Marvel Evreni Hakkında Bilinmeyenler

Eğer geçen hafta yayınladığım ”DC Evreni Hakkında Bilinmeyenler” yazımızı okuduysanız, neyle karşılaşmak üzere olduğunuzun az çok farkındasınız. Annelerin çocukları arasında ayrım yapamadığı gibi, ben de çizgi roman firmaları arasında ayrım yapamıyorum. Bu yüzden DC için yazıp da Marvel’i bırakmak olmaz dedim. Belki de aşağıdaki bilgilerin birçoğunu biliyorsunuz ama unutmayın ki bunlar sadece ısınma turları 😉

Peter_Parker_by_JoeJusko


1- Thanos’un Yasak Aşkı

MCU’daki işlevi (şimdilik) oturmakla sınırlı kalsa da çizgi romanlarda hiç boş durmuyor kendisi. Ölüm listesi son derece uzun olan bu karakterin hareketlerinin ardında yatan amacı hiç düşündünüz mü ? Kendisi ölüme aşık. Yaptığı her şey de biricik sevgilisini mutlu edebilmek için. Belki bunu öğrendikten sonra onu katil olarak değil de sevdiği için her şeyi yapabilecek birisi olarak görürsünüz?

5e10013393f816ceb49b4f4d9839c4e2


2- Esas İntikamcılar

2012’deki filmiyle iyice popülerlik kazanan Avengers ekibi kadar değişim geçiren çok az ekip vardır. Ana kadrodaki irili ufaklı değişiklikler bir kenara; New Avengers, Mighty Avengers, Dark Avengers, Secret Avengers derken bir sürü türevi ortaya çıktı. Peki ama ekip ilk yaratıldığında ana kadroda kimler vardı? Eylül 1963‘te yayınlanan The Avengers#1‘de yer alan ekip başta Iron Man olmak üzere Thor, Ant-man, Wasp ve Hulk tarafından kuruldu.

detail


3- Bir Lafa Bakarım Laf Mı Diye…

Ekiple özdeşleşmiş ”Avengers Assemble” çağrısını zaman içerisinde pek çok kişi yaptı. Genelde Captain America’dan duymaya alışık olduğumuz bu çağrı ilk kez Avengers#10‘da, Thor tarafından yapıldı.

Thor


4- İlklerin Adamı

Marvel’ın ilk karakteri Namor’dur. Nisan 1939’da ortaya çıkan Namor’un bir diğer özelliği de çizgi roman tarihinin uçabilen ilk karakteri olmasıdır. Zira Superman 1938’de yaratılmış olmasına rağmen uçma gücünü 1940’lı yıllarda kazanıyor. Ayrıca Marvel çizgi romanlarında yer alan ilk mutanttır kendisi. Yani diyorum ki : Kusura bakma Reed, sen gelirken bu adam dönüyordu.

736784-namor3


5- Fastball Special

Her ne kadar beyaz perdede kendisini 1,88 görsek de Wolverine aslında Marvel evreninin en kısa karakterlerinden birisi. Hal böyle olunca Colossus’la birlikte yaptıkları imza haline gelmiş bir hareket ortaya çıkıyor: Fastball Special. Zamanla farklı kombinasyonlarla tekrarlansa da genellikle Wolverine-Colossus ikilisi tarafından kullanılmıştır.

tumblr_n4n9r3fkVM1tp1wlko1_400


6- May Hala & John Jonah Jameson

J. J. Jameson’ın babası olan John, oğluyla tamamen farklı bir kişiliğe sahip. Kendisi Spider-man’in en büyük destekçilerinden birisi olup, oğlunun geçmişte yaptıklarından dolayı suçlu hissetmektedir. May ile evlendikten sonra Peter’a da iyi davranan John, May ile birlikte Boston’a taşınmıştır.

peter-4


7- Tarihteki En Pahalı Yumruk

Marvel NOW öncesi son çıkış olan AvsX hikaye olarak sizi ne kadar tatmin etti bilmem ama eğlenceli sahnelere ev sahipliği yaptığı da bir gerçek. Emma Frost ile Ironman arasındaki mücadelede tarihin en pahalı yumruğuyla karşılaştık.

tumblr_m3kfmyGNF31r79oo0o1_500

8- Star Lord’un Akrabalık İlişkileri

Muhtemelen bir çoğunuzun Guardians of the Galaxy filmi ile tanıyıp sevdiği Peter Quill aslında sıradan bir insan değil. Akrabalık ilişkileri pek çok önemli yere bağlansa da tamamını anlatıp sürprizi bozmak istemiyorum. Sadece babasının ”Jason of Spartax” olarak anıldığını bilin yeter. Gerisini merak ediyorsanız ya Google’layıp araştırın, ya da Marvel NOW’daki Legendary Star-Lord serisine bir göz atın.

url


9- Iron Patriot’da ne ola ki ?

Bizzat Amerikan başkanı tarafından Birleşmiş Milletler Savunma Bakanlığı’nın başına geçirilen Norman Osborn, o görevdeyken de her şeyi mahvetmeyi çok iyi başardı. Hepten kafayı kırıp Asgard’a savaş açması bir yana, kendisini bir süper kahramana çevirmeyi bile denedi. Bu iş için paralı asker olan Ghost’u görevlendiren Osborn, ondan Ironman’in deposuna girip yeniden modelleyebileceği ve kontrol altına alabileceği zırhlar çalmasını istedi. Bunun sonucunda da Iron Patriot ortaya çıktı.

Iron_Patriot

10- İlk Süper Kahraman Ailesi

Günümüzde yayınlanan kötü filmler ve Marvel’ın FOX karşıtı politikası sonucu eski popülerliğini yitirmiş olsa da çizgi roman tarihindeki ilk süper kahraman ailesi Fantastik Dörtlü’dür. Kasım 1961‘de hayatımıza girmiş olan kahramanlar, Marvel’ın altın yumurtlayan tavukları Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Kendilerinin en kısa sürede hakettikleri saygınlığı geri kazanabilmelerini umuyorum.

Fantastic_Four_Vol_1_525_Textless


Bonus: Dünya’nın En Zekileri

En parlak dehaların oluşturduğu ilk sekize bakmak gerekirse;

1- Reed Richards
2- Hank Pym
3- Bruce Banner
4- Dr. Doom
5- Iron Man
6- Black Panther
7- Amadeus Cho
8- Beast

4be8571b92cb6


Bir yazının daha sonuna geldik. Bilmediğiniz bir şeyler öğrenebildiyseniz ne mutlu bana. ”Ben bunların hepsini biliyordum.” diyorsanız da hayatınızdan çaldığım 15 dakika için üzgünüm. Bir dahaki sefere kadar hoşçakalın!

1426256530064