En Sevilen Psikolojik Animeler – Heyecan ve Gizem Bir Arada

En popüler anime türü olmasa da, animeleri diğer animasyonlardan ayıran unsur belki de işlediği konulardır. Bunlar arasında ise psikolojik, normalde anime seyircisi olmayanlara bile hitap edebilen anime janrasıdır. Hatta belki de sırf bu nedenle hiç anime izlememiş bir arkadaşınıza ilk önereceğiniz anime genelde Death Note olur. İşte bu yüzden ağzınızda Death Note tadı bırakabilecek animelerden oluşan bir liste hazırladık. Psikolojik animeler listemize buyurun.

Karşınızda en sevilen psikolojik animeler listesi

# Death Note

Madem Death Note dedik, psikolojik animeler listemize onunla başlayalım. Light Yagami üniversite sınavlarına hazırlanan bir lise öğrencisidir. Bir gün okulda bir defter bulur. Defterin ilk sayfasında ise, deftere ismi yazılan kişinin öleceği yazmaktadır. Light bulduğu bu yeni güç ile adalet dağıtarak yaşadığımız dünyanın tanrısı olmaya karar verir. Bilmediği ise, defteri düşüren ve onun bulmasını sağlayan gerçek bir ölüm tanrısı olan Ryuk’tur. Light, Ryuk ile birlikte adalet dağıtırken, polis ve gizli dedektif “L” de bu gizemli ölümlerin dolayısıyla da Light’ın peşine düşer.

Death Note’un güzel yanı Light ve L karakterlerinin ikisinin de aşırı zeki olması ve inandıkları şeyi gerçekleştirmeye çalışırken aralarında geçen satranç maçı edasındaki kapışma. Belki daha yaşı büyük izleyiciler çok etkilenmeyebilirler fakat hedef kitlesinin de yetişkinler olduğu söylenemez.


# Neon Genesis Evangelion

Bu animenin ismini de çokça duymuşsunuzdur. Yapımı 90’lara uzanan bu anime, sıradan bir mecha animesi gibi başlar. Dünya daha önce Melek adı verilen nereden geldiği bilinmeyen devasa yaratıklar tarafından istila edilmiş, büyük bir patlama yaşanmış, Antartika kıtası yok olmuş, dünya da yok olmanın eşiğinden dönmüştür. 15 yıl sonra, dünya bu istiladan alınması gereken dersleri almış ve yeni istilalara karşı kendini hazırlamıştır. Meleklerle savaşmak için üretilen Evangelion adı verilen dev robotlar üretilmiştir ancak bu robotlar sadece önceki istiladan sonra doğan ve uyumlu olan çocuklar tarafından kullanılabilmektedir. Shinji Ikari de böyle bir çocuktur. Fakat babası Evangelionları üreten NERV biriminin başındaki Gendou Shinji’dir. Bu da daha önce babası tarafından bir kez terkedilen Shinji için durumu daha karmaşık hale getirmektedir.

Neon Genesis Evangelion, bir shounen mecha animesi gibi olmasa da, Trigger’dan çıkan mecha animeleri gibi karakterlerinin iç çatışmalarını işleyerek hikayesini anlattığı için izleyicisini yanlış yönlendiren bir anime, bu yüzden de büyük çoğunluk tarafından ağır eleştirilere hedef olmuş. Daha sonra çıkardıkları bir film ile hikaye toparlanmış olsa o acı tat hala ağızlarda yer ediyor. Bu nedenle fazla spoiler vermeden sadece şunu söyleyebiliriz. İzlemeye karar verirseniz, bu anime bir mecha animesi değil, psikolojik bir anime, yazarının depresyonunu ve depresyondan çıkışı anlatıyor. Gördüğünüz her şey de aslında sembolizmin birer ürünü.


# Monster

Monster, Naoki Urasawa tarafından 1994 yılında Big Comic Original dergisi üzerinde yayınlanmaya başlayan manganın anime uyarlamasıdır.
Serimiz bir doktorun yaptığı seçimin ve seçimin doğurduğu sonuçlara karşı nasıl bir tutum sergilediğini konu alıyor desek yanlış özetlemeyiz herhalde.
Dr. Tenma Japonya’dan Almanya’ya mesleğinde daha iyi konumlara gelmek için gelen geleceği parlak bir doktordur. Ancak bu yüksek potansiyelli doktorumuzun yaptığı bir seçim hayatının geri kalanını kökten değiştirecektir. Dr. Tenma bir göçmen işçinin ameliyatına girecekken hastane müdürünün talimatıyla hasta değişikliğine gider ve bir sanatçının hayatını kurtarır. Bu yaptığı işten sonra övgüler almasına rağmen ölen işçinin karısının sitemleri karşısında kafasında bazı şeyler değişir. “Her hayat aynı değerde midir?” diye bir soru kafasına takılır.
Doktorumuz bu çelişkiyle yaşamaya devam ededursun, aynı durumla bir kere daha karşılaşır ve belediye başkanı yerine genç çocuk Johan Liebert’in ameliyatına girme kararını verir. Bu hareketinden sonra ameliyatına girdiği çocuk sağ çıkar ama belediye başkanı ölür. Bunun üzerine hastane müdürünün ve müdürün kızı ve aynı zamanda sevgilisi olan Eva’dan tepkileri alır. Kariyerinde ilerlemeyi beklerken tam tersi istikamete doğru gider ve hayatı cehenneme döner.

Ancak müdürün ve diğer iki doktorun gizemli ölümleri sonrasında hastanede yine onun için işler yolunda gider. Hikayemiz Almanya’da Duvar yıkıldıktan sonraki çalkantılı dönemde geçmektedir.  Yıllar sonra Almanya’da orta yaşlı çocuksuz çiftler birbiri ardına öldürmektedir. Seri katilin kim olduğu bilinmesine rağmen öldürme nedeni bir sırdır. Dr. Tenma da “Monster”ın gizemini çözmek için bir yolculuğa çıkar.


# Boku Dake ga Inai Machi (ERASED)

erased - psikolojik animeler listesi

Psikolojik animeler listemizdeki bir sonraki anime Erased. Satoru Fujinuma 29 yaşında bir mangakadır. Henüz manga çizerek hayatını idame ettiremediği için part-time da çalışmaktadır. Fakat Satoru’nun gizli de bir gücü vardır. Biz trajedi gerçekleştiği zaman bilinci birkaç dakika öncesine gitmektedir. Bu sayede geleceği öngörebilen Satoru, pek çok ölümün önüne geçebilmektedir. Yine böyle bir trajedi sonucu kendisine yakın birini kaybeden ve üstelik katil zanlısı durumuna düşen Satoru’nun bilinci ilk kez bundan tam 18 yıl öncesi çocukluğuna gider. Katilin çocukluğunda bir arkadaşının da ölümüne sebep olan başka bir seri katliam olayıyla bağlantılı olduğundan şüphelenen Satoru, geçmişteki bu gizemi de çözerek katili bulmaya karar verir.

Yayınlandığı yılın en güzel animelerinden biri olan Erased’i özellikle gizem ve dedektiflik yapımları izlemeyi sevenlere de tavsiye ederiz.


# Yakusoku no Neverland (Promised Neverland)

 Yakusoku no Neverland

Psikolojik animeler listemizdeki bir diğer anime de Promised Neverland. Eğer hiç konusuna bakmadıysanız veya birinden duymadıysanız sizi ters köşe yapabilecek animelerden. Ama aynı şekilde bakmadıysanız küçük çocukları görüp ilginizi kaybetmeniz de olası. Bu yüzden yine de kısaca bahsetmekte fayda var.

Grace Field House orman içinde bir yetimhanedir. Yetimhanede çocuklar ve sorumluları Isabella mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Çocuklar, kendilerine her gün bir takım testler uygulanması dışında, çok uzaklaşmamak kaydıyla dilediklerini yapmakta serbesttirler. Arada sırada bir çocuk evlat edinilir ve kendisinden bir daha haber alınamaz. Bu durum en büyük 3 kardeşin şüphe duymasına yol açar ve kardeşler gerçeği araştırmaya girişirler.


# Mahou Shoujo Madoka Magica (Puella Magi Madoka Magica)

Madoka ve arkadaşları sıradan orta okul kızlarıdır. Fakat hayatları kediye benzeyen Kyuubey isimli bir yaratıkla ve okullarına nakil gelen Homura Akemi isimli kızla tanışmalarıyla değişir. Kyuubey, kızlara istedikleri herhangi bir dileği gerçekleştirme karşılığında ömürlerinin sonuna kadar cadılarla savaşacak sihirli kızlar olma teklifiyle gelir. Homura ise onların bu teklifi kabul etmemeleri için elinden geleni ardına koymayan sert mizaçlı başka bir sihirli kızdır.

Başka bir ters köşe animesi de Puella Magi Madoka Magica. Her şeyiyle bir sihirli kız animesi gibi başlıyor, hatta maskot bir kedisi bile var. Fakat çok geçmeden her kazancın bir bedeli olduğunu tokat gibi masum kızların ve izleyicilerin yüzüne vuruyor. Spoiler vermemek adına daha fazla detaydan bahsetmeyelim. Fakat kahramanımız Madoka’nın gecenin bir yarısı annesiyle bir konuşması var ki, “vay be, ne analar var” dersiniz. Psikolojik animeler listemizde Stüdyo Shaft’ın elinden çıkan bu anime, görselliğiyle arşa çıkmış durumda, bunu da belirtmeden geçmeyelim.


# Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu (Re:ZERO -Starting Life in Another World-)

Kahramanımız Subaru Natsuki markete gitmek için evden çıkar, dönerken kendini fantastik bir evrende bulur. Başına ne geldiğini anlamaya çalışırken serserilerin saldırısına uğrayıp dayak yer. Bu sırada Satella isimli güzel bir kız gelir ve onu içinde bulunduğu açmazdan kurtarır. Fakat Satella da çaldırdığı nişanını aramaktadır ve Subaru da ona yardım etmeye karar verir. Nişanın yerini bulduklarında, bunun basit bir hırsızlık olmadığını, olayların arkasında çok daha karanlık güçlerin olduğunu öğrenirler.

Anime, daha ilk bölümden güzel bir şok yarattığı için konuyu daha fazla açmamak gerek. Fakat çaresizliği dibine kadar yaşatan bu animeyi herkes sevmeyebilir. Çünkü aynı zamanda Subaru aşırı “cringe” bir karakter ve pek çok internet meme’ine konu olmuş durumda. Bununla birlikte eğer ben ona söve söve izlerim diyorsanız buyurun izleyin.


# Koukaku Kidoutai (Ghost in the Shell)

Psikolojik animeler arasında gelecekte geçenler de var. Bunlardan biri de şimdi bahsedeceğimiz Ghost in the Shell. Teknolojinin günümüze kıyasla çok daha gelişmiş olduğu 2029 yılında, artık insanlar vücutlarının çeşitli organlarını geliştirilmiş sibernetik organlarla değiştirebilmektedir. İşte böyle gelişmiş bir dünyada Niihama şehrinde Albay Motoko Kusanagi ve birimi Kamu Güvenliği 9. Birim terörizmle mücadele etmektedir. Filmde, Kusanagi gizemli bir hacker olan Kukla Efendisi’nin peşine düşer. Kukla Efendisi hakkındaki tek ipucu, arkasında bıraktığı hafızaları tahribe uğramış kurbanlarıdır. Soruşturmada ilerledikçe Kusanagi, olayların arkasında yolsuzluğa bulaşmış hükümet görevlilerinin de olduğunu öğrenir, aynı zamanda varoluşsal ve felsefi soruları da kendine sormaya başlar.

Ghost in the Shell 1995 yapımı bir animasyon filmi. Daha sonra çıkan polisiye animasyon dizileri de var. Aynı zamanda Hollywood yapımı bir filmi de. Fakat çıktığı zamanda çok eşsiz olan yapım, Matrix gibi yapımların da baş ilham kaynağı oldu. Başka yapımlarda da incelenen, insanı insan yapan nedir gibi soruları izleyiciye sorduran Ghost in the Shell’i kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.


# Death Parade

Ölümden sonra cennet veya cehennem yoktur, sadece reenkarnasyon veya kesin yok oluş vardır. Ölenlerin reenkarne olup olmayacaklarına ise barda oynayacakları bir oyunla karar verilmektedir. Barmen, aynı zamanda oyunun hakemi bu kararı veren kişi olarak ölüleri, öldüklerinden habersiz bir şekilde oyunda zor durumlara sokup, oyunun aslında bir ölüm kalım mücadelesi olduğunu düşünmelerini sağlayıp, çaresizlik hallerinde ne kadar ileri gidebildiklerini gözlemler. Fakat bu hakemlerden biri, Decim, kendi barında bir yandan yaptıklarını da sorgulamaya başlar.

Death Parade de gerçekten izleyiciye, pek çok şeyi sorgulatan bir anime. Alacağınız zevki baltalamamak adına soracağınız soruları size bırakıyoruz.


# Zankyou no Terror (Terror in Resonance)

Zankyou no Terror

Kendilerine Sphinx adı veren iki genç, internete bir video yükleyerek, yetkilileri yıkımla ve kaosla tehdit ederler. Amaçlarının ne olduğu bilinmemektedir. Polis çaresizlikle peşlerine düşer. Dedektif Kenjirou Shibazaki da bu soruşturma içerisinde kendisini büyük sırların ve kandırmacaların içinde bulur.

Aslında çok güzel bir konu Zankyou No Terror animesinde biraz harcanmış gibi, çünkü arada ergen saçmalamaları da var. Ama bunun dışında güzel anime. Açıklamada çok fazla spoiler vermemeye çalıştığımız için biraz kafanız karışmış olabilir ama keşfederek alabileceğiniz keyfi baltalamak istemeyiz.


# Zetsuen no Tempest (Blast of Tempest)

zetsuen no tempest - Psikolojik Animeler

Genç Yoshino Takigawa, gizlice en yakın arkadaşı Mahiro’nun kardeşi Aika ile çıkmaktadır. Bir gün Aika gizemli bir şekilde ölür, ağabeyi Mahiro da, kardeşinin katillerini bulmaya yemin ederek ortalıktan kaybolur. Bir ay kadar sonra Yoshino garip bir kız tarafından silahla tehdit altındayken Mahiro imdadına yetişir. Mahiro bu süreçte Hakaze Kusaribe adında bir cadıyla kardeşinin katillerini bulmak için anlaşma yapmıştır. Hakaze’nin mensubu olduğu topluluk, amaçları, gizemli olaylar açığa çıktıkça olaylar daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.

Anime, Shakespeare’in Hamlet ve Fırtına oyunlarından çokça etkilenmiştir. Haliyle pek çok şey göründüğü gibi değil. İzlerken iki ayrı anime izliyormuş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Çok beklenti içine girmemek kaydıyla tavsiye edebileceğimiz bir anime Blast of Tempest, psikolojik animeler listesinde 11 numarada.


# Grisaia no Kajitsu (The Fruit of Grisaia)

grisaia no kajitsu

Yuuji Kazami, kendisinden başka sadece 5 kızın okuduğu Mihama Akademisine nakil olur. Daha sonra öğrenecektir ki kızların her biri trajediden nasiplerini ziyadesiyle almışlardır. Yuuji her ne kadar sakin bir okul hayatı yaşamak istese de, kendini bu kızlara yardım ederken bulur.

Hala anlamadıysanız diye söyleyelim, The Fruit of Grisaia bir Harem, hem de ecchili bir harem. Anime aslında bir eroge görsel romandan uyarlama. Zaten kızların sırayla işlenmesinden bunu anlamak zor değil. Fakat bahsi geçen kızların trajedileri de hiç de hafife alınacak şeyler değil. Hatta bir animede kolay kolay rastlamayacağınız türden konular işleniyor. O yüzden ecchi-harem ile bir alıp veremediğiniz yoksa bu animeyi veya devam animelerini izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.


# Youkoso Jitsury Shijou Shuji no Kyoushitsu e (Classroom of the Elite)

Koudo Ikusie Lisesi görünürde bir ütopyadır. Öğrencilerine eşi görülmemiş bir özgürlük tanımaktadır, bu nedenle de Japonya’nın en iyileri bu okula gelmektedir. Fakat gerçek aslında çok farklıdır. Öğrenciler başarılarına göre A’dan D’ye 4 sınıfa ayrılırlar ve sadece en iyiler iyi muamele görmektedirler. Kiyotaka Ayanokouji D sınıfında bir öğrencidir, fakat hangi sınıfta olduğu pek de umrunda değildir. Sınıfında oldukça zeki ve başarılı Suzune Horikita ile tanışır. Suzune D sınıfını haketmediğini düşünmekte ve A sınıfına yükselmek istemektedir.

Classroom of the Elite, toplumun ve insanların çirkin yüzlerini, hırslarını ve suistimallerini yüzünüze vuran türden bir anime. Bu nedenle psikolojik animeler listemizde yerini alıyor. Hani bir lisede geçmese aynı konuyla siyasi entrika animesi de yapılabilirmiş. Ama bu tip eleştiriler her zaman riskli olduğu için sanki lise yapmaya karar vermişler. Ha bir de izleyiciler karakterlerin yerine kendilerini daha rahat koyabilsinler diye. İlginizi çektiyse şu yazımıza da bir göz atabilirsiniz.


# Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei (Danganronpa)

danganronpa - Psikolojik Animeler

Aslen bir dedektiflik oyunundan uyarlama olan Danganronpa‘da her biri ayrı bir konuda dahi olan çocuklar Hope’s Peak Akademisi’ne kabul edilirler. Sadece 15 kişinin kabul edildiği bu okula Makoto Naegi de tamamen normal bir çocuk olmasına rağmen kabul edilmiştir. Bu da ona Super Şanslı ünvanını verir. Naegi ve arkadaşları yepyeni bir öğretim yılı için heyecanlanırken çok geçmeden gerçeği Monokuma isimli robot ayı müdürlerinden öğrenirler. Bu okul bir deney sahasıdır. ve öğrencilerden birbirlerini öldürmeleri beklenmektedir. Bir öğrenci öldürüldüğünde kalanlara cinayeti araştırmak için belli bir süre verilir. Sürenin sonunda görülecek duruşmada eğer katil bulunamazsa özgürlüğüne kavuşacaktır. Şayet katil bulunursa idam edilecek ve başka hiçbir öğrenci kalmayana kadar bu süreç devam edecektir.

Gizem öğesi, psikoloji öğesinden daha iyi işlenen bu animede aslında Classroom of the Elite‘e benzer bir mesajlar var. Fakat ilk anime bu konuları işlemekte biraz sığ kalıyor. Sonrakiler ise derdini biraz daha iyi anlatıyor. Dedektiflik kısımlarını izlerken de of be o neydi demiyorsunuz. Yine de fena değil, çok büyük beklentilere girmeden izleyebilirsiniz.


# Elfen Lied

Elfen Lied- Psikolojik Animeler

Lucy “Diclonius” adı verilen özel bir insan türüdür. Diclonius’lar küçük boynuzlarla ve görünmez telekinetik ellerle doğarlar. Bu doğaları yüzünden hükümet tarafınan yapılan deneylere maruz kalan Lucy, önüne bir fırsat çıkınca kendisini esir tutanları katlederek laboratuvardan kaçmayı başarır. Fakat bu sırada başından yaralanarak kişilik bölünmüşlüğü yaşar. Kişiliklerinden biri doğru düzgün konuşamayan zararsız bir çocuktur. Bu kişiliğindeyken Kouta ve onun kuzeni olan Yuka isimli iki üniversite öğrencisiyle karşılaşır. Neye bulaştıklarının farkında olmayan bu ikili, kendilerini Lucy’nin katil eğilimli diğer kişiliği ve hükümet komploları gibi türlü tehlikelerin içinde bulacaklardır.

Elfen Lied güzel bir ergen dizisi. Yani ergenken seviyorsunuz, fakat eleştirel gözünüz geliştiyse çok yavan geliyor. İçinde biraz ecchi de var, zira Lucy’nin giysilerle pek arası yok. Ama içinde vahşet ve trajedi bolca var, sevebilirsiniz.


# Kakegurui

Kakegurui- Psikolojik Animeler

Tamamı zengin veya nüfuz sahibi kişilerin çocuklarından oluşan Hyakkaou Private Academy‘de (Kyakkaou Özel Akademisi) kumar çok önemli bir yer tutuyor. Geleneksel olarak kumar oynamanın teşvik edildiği bu okulda, kazançlar öğrencilere para ve statü sağlarken, kaybeden öğrenciler eğer ödeyemeyecekleri bir batağa saplanırlarsa “livestock” (evcil hayvan) ilan ediliyorlar. Besi hayvanı olan öğrenciler, diğer öğrencilerin her dediğini yapmak zorundalar, zulüm karşısında haklarını savunmayı bırakın, savunacak bir hakları bile yok. Bütün bunların üzerinde Öğrenci Konseyi okulun bu düzenini korumak ve daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmek için çalışıyor.

Psikolojik animeler arasında yer alan Kakegurui işte böyle bir okula nakil olarak gelen Yumeko Jabami‘yi konu alıyor. Yumeko başka sessiz sakin ve saygılı bir öğrenci izlenimi yaratsa da aslında daha sonra kompulsif bir kumarbaz olduğu ortaya çıkıyor. Çok zeki ve iyi bir kumarbaz olduğu su götürmez fakat yenmek için değil sadece kumardan zevk aldığı için kumar oynuyor. Bu da onu tahmin edilemez ve son derece tehlikeli yapıyor.

Yukarıdaki paragrafları, daha önce yaptığımız incelemeden aynen aldık. Eğer ilginizi çektiyse şuradan devam edebilirsiniz.

Ayrıca Youtube kanalımızda da animelerle ilgili birçok içerik üretmekteyiz. Buradan kanalımıza gidip abone olabilirsiniz.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.