STAN LEE Hayattını Kaybetti: MARVEL’ın Efsane İsmi 95 Yaşındaydı

Marvel Comics‘deki birçok popüler karaktere hayat veren ünlü yazar ve editör Stan Lee, birkaç saat önce hayata gözlerini yumdu. 95 yaşındaki Lee’nin 69 yaşındaki eşi Joan Temmuz 2017’de hayatını kaybetmişti.

Son birkaç senesi Stan Lee için oldukça çalkantılıydı. Marvel Comics efsanesi Stan Lee, 2001’de kurduğu POW! Entertainment isimli prodüksiyon şirketine 1 milyar dolarlık  bir dava açmıştı.  Stan Lee’nin daha önce de eski menajerini kendisini dolandırmakla suçladığını hatırlatalım. Stan Lee eski menajeri Jerardo Olivarez’in kendisinden milyonlarca dolarlık para sızdırdığını iddia ettiği de olmuştu.

Stan Lee Kimdir?

1939’da iş hayatına başlayan ve Black Panther, Spider-Man, X-Men, Thor, Iron-Man, Fantastic Four, Incredible Hulk, Daredevil ve Ant-Man’ı gibi birçok karakter yaratan Lee,  Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde Pazartesi hayatını kaybetti.

Tek başına ve sık sık sanatçı-yazar işbirlikçileri (Jack Kirby, Steve Ditko ve diğerleri ile) sonucunda Lee, Martion Goodman’ın kurduğu Marvel’ı küçük bir girişimden, dünyanın 1 numaralı çizgi roman firması ve daha sonra bir multimedya yayıncılığı firması haline getirdi.

2009 yılından beri The Walt Disney, Marvel Entertainment ile tüm zamanların en iyi gişe getiren süper kahraman filmlerinin çoğunu yaptı.  

2014 yılında  Chicago Tribune ile yaptığı söyleşide “Yaptığım şeyin çok önemli olmadığını düşünürdüm,İnsanlar köprüler kuruyor ve tıbbi araştırmalar yapıyorlar ve burada olağanüstü, çılgın şeyler yapan kostüm giyen kurgusal insanlar hakkında hikayeler üretiyorum. Ama sanırım eğlencenin kolayca reddedilmediğini fark ettim. ” demişti.

Fanzade olarak son olarak şu sözleri söylemek istiyoruz;
Sen hayatını kaybetmiş olabilirsin ama yarattığın karakterler daha uzun yıllar bizlerle olacak, hepsi için teşekkür ederiz. Huzur içinde uyu Stan Lee…