SAVAGE WOLVERINE Cilt 3 “GAZAP”

Bir Savage Wolverine cildi daha.. 2015 sonu raflarda yerini zaten almıştı ama bana okumak yeni nasip oldu. Öncelikle ÇİZGİ DÜŞLER yayınevini tebrik etmek istiyorum. Sebebi de bize bu çok iyi seriyi kazandırması değil. O zaten işi.. Sebebi bize bu güzel seriyi çok iyi bir baskı kalitesi ile sunmaları. Bu cilt ile birlikte Edessa kitabevinden Kara Bilim( Arkabahçe) ve Wolverine Devlet Düşmanı ( Gerekli şeyler ) da almıştım. Diğer iki cilt ile hayal kırıklığına uğradığım kağıt kalitesi, neyse ki bu ciltte yok. Neredeyse iki katı daha kalın bir kağıt kullanmışlar sayfalarda. Diğer ciltlerde zorlasak sayfanın arkası görünürken, bu ciltte ise her sayfa açışımda acaba çift sayfa mı diye kontrol ettiğimi söylemem gerek.

 

2016-04-01 17.07.29

Savage Wolverine’in 3.cildi “Gazap” başlığı ile #12-17 fasiküllerini içeren 6 sayının toplamından oluşuyor. Etiket fiyatı 25 TL. Bu fasiküller çok eski değil, Ocak 2014 ile Haziran 2014 arasına tekabül ediyor. Bu aynı zamanda üzücü, çünkü böylece Wolverine’in ölümüne giden yolda bu serinin de bitmesine sadece 1(Bir) Cilt kalmış demek oluyor.20160401_164309İlk iki fasikülü meşgul eden Maceranın adı ” Gel, hayvanları alt et” diye geçiyor. Çok hoşuma gittiği için orjinaline dönüp bakmadım. Keza burada bahsi geçen hayvanlar bizim anladığımız anlamda doğanın sahipleri mi, yoksa aşağılamak anlamında insan görünümlü hayvanlar mı kararı okuyanlar versin. İkisi de kabulüm şahsen. Bu okuduğum en sinir bozucu Wolverine hikayelerinden biriydi. Yanlış anlaşılmasın. Hikaye ya da çizimler kötü demek istemiyorum. İkisi de aksine muhteşem olduğu için sinir bozucuydu ya zaten. Hani vardır ya, oyuncu rolünü çok iyi yapar ve biz de o kötü karaktere dayanamayıp sayarız söveriz. O mesele. Bu olayda vahşi olan ne Wolverine ne de hayvanlar(gerçek olanlar), aslında ister istemez kendinizi kaptırıp Wolverine’in yerine koyuyorsunuz okurken. Ben bu empati sonucunda Wolverine’i fazla bile insaflı buldum. Hele ki o kadar kan akmasına rağmen.20160401_164348Bu arada Logan’ın geçmişinden flashbackler görüyoruz ve bunlardan birinde ailemizin sevimli ve bol iyi niyetli karakteri Spider-man’ın en büyük düşmanlarından birinin yaşamını bağışlayarak, ne kadar aptalca bir hareket yaptığını da gözlemliyoruz. Ulan Logan.. Neler çekti Peter onun yüzünden. Bir pençelesen eline mi yapışırdı.Neyse fazla merak gidermek iyi bir şey değil. Tadını kaçırmadan diğer hikayeye geçelim.20160401_164437Sonraki dört fasikül cilde ismini veren “Gazap” başlıklı hikaye. Logan 1930’lar Amerikasında içki yasağı döneminde kaçakçılık ile meşguldür. Ortağı ile başı mafyayla sıkıntıya girer ve her halinden fazlaca acemi olduğu görünen Logan ile ortağı bir infaz timi tarafından taranır. Sonuç malum. Ortak ölürken uzun süredir tanıdığı Logan’a iki erkek ve iki kızdan müteşekkil çocuklarını emanet eder. Mafya zaten kızların küçüğünü genelevde çalışması için kaçırmıştır. Böylece bir kovalamaca ve kaçış birlikte sürer gider. Bu hikayenin bence en önemli yanı Logan’ın evrim geçirme sürecinin çok da iyi bilmediğimiz dönemlerine ışık tutması. Dram dolu bir hikaye sizi saracak.( Sanirim ilk motosikletine nasıl kavuştuğunu da göreceksiniz)…
20160401_164502Sonlandırmadan önce Savage Wolverine’i en çok sevme nedenlerimden birini paylaşmak isterim. Çizimleri.. Her hikayede farklı çizer kullanmaları çok yerinde bir karar olmuş. Ki bilinçli olduğu muhakkak. Bu bile başlı başına bu seriyi satın alma nedenlerimden biri.

2016-04-01 17.01.15