BATMAN ve SUPERMAN’in En İyi 10 İlk Karşılaşması

Yıllardır yapım aşamasında olan Batman v Superman: Dawn of Justice artık gösterime girdi ve fanlar nihayet Dark Knight ve Caped Crusader’i bir arada beyaz perdede görecekler. Ve genellikle yakın arkadaş olarak görmeye alıştığımız Batman v Superman’i filmde birbirlerine karşı olarak izleyeceğiz.

 

Batman ve Superman, çizgi romanlarda ve diğer medya organlarında daha önce de karşılaşmışlardı.. Gelin Newsrama’nın hazırladığı ikilinin en iyi 10 buluşmasına bir bakalım.


The Mightiest Team on Earth!

10

Man of Steel ve Dark Knight’ın ilk gerçek buluşması, şaşırtıcı olarak ikilinin kariyerlerinin ilerleyen zamanlarında 1952’de Superman #76’da oldu.

Bazı komik kurnazlıklar sayesinde Clark Kent ve Bruce Wayne kendilerini sadece aynı gemide tuzağa düşürülmüş olarak bulmadılar aynı zamanda aynı kabindeydiler. Bu sayede birbirlerinin gizli kimliklerini öğrendiler ve suçla mücadele için birlikte takım oluşturmaya karar verdiler. Bu günümüz için biraz saçma olsa da, hikaye ikilinin bir süre kimliklerini Louis Lane’den gizli tutmaya karar vermesiyle bitiyor.


The Origin of the Superman-Batman Team

9

1958’in World’s Finest #94’üne bir dönüş yaparsak, Dinamik İkili(Batman ve Robin) Superman’e sıvı kriptonit saldırısı yapıldığı sırada da karşılaşmışlardı.

Bu aslında 6 yıl sonra karakterlerin ilk karşılaşmasını tekrar niteliğindeydi çünkü  ilk karşılaşmayı neredeyse kimse hatırlamıyordu.

Her şeye rağmen bu da ikili arasındaki dostça karşılaşmaya ve ortak bir amaç için birlikte mücadeleye karar vermelerine dair bir diğer örnek.


World’s Finest

8

Tabii ki DC’nin animeleştirilmiş sürekliliği, ikilinin ilk karşılaşmasından tamamen farklı  ve ikilinin bu ana kadar karmaşık karakterlerini eğlenceli bir şekilde sentezliyordu. Fakat  “World’s Finest”  hikayesindeki çoklu bölümlerde Superman ve Batman, birbirlerinden hoşlanmasalar bile birlikte çalışmak zorunda olduklarının farkına varıyorlar ta ki Bruce Wayne’in Lois Lane’e ilgi duymasına kadar. Eğer film iki karakter arasında geçmişten bir hikayeyi takip etmek isterse bu mükemmel bir seçim olacaktır. Çünkü ikili arasındaki iyimserlik ve kötümserlik kontrastı güzel işleniyor. Farklılıklarını bir tarafa bırakıp birbirlerine acı çektirmeden işlerini yapıyorlar.Tabii ki sinemaya uyarlanabilecek en iyi seçenek bu değil.


One Night in Gotham

7

Kriz sonrası Superman ve Batman 1986’daki Man of Steel #3’te ilk kez karşılaştıklarında ikili arasındaki ilişki iyiden iyiye soğumuştu. Superman, Batman’i sadece durdurmaya çalışmıyordu, birlikte Magpie’yi yola getirmek yerine kendini birazda olsa zan altında bırakarak uzaklaşmıştı.. Yazar John Byrne bununla birlikte, yanlış anlaşılma/çatışma/takım olma olgularını bir arada sunarak geleneksel Marvel dinamiğini DC’ye kazandırmıştı.

Bu tanıştırılmayla ikili arasına soğukluk girmişti ve bu birkaç yıl devam etmişti ta ki Süperman şehrini savunurken ölene dek ve Batman onun güvenliğini sağlamaya çalışırken sakat kalana kadar. Görünüşe göre ilişkileri düzeltmek oldukça fazla zaman alıyor bu yüzden süper kahraman olmayanlar için iyi bir durum değil.


1939: The Vigilantes

6

1999 Elseworlds serisinin Generations’un revize edilmiş şekli olan hikaye, yine John Byrne’nın bakış açısından ve orijinal Batman ve Superman karşılaşmasının yeni bir versiyonu. Bu sefer Ultra-Humanite ( Klasik Golden Age’ten bir kötü karakter ama gerçek Golden Age’de Batman’le yüz yüze gelmemişti. Süper kötü karakter olarak 1939’da ilk kez ortaya çıkmıştı.) ikiliyi bir araya getiriyor. İki kahraman kendilerini  kötü adamı yenmeden önce aynı olayın farklı yönlerini araştırırlarken buluyorlar. İkilinin karşı konulmaz doğalarının bir parçası olarak, neredeyse mükemmel bir uyumla birlikte çalışıyorlar ve sanki ikilinin yüzyıllar sürecek olan ilişkilerinin hazırlığı yapılıyor.


The Batman/Superman Story

5

2007’de Batman anime serisinin 5.sezonunda, yapımcılar karakteri DC evrenine taşıdı. 2 parçalık bölümde, Poison Ivy’nin zihin kontrol gazının Lex Luthor tarafından kullanılması ile başlayan olaylar Batman’e Superman ile savaşmak için bir neden verdi.

Batman v Superman filminde Batman’deki kötü karakterler yer almayacak gibi gözüküyor. Batman ve Superman arasındaki çatışma Luthor’un direk kontrolü ile olmasa da kurnazlığıyla manipüle etmesinin sonucu başlıyor.


When Clark Met Bruce

4

Her iki karakterin ilk defa karşılaşmadığı bir zaman vardı.

Jeph Loeb ve Tim Sale‘in bu kısa hikayesinde Bruce Wayne, Smallville‘ye geçiyor ve kendini Clark Kent‘in önünde buluyor.

Her ikisi de çocukluk hali ile karşımıza çıkıyor ve ne ileride neler olacağının ne de diğerlerinin geleceği için ne kadar önemli olduklarının farkında değiller.

Süperman’in geçmişinden revize edilen hikayelerden biri- Lex Luthor’ın görünüşte hiç ortada yokken birden Clark ile aynı lisede olduğunu hatırlayın- işte bu hikayeye ışık tutacaktır.


Justice League, Bölüm 1

3

2012’nin  “New 52” yeniden yapımı iki kahramanın yeniden ilk kez karşılaşması için bir şans verdi ve bu sefer farklı bir şey vardı; iki kahramanın ilk karşılaşmaları sırasında bir şirketleri vardı. Özellikle Green Lantern’in önce düşün sonra uygula alışkanlığı Superman’in önce vur sonra sor alışkanlığıyla birleşince olaylar biraz değişiyor. İki karakterin evren için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor çünkü bu karşılaşma “New 52″’nin devamına hazırlık niteliği taşıyor.


Detective

2

Bruce Wayne’in Smallville sürekliliğinde görünmesi hayranların bir ara olmasını beklediği bir şeydi. Ve 2012’de Smallville’in 11. sezonunda yazar Bryan Q. Miller ve sanatçı  Criss Cross’un ortaya koyduğu işten oldukça memnun oldular. Bruce ve Clark içsel endişeler konusunda birleştiler ve sinirlilik konusunda da Bruce, Clark’ı gölgede bıraktı. Geleneksel Smallville’de yeni bir kahraman olaylar açısından sorun yaratabilir ama yıkılan köprüler yeniden yapılmaz diye bir kural yok.


Cross World

Batman ve Superman

Justice League #1’deki karşılaşmalarının ardından iki yıldan daha az bir süre sonra Batman ve Superman Batman/Superman #1 ‘de yeniden ilk kez karşılaştılar. Bu alternatif zaman yolculuğu çizgi roman çılgınlığında neyse ki bu karşılaşmaları hiç hatırlamıyorlar. Bu sefer ki biraz garipti ama hatırlanmaya değer bir ilk karşılaşmaydı. İş bu iki kahramanı kostümlü olarak yan yana getirmeye gelince tüm paralel dünyalarda her şekilde büyük bir heyecan ve karışıklık oluyor çünkü bu iki karakteri bir araya getirmek oldukça zor bir süreç.