İlk Pokémon Oyunlarında Mew Nereye Saklanmıştı?

Hepimizin bildiği üzere orijinal jenerasyonda 150 adet pokemon bulunmaktaydı. Bunların en zor bulunanı ise efsanevi psişik pokemon Mewtwo idi. Fakat akıllarda bir soru var: oyunda Mewtwo varsa; Mew nerelerdeydi?

Çok az kişi Mew’in oyunda olduğunu biliyordu. Oyun geliştirme döngüsünün bitiminde ekip hata ayıklama özelliğini kaldırdı. Ekip 300 baytlık veri ile oyun kodunun bir başka parçasına dokunmamaları söylenmesine rağmen Mew’i oyuna sokmuştu.

Pokémon programcısı Shigeki MorimotoIwata Asks ile yaptığı röportaj sırasında “Yaptığımız şey şu günlerde düşünülemezdi” dedi. Şirketteki üst kişiler bile farkında değildi. Mew’in varlığının söylentileri ortaya çıkmaya başladığında, onları hevesli hayran kitlesi olarak reddetmişlerdi.

Söylentilere kimin başladığını söylemek zor, fakat Morimoto, Mew’in bir bug nedeniyle oyuncuların oyunlarında ortaya çıkmaya başladığını iddia ediyor. Onu yakalamak için oyunu hacklemenin birçok yolu vardı. Muhtemelen, onu ilk bulan oyuncunun günümüzde hala oyunu kısa sürede bitirmeye çalışanlar tarafından kullanılan Trainer Fly* yaparken onu bulmuş olabileceği düşünülmektedir.

Trainer Fly yapabilmek için oyuncular NPC’ler tarafından fark edilmeden (bildiğiniz üzere haritada ilerleyebilmek için mutlaka birkaç NPC ile savaşmak zorundasınız) kaçmalıdırlar. NPC ile savaşı önlemek için Fly veya Teleport gibi bir hareket kullanmak gerekir. Buna rağmen oyun yine de NPC ile savaşa girdiğinizi varsayarak karşınıza rastgele bir vahşi Pokemon çıkarıyor. Doğru istatistiklerle Mew’in karşınıza çıkması olası.

Ancak Trainer Fly, 1996 bilinen bir hamle değildi. Bu nedenle Mew ile nasıl karşılaşıldığıyla ilgili farklı söylentiler yayılmaya başlıyor. En dikkat çeken söylenti, S.S. Anne yakınlarındaki bir kamyonun etrafında yoğunlaşıyor. Çoğu söylenti, kamyonu hareket ettirmek için bir Pokemon veya Pokemon ekibinin Strength kullanıldığını söylüyor. Kimileri Mew’nin ortaya çıkacağını söylüyorken, kimileri ise pokemon’un bulunduğu Roket Takımının gizli sığınağının ortaya çıkacağını söylüyor.

Elbette bu tamamen saçmalıktı. Oyunlarda Mew’in kazara bulunması ve söylentilerin yerleştirilmesi, oyuncuların Pokémon alabileceği çeşitli etkinlik ve yarışmalara yol açtı. Bunların en büyüğü, Japon manga dergisi CoroCoro Comics tarafından yapıldı. Dergi, bu pokemon’u almak için başvuran yaklaşık 78.000 katılımcı arasından yirmi kazananı seçti.  Daha sonralarda oyunu Gameshark ile hackleyerek yakalanabildiği ortaya çıktı. Yine de Pokémon ekibi ile bir kamyonet itme veya bir çekilişe katılmaya gerek yoktu.

Kamyonun altında hiçbir zaman gizli bir Pokémon olmamıştı, daha sonra söylentiler Pikablu‘nun varlığını iddia etmeye başladı. Programcıların FireRed ve LeafGreen’de kamyonun yakınında gönderme yapma amacıyla Lava Cookie bıraktığı için birçok insan söylentilere inanmaya devam etti.