucky Barnes

James Buchanan “Bucky” Barnes, 2. dünya Savaşı sırasında Rogers’in sağ kolu. Bucky ve Captain’in, savaşın sonunda Baron Zemo ile çarpışması sırasında öldüğü sanılıyor. Daha sonra Captain’in buzla korunduğu anlaşılıyor ama Bucky’nin kaderi biraz ilginç; yakalandığında yeniden canlandırılıyor ve Sovyet güçleri tarafından beyni yıkanıyor. Sonunda, onların en önemli suikastçisi Winter Soldier’a dönüşüyor.

Yıllar sonra Rogers’in yolu, her ne kadar kurtarmak için çok geç gibi gözükse de, eski ortağı ile kesişiyor. Sonunda Bucky anılarını tekrar hatırlıyor ve ikinci kez öldüğü düşünülene kadar Captain America olarak Rogers ile yer değiştiriyor. Boşlukta bir süre kaldıktan sonra dünyaya dönüyor ve Avengers: Standoff’un bir sonucu olarak ortaya çıkan Thunderbolts’a liderlik ediyor.

 

Steve Rogers

Steve Rogers

Listenin başında başka kim olabilirdi ki? Hikayeyi herkes biliyor; zayıf, orduda görev almak için hastalıklı ve onu Amerika’nın tek süper askeri Captain America yapacak olan, deneysel işlem için gönüllü bir adam. Seneler boyunca kostümün içinde ve dışında yer aldı, farklı kod adları, farklı kostümler ve farklı kapasiteyle hizmet etti ve eninde sonunda Steve Rogers,  o kalkanı taktı. Yıllar geçtikten ve vücudundaki süper-asker serumunun çıkarılmasıyla yaşlı bir adama dönüştükten sonra Steve, gençliği, gücü ve kahramanlığıyla sahalara döndü.