Marvel Ironman’e Neler Yapıyor?

Her şeyden önce şunu belirtelim, bu yazı Marvel’ın All New All Different evrenindeki son sayıları takip etmeyenler için ufak miktarda spoiler içermektedir. Bu spoilerlar internette dolaşırken bile maruz kalabileceğiniz kadar zararsız olsa da tamamen sürpriz olsun derseniz bundan sonrasını okumamak sizin yararınıza olacaktır.

4    Marvel’ın son zamanlardaki en büyük olaylarından olan Civil War II ufak ufak başlıyorken, sonrasındaki değişikliklerde duyurulmaya başladı. Sinematik evrenin de etkisiyle ünü katlanarak artan ve Marvel’ın en ünlü karakterlerinden biri haline gelen Ironman’de bu değişimlerden nasibini alacak gibi görünüyor. Bendis’in açıklamasına göre Civil War II’den sonra gelecek olan Marvel NOW evreninde yeni Ironman’imiz daha önce Invincible Ironman’in 7. sayısında da gördüğümüz Riri Williams olacak. Bu yılın sonlarına doğru çıkacak olan Invincible Ironman #1 ile seri hem bir relaunch alacak hem de başrol koltuğunu Riri Williams alacak.

Açıkçası bu karara şaşırmadık desek yalan olur. Zira Invincible Ironman serisinde Tony’nin zırhlarından birisini bulan Riri’yi, MIT yurdunda kendi kendine yeniden çalışır hale getirirken görmüştük. Yaptığı zırhın genel olarak War Machine‘e benzemesi bir yana, James Rhodes’un ölümüyle boşalan War Machine kadrosu da onun War Machine olacağı yönünde teoriler doğurmuştu.
jxg0akwithxaq6kl0oeu    Marvel’ın en önemli yazarlarından Bendis, Time‘a verdiği röportajda ”Tony Stark için büyük bir hikaye akışının ortasındayız. Aslında üç akışın birleşimi bile denebilir. En yakın arkadaşı öldü, şirketi dağılıyor ve aynı anda aslında biyolojik ebeveynlerinin kimler olduğunu öğreniyor. Bu Tony kadar stresli ve bağımlılık sorunları olan bir karakter için stresli bir durum.”

2

”Tony ayrıca en önemli şeye dikkat etmemede usta ve Avengers meseleleriyle dikkatini dağıtıyor. Tony artık zırhını giymediğinde, tüm bunlar onu nasıl sarsacak ? Bunu öğrenebilmek için Civil War II’nin sonunu beklemek zorunda kalacaksınız. Ama bu Riri Williams’a, Tony’nin kısa sürede tanıyacağı ve etkileşime geçeceği kıza, yol oluşturuyor.”

Riri_Williams_(Earth-616)_from_Invincible_Iron_Man_Vol_2_9_002

Çizgi roman okurları ise yeni karakteri pek kabullenememiş gibi görünüyor. Marvel’ın son dönemlerdeki cesur seçimleri sık sık tartışma konusu olmuştu. Fakat ben bu seçimden ümitliyim açıkçası. En ikonik karakterlerden bir tanesini alıp yerine bir başkasını koymak riskli bir hareket olabilir ama Marvel’da bunun altından layıkıyla kalkabilecek bir yazar varsa o da Bendis’tir. Ayrıca bu değişimlerden daha önce çok başarılı işler çıktığına da şahit olduk. (bkz. Kamala a.k.a Ms. Marvel, Miles a.k.a. Spider-man) Bu yüzden vakti geldiğinde yeni seriye bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca Marvel’ın Ironman’i Robert Downey Jr. oyunculuğuna dayanan bir karakter olmaktan çıkarıp böyle cesur bir hamle yapmasını da takdir ettiğimi söyleyebilirim.

Iron_Man_Riri_Williams    Tüm bunlar hala biraz ”Rebirth’e kayan ilgiyi geri çekelim.” koksa da zamanla neler gelecek hep birlikte bekleyip göreceğiz. Siz ne diyorsunuz ? Yeni Ironman’imiz hayranların gönlünü alabilecek mi ?