Romantik Bir Seri; LOVE AND LIES (KOI TO USO) İlk Bakış

Bu yazımız ilk bakış olmak için biraz geç kaldı farkındayız fakat Koi to Uso hakkında bir şeyler yazmak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz. Sebebini yazının ilerideki bölümlerinde açıklayacağız.

Öncelikle Koi to Uso‘nun konusuna bir göz atalım: Yakın gelecek Japonya’sında, doğum oranlarındaki düşüşe dur demek için hükumet yeni bir yasa çıkarır. Bu yasaya göre her genç için 16 yaşında kendisine uygun bir eş seçilir. Bu kişilerin kendileri için seçilen eşten başka biriyle aşk yaşaması ise kesinlikle yasaktır. Yasa nispeten başarılı olduğu ve doğum oranları stabil bir hale geldiği için de durumun değişmesi pek mümkün görünmemektedir.

Koi to Uso‘nun yarattığı bu alternatif gelecekte, 16 yaşındaki esas oğlanımız Yukari Nejima aşk yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak ederek hayaller kurmaktadır. Esasında ilkokul yıllarından beri hoşlandığı bir kız halihazırda vardır. Bu hislerin hedefindeki Misaki Takasaki de, kadere bakın ki bu öğretim yılında Yukari ile aynı sınıftadır. Yukari kendince hayaller kurarken 2 gün sonra doğum günü olduğunu ve muhtemelen gelecekteki eşinin 2 gün sonra belli olacağını düşünerek Misaki’ye açılmaya karar verir. Buradan sonrası aslında güzel geliştiği için spoiler vermemek daha yerinde olur.

Anlayacağınız üzere Koi to Uso, romantizm, okul ve dram ögelerini içinde barındırıyor. Komik anların da olduğunu söylemekte yarar var. Şahsen ben, ilk gelen yorumlardan Kuzu no Honkai gibi bir anime izlemeyi bekliyordum. (Merak edenler ilgili yazımıza da göz atabilir.) Karşıma daha hafif ve tatlı bir şey çıktı. Tabi beğeni beklentiyle (ters) orantılı olduğu için özellikle ilk 2 bölümde hayal kırıklığına uğradım. 3. bölümde ise olaylar ilginçleşmeye başladı. Yine de izlerken sizin de fark edeceğiniz gibi havada kalan bir şeyler var. Taşlar tam yerine oturmuyor bir şekilde. Konu ilginç olabilir ama sanki biraz acemice kurgulanmış.

Koi to Uso’nun karakterlerinden biraz bahsetmek gerekirse, ana karakter Yukari mıymıy bir şey. Ben sevmedim çok sevenin çıkacağını da düşünmüyorum. Misaki tatlı, Yukari’nin gelecekteki eşi Ririna Sanada gıcık (büyük ihtimalle tsundere), Yukari’nin en iyi arkadaşı Yuusuke Nisaka ise soğuk ve ilgisiz bir tip. (Bu arada Kuzu no Honkai izleyenler Misaki’yi tip olarak Hanabi’ye benzetebilir fakat görünen o ki tipten fazlası benziyor. Onu da hep birlikte göreceğiz.) Karakterler şimdilik çok tekdüze görünüyor. Bir animeyi en çok sevdiren unsurlardan olan karakter gelişimi bakalım bu animede nasıl gösterecek kendini. İlk 4 bölümde herhangi bir gelişme olduğunu söylemek güç.

Koi to Uso’da kullanılan çizim tarzı shoujo animelere benzemekle beraber anime shoujo değil. Zaman zaman karakterlerin yüzleri yabancıların “derpy” dediği hallere bürünebiliyor. Burada kasıtlı olarak yapılandan bahsetmiyoruz, ciddi hallerde bile garip göründükleri zamanlar oluyor. Zaman zaman çizimler biraz özensiz olabiliyor fakat farklı düşünenler de çıkabilir.

Koi to Uso

Yönetmen koltuğunda Yamada-kun to 7-nin no Majo’yu da yöneten Seiki Takuno var. Yapımcı Stüdyo ise yine Yamada-kun ile aynı; LIDENFILMS. Nispeten yeni sayılabilecek Koi to Uso’nun yapımcısı LIDENFILMS 2012’de kurulmuş. Stüdyonun diğer en bilinen yapımları: Miss Monochrome, Arslan Senki, yeni Berserk ve bahar sezonunda oldukça beğenilen Akashic Records of Bastard Magic Instructor.

Koi to Uso bu sezonun dikkat çeken romantik animesi olarak öne çıkıyor. Fakat şimdilik kendisini çok farklı kılan bir olaya imza atmış değil. İlk birkaç bölümün izleyicilerin takip edecekleri animelere karar vermesinde etkili olduğu düşünülürse başarısız olma ihtimali var. Yine de romantizm tutkunlarının şans vermesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle 3. bölümü izledikten sonra karar vermekte fayda var. İyi seyirler.

Love and Lies (Koi to Uso)

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Dram, Romantik, Okul

Yayınlanma Tarihi: Temmuz 2017

Stüdyo: LIDENFILMS

Yönetmen: Seiki Takuno

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.