Animelerde Kulak Temizliğinin Ne İşi Var?

Bazı animelerde esas oğlanın hoşlandığı kız veya bir “one-chan” tarafından kulağının temizlendiğine denk gelip “Bu ne abi?” demişsinizdir eminiz. Hani sadece bir kez olmuş bir şey olsa özel bir fetiştir deyip geçebilirdiniz ama enderden biraz daha fazla kez animelerde şahit olduğumuz bir konu olduğu için kulak temizliği, ele almakta fayda var.

Böyle bir konuda “ecchi” olmayan resim bulmak o kadar zor ki…

Peki gerçekten de Japonlar’da var mı birine kulağını temizletme gibi bir rutin? Cevap evet, bu da var. Sebebini tahmin edebileceğinizi ise pek düşünmüyoruz. Ne yazık ki bu seferki kültürel bir alışkanlık değil, fizyolojik yapılar. Evet ten rengi, saç tipi, göz şekli gibi fizyolojik farkların yanında, ırklar arasında daha belirsiz farklar da var. Kulak kiri de bunlardan biri.

Detaya inecek olursak, biraz iğrençleşeceğiz fakat bizim batı tarafında beyaz ve esmer ırkların kulak kirleri sarımsı renkli, son derece yapışkan ve kokuludur. Asyalı ve Amerikan yerlilerinin kulak kirleri ise beyaz renge sahip olmanın yanında kuru ve kokusuzdur. Bu genetik fark, batı ırklarında 40.000 yıl kadar önceki bir mutasyonla birlikte gelen kulak kirindeki ekstra yağlardır. Hatta bu mutasyon koltuk altı terinin kokusunun da kaynağıdır; Asyalılar genlerinden ötürü ter kokusuna sebep olan bakterileri çekmezler.

VR’da bile var

Asyalı ırkların kulak kirlerini tanıdıktan sonra gelelim temizliği konusuna. Bizi doktorların sürekli kulağımıza hiçbir şey sokmamamız konusunda uyarmasına rağmen, Asyalılar bu kuru kulak kirlerinden dolayı kulak tıkanmasına ve işitme kaybına daha sık maruz kalmalarından ötürü düzenli sayılabilecek aralıklarla kulaklarını temizletirler. Doğal temizleme sağlayan kulak damlaları genellikle kulak kirini yumuşatmada yetersiz kalır, bu nedenle de elle temizlik kaçınılmaz olur.

Bazıları bu temizliği doktorlara yaptırsa da çoğunlukla insanlar ailelerinden birisine veya yakın arkadaşlarına temizletirler. Bu kişilerin evlerinde bir çubuğun ucunda ufak bir kaşığı andıran veya kulak kirini toplayan telli aletler olur. Ayda bir kez veya gerektiğinde yapılabilecek bu temizlik işlemi dikkat edilmediğinde kulağa kalıcı hasar verebilmekle beraber nazik bir şekilde yapıldığında rahatsızlık vermeden sıkıntıyı giderir.

Anlatılmak İstenen

İşte kulağınızın böyle titizlikle temizlendiği sessiz sıcak ilgi anı, özellikle Japonya’da anne sevgisinin alameti farikasıdır. Başınız bir kadının kucağında kulağınızın temizleniyor olması genellikle çocuklukla, koşulsuz sevilme ve önemsenme ile ilişkilendirilir. O anlar huzur anlarıdır. Dolayısıyla animelerde de bu duygu esas alınarak o sahneler canlandırılır. Genellikle kulağı temizlenen kişinin gerginliğini attığını ve yatıştığını görürsünüz. Hal böyle iken Japonya’da bu temizleme işini bir hizmete dönüştürüp para kazanan mekanlar da vardır. Şaşırdık mı?

Unutmadan tekrar hatırlatalım. Huzurlu veya değil kesinlikle kulağınıza çubuk veya benzeri herhangi bir nesne sokmayın. Bu çıkarmaya çalıştığınız kiri daha da içerilere iterek kulağınıza kalıcı hasarlar vermenize neden olabilir. Temizliğinizi kulak damlası ve pamuk toplarıyla yüzeysel yapın. Daha detaylı temizliğe ihtiyacınız varsa bir Kulak-Burun-Boğaz doktoruna başvurun.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.