Omoide no Marnie (When Marnie Was There) : Tüm Yaşlara Uygun Bir Yapım

Bağlı bulundukları sektörlere yaptıkları işlerle (sanatla) kalite artışı sağlayan nadir şirketler var. Bu şirketlerin elinden asla ortalama altı bir yapım göremezsiniz. Her zaman en tepeyi, en kaliteliyi hedefleyip; izleyicinin, oyuncunun, okuyucunun beklentilerinin üstünde yapımlar sunarlar. Örneğin; oyun sektörü için Naughty Dog ne kadar değer ifade ediyorsa, anime dünyasında da Studio Ghibli o kadar ve hatta daha fazla değeri tek başına taşıyor. Ateşböceklerinin Mezarı desem izleyip de ağlamayan yoktur. Argo tabirle en odunumuzun bile gözünden bir damla yaş akmıştır. Prenses Mononoke, Ruhların Kaçışı, Pom Poko ve daha saymakla bitiremeyeceğim onlarca güzel animesiyle, anime seven bir çok kişiye görsel şölen yaşattı bu firma. Şimdi de yine Studio Ghibli elinden çıkmış, Omoide no Marnie isimli animeyi gelin hep beraber inceleyelim.

Hikaye adına sürpriz bozmadan özet geçecek olursam; ailesini daha bebekken kaybeden Anna, koruyucu annesiyle birlikte yaşamaktadır. Hiç kimseyle arkadaşlık kuramaması ve astım hastalığının olması, koruyucu annesini çok endişelendirir. Bu endişe yüzünden Anna’yı doğayla iç içe olabileceği, samimi sıcak insanların bulunduğu taşra bir yere gönderir. Anna burada Marnie adında bir kızla tanışır, Marnie bataklığın oradaki terk edilmiş evde yaşamaktadır ve çok geçmeden Anna, hiç arkadaşı olmadığı için Marnie’yi hayalinde kurguladığını düşünür.

Durağan bir dram filmi olmasına rağmen, ilk yarım saatten sonra konu sizi tamamiyle içine çekiyor ve merakla izliyorsunuz. Hikayenin devamını tahmin etmek, yanılmak, Anna’nın duygusal yolculuğunu izlemek; sizi hep merak içinde tutuyor. Bu merak, Omoide no Marnie gibi yavaş tempolu filmlerde en çok aradığım etkilerden biridir. Aksiyonla, bilim kurguyla, macerayla, akıl oyunlarıyla işi olmayan bu tarz yapımların, izleyici cezbetmesi için, kaliteli bir senaryoya ihtiyaç duymaları gerekir. Bu yüzdendir ki hikaye adına vasat olan aksiyon filmleri tutarken, hikayesi vasat olan dram filmlerini kimse hatırlamaz.

Durağan olan dram filmlerinde aradığım bir diğer özellikse görsellik: görsel şölen, günlük hayattaki detaylığın filme aktarılabilmesi ve görüntü yönetmeninin özgünlüğü gibi. Tabi bir Studio Ghibli işi izlediğimiz için izleyiciyi her zaman büyüleyeceklerini biliyoruz.
Omoide no Marnie filminin tüm yaş grubuna hitap etmesi ve ana karakterin 12 yaşında olması; hem animeye uzak insanların hem de yaşı büyük izleyicilerin, bu filmi rafa kaldırmalarına sebep olabilir. Sonrasında denk gelip izlediklerinde, “keşke rafa kaldırmasaydım, keşke daha önce izleseydim!” diyebilirler. Siz bu pişmanlığı yaşamayın derim. Film, hayatın içinden hüzünlendirecek bir hikayeyle geliyor ve bunu size sunuş tarzı, gözlerinizi dolduracak.

Buram buram sanat kokan yapımlarda eksi yön aramayı doğru bulmuyorum; çünkü o kadar kaliteli bir iş ortaya konuluyor ki eksi yönler çok ufak tefek hatalar olarak kalıyor. Bunları da incelemenin içine dahil etmek, düşmanca bir tavır olur. Hem Omoide no Marnie için söylemiyorum, bazen bir şeyin kusurlu olması onu daha mükemmel yapıyor.

Bir domates bu kadar mı güzel çizilir?

Omoide no Marnie ortalamanın çok üstünde, her detaya özenerek çizilmiş bir yapım. Suyun akışı, rüzgar, evdeki bir vazo, yeşillikler, perdenin hareketi gibi gibi küçük ama detaylı dokunuşlar görmek beni mest ediyor. Sırf bu yüzden bile Studio Ghibli’ye hayran olunabilir.

Müziklere gelecek olursak, filmin durağanlığına uygun kaliteli müzikler seçilmiş. Film bittiğinde çalma listenize ekleyebileceğiniz türden, etkili müzikler. Müziklerin etkisini arttıran noktaysa, animenin sizi soktuğu duygusal yoğunluk. Müzikleri animeyi, Anna’yı, Marnie’yi anımsamak için defalarca dinleyebilirsiniz (ben öyle yapıyorum). O müziklerden birini hemen aşağıya ekledim.

Omoide no Marnie, herkesin izlemesi gereken filmler arasına sokulabilir ama durağan filmleri sevmeyenler için daha fazla keyif almaları adına; stresli yaşamdan sıkıldıklarında, animeyi yalnız kalıp izlemelerini tavsiye ederim. İyi seyirler.

Omoide no Marnie

Süre: 1 Saat 43 Dakika
Tür: Psikolojik, Dram, Gizem
Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi
Gösterim Tarihi: 19 Temmuz 2014
Editör Puanı: 8.7/10

-Omae wa mou shindeiru. -Nani?