ARSENAL Kimdir? – DC Comics Karakter Tanıtımları

Arsenal nam-ı diğer Speedy ve Red Arrow Kimdir?

Karakter Adı: Arsenal 
Bilinen diğer adları:
Red Arrow, Speedy
Gizli Kimlik:
Roy William Harper Jr.

İlk Ortaya Çıkış: Adventure Comics 218. sayı- Kasım 1955
Takım Üyelikleri: Titans, Justice League of America, Outsiders, Teen Titans, Checkmate
Ekipmanlar:
Kostüm, yay ve birbirinden çeşitli oklar.

 

Hikaye:

Gerçek adı, Roy William Harper Jr. olan Roy’un annesi ve babası ayrıdır. Babası bir itfaiyecidir. Ve Roy onunla ile birlikte yaşamaktadır. Babası Roy küçükken bir orman yangınında ölmüştür ve Roy’a babasının yangında kurtardığı bir adam tarafından evlat edinilmiştir ve yıllarca onun yanında büyümüştür. Bu adam Roy’a okçuluk dersleri aldırmaya başlamıştır ve  büyüdükçe kendisine bir idol olarak Green Arrow‘u seçmiştir. Green Arrow’u günümüzün Robin Hood’u olarak görmekte ve onunla  çalışmak istemektedir.  Kendisinin onun yanında görmek istese de buna hazır olup olmadığını kendisine sorduktan sonra bir okçuluk yarışmasına katılmış ve orada yarışmayı kaybetmiştir. Buna rağmen  Green Arrow’un yardımcısı olma isteğinden vazgeçmez.

Green Arrow bir şekilde bu çocuğu duyar  ve onunla temasa geçer. Roy’a daha iyi okçuluk dersleri vereceğini ve bir gün yeterince iyi olduğunda yanına alacağını da söyler. Bunu duyan Roy hiç düşünmeden bu teklifi kabul eder ve aylarca süren çalışmalar sonucu yeterince iyi bir okçu haline gelir. Oliver ona ”benden çok daha hızlısın” diyerek Speedy rumuzunu verir.

 

Roy’a bakan kişinin ölümü ile birlikte Oliver, Roy’a sahip çıkar.  Oliver’ın yardımcısı olmaktan sıkılıp artık kendisinde insanlar tarafından tanınıp değer gören birisi olmak istemesi ile birlikte yanından geçici süreliğine ayrılır ve adını Red Arrow olarak değiştirir. Bundan sonra kendi başına görevlere çıkıp başarılı olmaya başlar. Hatta Titans takımından kendilerine katılma isteği bile almıştır. Roy bu teklifi hemen kabul etmese de bir süre sonra bu teklife olumlu bakar ve kabul eder. Takıma girdiğinde aşırı derecede mutlu olur. Artık bu takım onun için küçük Justice League’dir.

 

Takımda en çok anlaştığı kişiler Wally ve Dick’tir. Çok yakın zamanda birbirlerinin en yakın arkadaşları olmuşlardır. Bu dönemde Cheshire adlı DC evreninin en iyi suikastçılarından birisi ile ilişkiye girmiş ve  bu ilişki yüzünden takımdan ayrılmak zorunda kalmıştır.

Roy ve Cheshire ‘ın ilişkisi gün geçtikçe ilerlerken Cheshire bir gün Roy’dan hamile kalır hamile kalması üzerine suikastciliği bırakan Cheshire, Roy ile düzgün bir hayat geçirmeye başlar. Roy o sırada Justice League of America‘ya katılır. Hayatı iyi giderken kızının doğması ile birlikte bir süreliğine JLA’dan ayrılan Roy bir kaç yıl sonra takıma geri döner ancak akabinde Batman’in düşmanlarından birisi olan Prometheus tarafından saldırıya uğrar ve sağ kolunu kayıp eder. Bir süre hastanede kaldıktan sonra uyanır ve Prometheus’u yakalayıp yakalamadıklarını sorar ardından takımın suskunluğundan birşeylerin kötü gittiğini anlar. Ardından ailesinin ölüm haberini alır ve deliye döner intikam için hayaller kurar ve takımdan ayrılmak zorunda kalır.  Artık kendisine “Arsenal” demeye başlar.

Bir süre evde tedavi gören Roy, intikam için antremanlara yönelir. Black Canary’nin onu durdurmak için yanına gelmesine daha çok sinirlenerek onu kovar. İntikam almaya o kadar kararlıdır ki Dick Grayson ve Black Canary Roy’un başına başka bir şey gelmesini istemedikleri için onu yakalayıp hapsederler ve durumu açıklamaya çalışırlar. Ancak Roy anlamaz gözü intikamdan başka bir şey görmemeye başlar bir süre sonra roy onu hapsettikleri hapishaneden kaçar ve onu durdurmak için önüne Green Arrow gelir. Onun neler yaşadığını bildiğinden ona çok sert davranmaz fakat yolundan da çekilmez. Roy ile kapışmaya başlarlar ve Roy, Oliver’ı yenip kaçmayı başarır. Bir süre boyunca hem JLA’dan kaçar hem de Prometheus’u arar.  Öfkesi zamanla azalsa da yaptıkları yüzünden yeniden JLA kadrosuna tekrar alınmaz bu yüzden Arsenal olarak hayatına devam eder.

 

Fiziksel özellikleri:
Boy: 180
Kilo: 84
Göz rengi : Yeşil
Saç rengi : Kızıl

Güç ve yetenekleri:
-Özel bir gücü yoktur ancak çok iyi dövüşür. Dünyadaki en hızlı okçudur. 13 yaşından beri okçuluk eğitimi almaktadır. Kolaylıkla 2 km ilerideki hareketli hedefi vurabilir.
-Neredeyse dünya üzerindeki birçok silahı kullanabilir. DC evreninin en iyi nişancılarından birisidir
-Yakın dövüşte Oliver ile aynı seviyededir, ayrıca kılıç  da kullanabilmektedir.
-Bilgisayar ve elektronikten çok iyi anlar ve iyi bir hacker’dır

Hakkında bazı bilgiler:
-Dünya genelindeki en sevilen sidekick’lerden bir tanesidir
-Bugüne kadar 1571 çizgi romanda gözükmüştür.
-Flashpoint sonrası yaşadığı olaylar yok olmuş ve asla Red Arrow olmamıştır. Direkt Arsenal olarak, Red hood ile takılmaya başlamıştır. Rebirth’te yeniden Titans grubuna dahil edilmiştir.
-En iyi Justice League of America üyeleri arasında 44.  sıradadır.

Figur ,cizgi roman ve envai cesit nesne toplayan bir koleksiyoner ? ucundan azicik cosplayer