“HONEY AND CLOVER”ın Mangakasından:”SANGATSU NO LION”

Umino Chica’nın yazdığı shōgi temalı manga, Sangatsu no lion (March comes in like a lion) Young Animal dergisinde yayınlanmaktadır. Yazarın kendisi shōgi ile ilgili geniş bir bilgi haznesine sahip olmadığından, kendisine shōgi ustası Senzaki Manabu yardımcı olmaktadır.

3-gatsu No Lion (Sangatsu no Lion) ‘un konusu şöyle;

Çocukken yetim kalan ana karakter Kiriyama Rei’ye babasının arkadaşı Kōda bakmaya başlar. Ama üvey babası haricindeki Kōda ailesi üyeleriyle arası iyi olmadığından profesyonel shōgici olup hemen yalnız yaşamaya başlamıştır.

Yalnız yaşamaya başladıktan hemen sonra zorla kendisinden daha eski profesyonel shōgiciler tarafından zorla içmeye götürülmüştür. Dönüşte barda çalışan (terimin Japonca aslı snack) Kawamoto Akari’yle tanışmasıyla kaderi büyük bir ölçüde değişmeye başlar.

 

SANGATSU NO LION KARAKTERLERİ

Kiriyama Rei

Ana karakter. Seri başladığında 17 yaşında. Ortaokuldayken tarihin 5. ortaokullu profesyonel shōgicisi olup ilgileri üzerine çekmiştir (profesyonel shōgiciler ile ilgili hikâye içindeki bir öykü).

Babasının etkisiyle shōgiye başlamıştır fakat gerçek anlamda shōgiyle ilgilenmesi Kōdaların evinde yaşamaya başlamasından sonradır. Gerçek anlamda shōgiye başlama nedeni üvey babasını mutlu görmek istemesidir. Ama bunun etkisiyle aileyle olan ilişkisi kötüleşmeye başlayacaktır.

Bu nedenle aileden ayrılmaya karar verir ve 15 yaşında evden ayrılıp yalnız yaşamaya başlar. Ve bu yalnız yaşama döneminde daha sonra kendisinden daha detaylı bahsedeceğimiz Kawamoto Akari ile tanışır ve Rei’nin hayatı birdenbire yüz seksen derece değişir. Bu tanışmanın etkisiyle Rei yavaş yavaş kabuğundan çıkmaya başlar ve okulda da kendi ait olduğu yeri oluşturmaya başlar.

 

Kawamoto Akari

Kawamoto ailesinin en büyük kızı, 23 yaşında.

Dedesinin wagashi (Japon tatlıları) dükkânına yardım edip, geceleri teyzesinin barında çalışmaktadır. Kız kardeşleriyle beraber yaşamaktadır. Annesi öldükten sonra kendisi annesinin görevlerini üstlenmeye karar verir. Babasının aileyi parçalayan kişi olduğunu düşündüğün için kendisinden pek hoşlanmaz.

Rei ile teyzesinin barındaki işinden dönerken tanışır. Rei’yi alışık olmadığı alkol yüzünden kusarken görür. Rei’ye yardımcı olmak için ona dokunduğunda, aşırı zayıf olduğunu fark edip şaşırır ve kendi evine götürüp yemek yedirir, böylece aralarında bir bağlantı oluşur. Akari, kendisi tombul hayvanlar ve insanlardan hoşlandığı için Rei’yi evine getirdiğini söyler.

 

 

Kawamoto Hinata

Kawamoto ailesinin ortanca kızıdır, 14 yaşındandır.

Kawamoto ailesinin genel ruh halini son derece etkiler. Herkese sıcak yaklaştığından okulda da popülerdir. Küçük kız kardeşi Momo’ya bakmanın yanı sıra ablası Akari’yle beraber wagashi dükkânında yardımcı olarak çalışan ağırbaşlı bir kızdır. Rei geldiğinde hiçbir şikâyet etmeden ona da sıcak davranmıştır, Rei’nin huzursuzluğunu gidermiştir. İlkokuldan beri sevdiği oğlana bentō hazırlamasına rağmen veremeyecek kadar saf bir kalbi vardır.

 

 

 

 

Kawamoto Momo

Kawamoto ailesinin en küçük kızı.

Annesi, çok küçükken öldüğünden anne sevgisinden mahrum kalmıştır. Fakat ablaları ve dedesi tüm sevgi ihtiyacını karşılamaktadır. Rei geldiğinden ilk andan itibaren kendisine ısınmıştır. Hikâyenin içinde çıkan animenin etkisiyle Rei’nin arkadaşı Nikaidō’yu çok sevmektedir (Akari de).

 

 

 

 

 

Kawamoto Someji

Üç kız kardeşin annesi Mikako’nun dedesi ve wagashi dükkânı sahibidir.

Kawamoto kız kardeşlerini tüm içtenliğiyle sevmektedir ve her akşam onların evine gidip onlarla yemek yer. Özellikle en küçükleri olan Momo’yu şımartır, onun yanındayken yüzü tamamen değişir. Rei Kawamotoların evine ilk geldiğinde çok hoş karşılamamıştı fakat profesyonel shōgici Kiriyama Rei olduğunu anlayınca tavrının değiştiği sanılmaktadır. Şimdiyse Rei’ye de ailenin bir üyesi gibi davranmaktadır.

 

 

 

 

Kawamoto Misaki

Someji’nin kızı ve üç kız kardeşin teyzesidir.

Ginza’da (Tokyo’nun lüks bir semti) bar sahibesidir. Akari kendisine haftada iki kere yardıma gider. Misaki’nin kabiliyetlerinden etkilendiği için aslında haftanın her günü yardıma gitmek ister fakat Someji çok karşı çıktığı için gitmez. Ayrıca parayla ilgili konularda esnaf havası güçlü olduğunda Someji kendisine “Altın Şeytanı” da der.

 

 

 

 

 

 

Nikaidō Harunobu

Rei’yle eskiden beri sürekli maçlara çıktığından kendisini onun rakibi olarak görüp bununla gurur duymaktadır. Çok sağlıklı gözükmesine rağmen çocukluğundan beri böbrekleriyle ilgili sorunları olduğundan vücudu öyledir. Bunu, ailesi haricinde Shimada ve Rei’den başka kimse bilmemektedir. Tombul vücudu animede de sık sık çıkan Podoro’ya benzer ve Momo tarafından çok sevilir. Aslında Akari de tombul oluşunu ilk gördüğü andan beri sevdiğine dair bir izlenim vardır fakat bu romantik mi yoksa sadece tombiş şeyleri sevmesinden mi kaynaklanıyor kesin değil.

 

 

 

Shimada Kai

Shimada Araştırma Topluluğunun kurucusu olan A sınıfı profesyonel shōgici.

Eskiden beri yetenekli olmasına rağmen karnıyla ilgili sorunlarından dolayı büyük maçlarda kazanamamaktadır. Çok zayıf olduğundan ve saçları seyreldiğinden kırklı yaşlarının sonlarında gözükmesine rağmen aslında otuzlarının sonlarındadır. Nikaidō’yla ustaları aynıdır ve kendisi bu ustanın daha eski bir öğrencisidir, araları çok iyidir. Bu bağlantı nedeniyle Rei de topluluğa gelmeye başlamıştır.

 

 

 

 

Kōda Masachika

Rei’nin üvey babası.

Rei’nin babasının eski bir arkadaşıdır ve arkadaşının cenazesinde Rei’nin akrabalarının onu ne yapacaklarıyla ilgili konuşmalarından hoşlanmamıştır. Bunun üzerine Rei’ye yaklaşıp kendisine shōgi öğretmek amacıyla yanına alacağını söylemesiyle ilişkileri başlar. Rei’nin shōgi oynarkenki duruşu ve yeteneğinden etkilenip kendi çocuklarına bakmaz hale gelir. Bu yüzden oğlu hikikomori (odasından veya evden çıkmayıp insanlarla konuşmayan insanlara denir) olur, kızıysa evden kaçmaya başlar.

 

 

 

Kōda Kyōko

Kōda ailesinin kızıdır. Görünüşü güzel olmasına rağmen son derece hırçındır ve kaybetmekten nefret eder. Eskiden beri ailedeki herkes gibi shōgi oynamasına rağmen birdenbire Rei’nin ortaya çıkmasıyla babası tarafından shōgi ile olan ilişkisi sonlandırılmış bir kurbandır. Bu yüzden evden kaçıp gezip tozarak yaşamaktadır. Babasının özel öğrencisi Gotō’dan oldukça hoşlanmasına rağmen Gotō kendisini ciddiye almaz. Yalnız yaşamaya başlayan Rei’nin evine çat kapı gelir ve hakaret etmeye başlar, sonra da gece orada kalır. Momo kendisini görünce korkutucu bulmuştur ve kendisine “şeytan” der.

 

 

 

 

Kōda Ayumu

Kōda ailesinin oğlu. Rei gelmeden önce shōgi oynamaktan zevk alırken, Rei gelince kendi sınırlarını fark edip shōgiden soğur. Bundan sonra hikikomori olup oyun oynamaktan başka bir şey yapmaz. Rei’ye Kyōko gibi soğuk davranır.

 

 

 

 

 

Hayashida Takashi

Rei’nin gittiği lisedeki bir öğretmendir. Rei’nin lise birdeyken sınıf öğretmeniydi, tanışmaları böyle gerçekleşti. Rei okula ilk kayıt olduğunda tanıyacak kadar sıkı bir shōgi hayranı. Bu hayranlığından da dolayı artık sınıf öğretmeni olmamasına rağmen Rei’yle ilgilenmeye devam eder. Rei’yle ilgilenmesi sonucunda Rei’yle birlikte Hōkagoshōgikagakubu’yu(Okul Sonrası Shōgi ve Bilim Kulübü) kurar ve sorumlu öğretmeni olur. Ve bundan sonra Rei yavaş yavaş kabuğunadn çıkmaya başlar. Bu eserin anahtar kişisi de denebilecek biridir.

 

 

 

 

Sōya Tōji

Eserdeki Meijin (saygın bir shōgi unvanı). Bunlar dışında Shishiō, Seiryū, Shōgi tanrısı gibi unvanları da vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Takahashi Yūsuke

Kawamoto Hinata’nın çocukluk ve sınıf arkadaşı. Beysbol kulübünün en iyi oyuncusudur ve profesyonel beysbolcu olmak istemektedir. Okuldaki kızlar arasında popülerdir ve Hinata da hayranlarından biridir. Rei’nin profesyonel oluşuyla ilgili hikâyesini dinlerken anlaşmaya başlamışlar, bu vesileyle de Kawamoto’ların evine gelmeye başlamıştır. Ve o geldiğinde Hinata donup kalıyor.

 

 

 

 

 

Sakura Chiho

Hinata’nın çocukluk ve sınıf arkadaşı. 3. sınıfa başladıktan sonraki zorbalık olaylarının kurbanı olmuş ve okul değiştirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: matome.naver.jp

Anime haber ve makaleleri.