KORKUNUN KENDİSİ (Fear Itself) Çizgi Roman İncelemesi

12270245_10153173886092633_2040083991_n

Korkunun Kendisi
Orijinal Adı:
Fear Itself
Yazar:
Matt Fraction
Çizer: Stuart Immonen
Sayfa Sayısı: 248
Yayın Evi: Marmara Çizgi

Marmara Çizgi‘nin ”Ses getiren olaylar” serilerine bir yenisi daha eklendi. Kronolojik olarak Kuşatma’dan sonraya yerleştirebileceğimiz Korkunun Kendisi, Asgard’ın Marvel evrenindeki yerinin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Marvel’ın en önemli olaylarından bir tanesi olan Korkunun Kendisi kısa bir süre önce Türkiye’de yayınlanmış ve pek çok çizgi roman okuru tarafından ”Bunu okumam için öncesinde bir şeyler okumama gerek var mı ?” sorularının hedefi haline gelmişti. Bu incelemenin o sorulara da bir nevi cevap niteliği taşıyacağını düşünüyorum.

Hikayeyi kısaca özetlemek gerekirse Kuşatma sırasında yaşanan olaylar sonucu Asgard-Midgard ilişkileri iyice zora binmiştir. Thor iki dünya arasında bir elçi olarak bir şeyler başarmaya çalışsa da babası Odin bu konuya pek sıcak bakmamaktadır. Üstüne bir de Red Skull’ın kızı Sin tarafından keşfedilen yarım asırlık bir sır ortaya çıkınca dünyadaki kahramanları her zamankinden büyük bir tehdit beklemektedir.

korkunun kendisi çizgiromanı

Yazarlığını Matt Fraction’ın yaptığı 7 sayılık hikaye (cilt içinde yer alan Skull Kitabı’nı da dahil edersek 8) kendini hiç sıkmadan okutmayı başarıyor. Hikaye ile ilgili eleştirebileceğim tek nokta bazı olayların fazla tesadüfe dayandırılmış olması. Yine de Marvel evreninde görece arkaplanda kalan Thor-Odin arasındaki baba-oğul ilişkisine burada değinilmiş olması çok hoş. Cap de her zamanki gibi yine bir ”Dünya Lideri” konumunda. Ayrıca Broxton’lıların Kuşatma’da yaşanan olaylar sonrası gösterdiği tepkiler de son derece iyi işlenmiş.

korkunun kendisi çizgi roman

Immonen’in kalemi de görsel açıdan tatmin edici bir deneyim yaşamamızı sağlıyor. Özellikle Thor’u en iyi resmeden çizerlerden birisi olduğunu düşündüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. Bu arada Immonen’in dikkatli davranılmazsa beklenen etkiyi vermeyecek pek çok sahneyi gayet başarılı bir şekilde hallettiğini de söylemeden geçmeyelim. Bleeding Edge zırhının içindeki Ironman’den ufacık görünen Black Widow ve Nick Fury’ye kadar her karaktere gereken özen gösterilmiş.

korkunun kendisi çizgiromanıt

Türkçeleştirme açısından yine bir sıkıntı yok. Marmara Çizgi çeviride de grafik uyarlamada da hatasız bir iş çıkarmış. Fiyatının da bu kalınlıkta bir cilt için uygun olduğunu söyleyebilirim.

korkunun kendisi çizgiromanı4

Olaylar ara ara sapıtsa ve birazcık zorlama bir şekilde toparlansa da Fear Itself kesinlikle alınıp okunması gereken bir cilt. Adının nereden geldiğini de biraz açıklamak gerekirse Amerikan başkanı Franklin D. Roosvelt’in kriz sırasında söylediği ”The only thing we need to fear is, fear itself.” (Korkmamız gereken tek şey, korkunun kendisidir.) sözü. Zira bu ciltte karakterlerimizin karşılaştığı esas kötü Amcamız korkudan güç alıyor. Bu kadarı bir inceleme için yeterlidir diyor ve sizi korkularınızla başbaşa bırakıyorum.

korkunun kendisi çr