One Piece Film Gold – Anime İnceleme

Bu inceleme One Piece serisini halihazırda izleyenler için yazılmıştır. İzlemek isteyenler için heves kırıcı bilgiler içerebilir.

One Piece Film Gold’a gelmeden önce biraz One Piece ile olan geçmişimden bahsedeyim. Animenin ne olduğunu bilmeyen ama hayal dünyası büyük, küçük bir çocuğum ve televizyonda vücudu lastik bir karakter görüyorum, ardından kaybolarak insanları kesen bir düşman. Allah’ım işte bu! Hayatımda gördüğüm en güzel şey bu! Bir hafta boyunca, o izlediğim 20-24 dakikalık anı hayalimde tekrar tekrar yaşadım. Sanırım Sanji sigara içiyor diye One Piece yayından kaldırıldı, bir daha liseye kadar lastik çocuğun haberini dahi alamadım. Lisede bir arkadaşım, bilgisayar dersinde Naruto izliyordu. Koşarak yanına gittim, çünkü bilinçaltım One Piece kadar destansı bir şey görmüştü. Sonrasında Naruto serisiyle birlikte bende bilinçli bir anime hayranlığı başladı. Türkçe altyazı One Piece ‘e başladığımda çoktan küçükken izlediğim lastik çocuğu unutmuş, Luffy ‘yi ilk defa tanıyan biriydim. Ta ki Usopp ‘un tayfaya katılacağı, Luffy ve Kaptan Kuro ‘nun dövüşüne kadar. İnanın o anki mutluluğumu anlatamam. Hatırlamıştım, çocukluğumda gördüğüm en güzel şeyi bulmuştum. Lastik çocuk ve görünmez olup insanları kesen düşman! Heyecandan bilgisayara falan sarılacaktım. Bunu anlatma sebebim. One Piece ‘nin bendeki yerinin, diğer geride kalan tüm sanat eserlerinden daha ayrı olmasıdır. Sadece sanat eserleri değil, benim için bir çok eş dosttan bile daha değerli. Kısaca hatalarıyla, sevinçleriyle, hüzünleriyle en yakın dostlarımdan biri One Piece ve Hasır Şapka Korsanları’dır.
Gelelim yazının ana konusuna One Piece Film: Gold ‘u incelemeye. Büyük reklamlar yapıldı. Bu filme insanları hazırlamak için, öncesinde bir film daha yapıldı. Yetti mi? Yetmedi. Seride bu filme bir sürü gönderme oldu, sırf bu film için harcanan karakterler oldu. Fragmanda cp9 ‘dan Lucci ağabeyimizi gördük. Sonrasında Lucci ve Sabo ‘nun dövüşeceğini öğrendik. One Piece izleyen herkes heyecanlanmıştı. Büyük bir “hype” yapıldı. Ne yazık ki filme hazırlık için yapılan her şey filmden daha güzeldi.

Hasır Şapka Korsanları bizim dünyamızın Las Vegas ‘ı denilebilecek bir gemi şehrine doğru yol alır. Bu yüzen şehrin adı Gran Tesoro. Şehir büyük kumarhaneleri ve eğlence mekanlarıyla herkesin, özellikle altın görünce gözleri belly (serideki para birimi) işareti olan tüm korsanların ilgisini çekmektedir. Tayfasında Nami ve Luffy gibi üyeleri barındıran korsan grubumuz da burayı es geçmeyecektir.

Gran Tesoro ne kadar görkemli olsa da aslında insanların görmezden geldiği karanlık bir tarafı var. Dünya Hükümeti’nin dahi görmezden geldiği bu karanlık tarafı, Luffy görmezden gelemez, gelmesi teklif dahi edilemez. Bunu hepimiz biliyoruz.

Film için Luffy ‘ye dövüşme nedenini verdik, bir tane de kötü karaktere ihtiyacımız var diyen senaristler ( Eiichiro Oda sadece danışman) gerçekten çizim kalitesi ve şeytan meyvesi yeteneği ile güzel bir karakter ortaya koymuşlar. Ama bir şeyi unutmuş olacaklar ki apar topar filme yedirdikleri çok belli oluyor. Gild Tesoro adlı kötü karakterimizin arka planı, neden kötü bir insan olduğu gibi detaylar 1-2 dakikalık geçmişe dönülen sahnelerle cevaplanmak istemiş. İzleyenler bilir One Piece Film: Z ve One Piece Strong World filmlerinde kötü karakterleri benimsemiş, anlamış ve Film: Z ‘deki kötü karakteri gerçekten sevmiştik. Film: Gold ‘da bunu denemişler ama başaramamışlar.

Sevmemenin ötesinde sinir olduğum bir şey de Lucci ve Sabo ‘nun dövüşünü göreceksiniz dediler ama göremedik. Sadece savaşa başlıyorlar ve devamını göremiyoruz. Eğer seride Lucci için bir planları yoksa, ikinci kez güzelim karakteri “harcadılar”. Bu arada Lucci ve Sabo dövüşü sonuçsuz kalıyor.

Film içinde fanservice (seyirciye yaranma) olayına girmeleri ve cinsellik satar parolasıyla bazı sahnelerin gösterimi, One Piece evreninde hiç hoşuma gitmese de bir şekilde ayakta kalmak için yapımcıların istedikleri şeyler, filme serpiştirilmiş.

Filmdeki komik anlar güzeldi ama alttaki görsellerde hatırlayacağınız anlara yakın bile değil. Komedi, bu serinin güzel olan bir başka tarafı. Filmde de bunun üzerine biraz daha yoğunlaşılmalıydı.

Bu kadar kötü tarafa rağmen, filmi izlenebilir kılan tarafları da bir hayli fazla. Çizimler için uğraşıldığı belli oluyor, çok güzeller. Gran Tesoro ‘nun göze Las Vegas ‘dan daha ilgi çekici geldiği kesin.

Gran Tesoro ‘daki karakterler de nevi şahsına münhasır arkadaşlar oldukları için seyir zevkine artı katkı sağlamışlar.

One Piece ‘de, tayfanın tamamının dövüşmesi her zaman ilgi çekicidir. Düşman karakterler yeterince güçlü olmasalar da kendi mekanlarında olmaları, bir atasözümüzü doğruluyor. Her horoz kendi çöplüğünde öter. Tabi Luffy atasözü dinler mi? Dinlemez.

Ayrıca filmde bildiğim kadarıyla ilk defa One Piece evreninde araba görüyoruz. İlk başta biraz garip gelse de robotların olduğu bir dünyada buna da olağan bakabiliriz. Luffy , Usopp ve Chooper ‘ın araba yarışına katılmalarının, herkesin ilgisini çekeceğini iyi düşünmüşler.

Bir One Piece Film: Z olmasa da eğlenceli bir film olmuş. Fazla düşünmeden sırf seyir zevki için izlemenizi tavsiye ediyorum.
One Piece Film: Gold

Süre: 120 Dakika
Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
Yönetmen: Hiroaki Miyamato
Gösterim Tarihi: 23 Temmuz 2016 (Japonya)
Editör Puanı: 6.9/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?