Son Zamanların Popüler Dizilerinden Biri; THE TERROR

1847 yılında geçen ve gerçek bir hikayeden uyarlanan The Terror, son zamanların en popüler yapımlarından birisi haline geldi. New York merkezli AMC kanalının yapımını üstlendiği ve baş rollerde Jared Harris ve Tobias Menzines‘in yer aldığı Amerikan yapımı dizi hakkındaki her şey bu yazımızda.

The Terror Dizisinin Konusu

19. yüzyılın en ileri teknolojisi ile inşa edilen Terror isimli gemi, bilinmeyen bir yer olan Kuzeybatı Geçidi’ne (Kanada’nın kuzeyinde Prens Wales olarak bilinen adanın Kuzey tarafı) doğru keşif yapmak için yola çıkmıştır. Terror’un bu yolculuğunda kendisine dönemin en iyi bombardıman gemilerinden bir tanesi olan Erabus eşlik etmektedir.

THE TERROR
THE TERROR

Dondurucu soğuk, sınırlı kaynaklar, azalan umut ve bilinmeyenin korkusuyla karşı karşıya kalan ekip üstüne birde paranormal olaylarla karşılaşınca yok olmanın eşiğine gelmiştir. Dizide, yer yüzünün bitip, yerini buzların aldığı bölgede sıkışan gemideki insanların hayatta kalmak için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Oyuncu Kadrosu

Dizinin baş rollerinde Sherlock Holmes: Gölge Oyunları‘ında Profesör James Moriarty ve The Crown dizisinde King George VI karakterini canlandırmış olan Jared Harris ve Taht Oyunları, Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları ve Outlander‘dan tanıdığımız Tobias Menzies var. Ciaran Hinds, Paul Ready, Adam Nagaitis gibi profesyonellerin de olması diziye kalite katıyor. Bunlar sadece ana karakterler. Dizi tüm gemi mürettebatını anlattığı için tüm oyuncuları buraya yazmamız imkansız. Fakat hemen hemen hepsinin profesyonellerden oluştuğunu söylesek yanılmış olmayız.

THE TERROR İzlemeye Hemen Başlamanız İçin Bazı Nedenleri Sıraladık.

1- Gerçek Hayatta Yaşanmış Bir Hikaye Olması

Kurgusu hem güzel hem de gerçekten esinlenilerek hazırlanmış dizi, kurgusu sadece güzel olan diziden her zaman bir adım öndedir.

2- İki  Ayrı Gemi ve İki Ayrı Mürettebat Grubunun Olması

Dizide iki tane gemi var ve bu geminin mürettebatları ayrı. Bu da dizide pek çok farklı insanları ve insan gruplarını görmemizi sağlıyor. Ayrıca Gemiler arasındaki ilişkilerin izleyiciye yansıtılması da diziye ayrı bir hava katıyor.

3- Oyuncu Kadrosunun Tamamen Profesyonellerden Oluşması

Diziyi izlediğinizde hissedeceksiniz ki figüranlar bile özenle seçilmiş sanki. Ayrıca dizideki ana karakterlerin hepsi deneyimli oyunculardan oluşuyor. Jared Harris, Tobias Menzies, Ciaran Hinds bunlardan sadece bazıları.

4- Her An Her Şeyin Yaşanabileceği Bir Yerde Geçmesi

Dizi kutuplarda geçiyor. Hayatta kalmayı konu alıyor. Yani sürekli bir macera, gerilim havası var. Bu da izleyiciyi uyanık tutuyor.

5- Zaman Zaman Geçmişe Yer Vermesi

Dizide zaman zaman ana karakterlerin geçmişine yer veriliyor. Bu uzun yolculuğa çıkmadan önceki halleri veya çıkma sebepleri izleyiciye aktarılıyor.

6- Sürükleyici Olması

Dizi gerçekten sürükleyici. Her bölüm ayrı bir macera. Başlarına gelen talihsizlikler, gemiler arası münasebet, zorlayıcı koşullar. Bir bölümü bitirip ardından yenisini başlatmanız için gereken tüm unsurlar mevcut.

Diğer dizi incelemeleri için sitemizi kullanabilirsiniz.