Çin Yapımı Animeler İçinden Farklı Türlerde Öneriler

Douluo-Dalu-Harika

Çin yapımı animeler dünya çapında pek bilindik değiller ama günümüzde git gide büyüyen bu sektörden harika işler çıkmakta. Bunlar izleyen tarafından çok beğenilen ama bilinmedik yapımlar. Her geçen gün kendilerine özgü tarzları ile büyüyen Çin anime sektörü şu anda dikkat çekmeye başladı. Her bir yapımın özgünlüğü paha biçilemez olan Çin yapımı animeler listesini sizler için derledim. (Dikkatimi çeken ama hala izleyemediğim yapımları da sona ekleyeceğim.)

Soul-Land

Douluo Dalu (Soul Land) – Çin Yapımı Animeler

Konusu: Tang San, gizli silahların yaratılması ve idaresine adanmış Tang Dış Mezhebi’de hayatını geçirdi. Gizli mezhebin gizli sırrını çaldığında sanatının en üst noktasına ulaştı, tek çıkış yolu ölümdü. Fakat kendini ölümcül Cehennem Zirvesinden attıktan sonra farklı bir dünyada, her insanın kendine has bir ruhuna sahip olduğu ve bu güçlü ruhların gelişerek Ruh Ustası olduğu Douluo Dalu dünyasında yeniden doğdu. Tang San’da uyanan ruh, faydasız bir ruh olan Mavi Nehir Çimeniydi. Acaba Tang San yüksek Ruh Ustası sıralamasına ulaşmanın zorluklarını aşabilir mi? Mezhebinin şanını bu yeni dünyaya getirebilir mi?

MAL puanı: 7.88

Gördüğüm en iyi animelerden biridir. Net söylüyorum uzun soluklu bir anime arıyorsanız kesinlikle izleyiniz. Pişman olmayacağınıza eminim. Harika bir konsept ve bunun harika bütünlemesi. Çok güçlü ana karakter seviyorsanız, bu yolda atacağı emin adımlar ve güçlenişinin her basamağını izlemekten keyif alıyorsanız, geçirdiğiniz her bölümün ana karakterimize bir şeyler katmasını seviyorsanız kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. İçerisinde hem harika savaşlar hem de kendi siyasi, politik aktiviteleri olsun, büyülü bir dünyanın ve kendi getirdiği büyülü sistemin tutarlılığı olsun, ben bu animeyi bir başyapıt olarak görüyorum. Yapılmış en iyi Çin animesi.

Douluo-Dalu

Yao Shen Ji (Tales of Demons and Gods)

Konusu: Nie Li, en güçlü İblis Ruhu Kullanıcısı iken dövüş dünyasında da zirve isimdir. Ne var ki Bilge İmparator ve 6 Tanrısal Canavar ile savaşırken hayatını kaybeder. Sonrasında ise birden kendisini 13 yaşındaki haline geri dönmüş olarak bulur. Şimdi sınıfının en yeteneksizi olmasına rağmen önceki hayatındaki bilgilerini kullanarak merdivenleri hızlıca tırmanmaya koyulur.

MAL puanı: 7.40
Türdaşları arasında sıyrılmayı başarmış güzel bir Çin yapımı anime. Herkesin sevebileceği, her türlü yaş kitlesine hitap edebilen güzel bir anime. Bölümlerin beş dakika olması ve bazı yerlerin bariz bir şekilde basite kaçılması haricinde güzel bir anime. Tam yemek yerken izlemelik.

tales-of-demons-and-gods

Xian Wang de Richang Shenghuo (The Daily Life of the Immortal King)

Konusu: Wang Ling, bir yaşından beri iki yılda bir yeni diyar (bir çeşit Çin gücü) elde eden, işleyicilikte (kulvetasyon) dahi olan ve kontrolünün ötesinde bir kahramanlığı olan neredeyse yenilmez bir varlıktır. Ama şu anda on altı yaşında olduğu için en büyük savaşıyla karşı karşıyadır: Lise. Bir başka güçlüğün ardından gelen meydan okuma ile gösterişten uzak lise hayatı planlarından git gide daha da uzaklaşıyor gibi görünüyor…

MAL puanı: 7.24
Adından da anlaşılabileceği gibi absürt bir seri. Hatta absürt komedi de yüksek sıralara oynayabilir. Animemiz belli yerlerde gerçekten çıtayı aşabiliyor. Sizi hem güldürebilip hem de o anın dramatik psikolojisine sokabiliyor. Gerek çizimlerindeki detay olsun gerek konusu olsun, ciddileşmesi gereken yerde ciddileşebilen, kendine has harika bir Çin animesi.

Daily-Life-of-Immortal-King

Mo Dao Zu Shi (Grandmaster of Demonic Cultivation)

Konusu: Şeytan Tarikatı‘nın kurucusu Üstad-ı Azam Wei Wuxian hayatını serkeşlik içinde geçirmiş, neden olduğu kaotik olaylar yüzünden milyonların ahını almıştır. En yakın dostu da kendisine ihanet edince, Dörtler’in Höyükler Baskını esnasında canından olmuştur. Mistik klanların aylar süren reenkarnasyon ritüelleri sonuçsuz kalmasına rağmen, 13 yıl sonra deli bir oğlanın ruh çağırma ayiniyle vücuduna enkarne olur. Ancak, Gusu Lan Klanı’nın Wangji Efendi’siyle yollarının tekrar kesişeceğinden bihaberdir.

MAL puanı: 8.49
Animemiz biraz kaotik, yani kurgusal dünyası karanlık. Kendisinin sunacak o kadar şeyi var, özenle hazırlanmış bir dünyası var ki izlerken çok eğleniyorsunuz. Karakterlerin hepsi detaylı bir şekilde hazırlanmış, hatta gördüğüm en iyi ana karakterlerden biri bu animede. Animemiz kendisini açıklamak konusunda çok iyi olmasada anlatacak hikayesi çok güzel olduğu için hiç sıkıntı çekmeden akıp gidiyor. Tavsiyem, izlerseniz karakterlerin isimlerini not edin, bu neydi? Bu kimdi? Durumu çok oluyor çünkü. Çin yapımı animeler arasında en düzgün ve garip anime olabilir.

grandmaster-of-demonic-cultivation-mo-dao-zu-shi

Hitori no Shita: The Outcast – Çin Yapımı Animeler

Konusu: Bir gün, Zhung Chulan mezarlıkta zombilerin saldırısına uğrar. Bu sırada, elindeki bıçağı fırlatarak bir kızın hayatını kurtarır. Kız Chulan’a hayatındaki zorluklara göğüs germesini söyler ve yanından ayrılır. Ardından Chulan kızla üniversitede tekrar karşılaşır. Bu andan sonra Zhang Chulan’ın kaderi değişmeye başlar. Karşısına özel güçlere sahip bireyler çıkmaya ve bu bireyler arasında özel yetenekleri içeren savaşlar çıkmaya başlar. Her bölüm yeni bir gizemi açığa çıkaracaktır.

MAL Puanı: 6.79

Hiç fena olmayan bir konsepte, arkadaşlığın arasındaki o samimiyete sahip olan bu anime (Bildiğimiz -nakama- arkadaş konseptli animelerden değil. Burada; samimiyet, dostluk, aralarındaki muhabbet size “arkadaş” hissini tattırıyor.)birçok eksiği olmasına rağmen halen güzel bir anime. Konu ve karakterlerin işlenişi bakımından ortalama düzeyde kalsa da çizim tarzı animelere ders niteliğinde animasyonlara sahip. Eğer güzel dövüşler arıyorsanız kesinlikle tavsiyemdir.

Evet, geldik sona. Burada izlediğim ve üstüne az buçuk konuşmak istediğim Çin yapımı animeleri anlattım. Daha bakamadığım ama bakmak istediğim animeleri alta MAL puanlarıyla beraber yazacağım. Umarım birini beğenirsiniz (özellikle Douluo Dalu).

Hitori-no-Shita

Yao Jing Zhong Zhi Shou Ce (Fairy Planting Manual)

MAL Puanı: 6.59 (Harika bir dram hikayesi olduğunu duydum.)

Yao-Jing-Zhong-Zhi

Xing Chen Bian (Legend of Immortals)

MAL Puanı: 7.58 (Görsellik bayağı iyi duruyor.)

Legend-of-Immortals

Wu Dong Qian Kun (Martial Universe)

MAL Puanı: 7.59 (Bu animeyi biraz izledim. Eğer epik fantezi, büyük güç, patlamalar falan seviyorsanız size göre. Ama ben karakter gelişimi biraz fazla hızlı olduğu için pek sevemedim.)

Yao-Jing-Zhong-Zhi çin yapımı animeler

Çin animeleri önerisi listemizin bu şekildeydi. Ayrıca sitemizde farklı anime listelerine de ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.