link click animesi

Link Click – Fırsatınız Olsa Geçmişi Değiştirir Miydiniz? | Anime İncelemesi

Bu yazıda 2021 yılında yayımlanmış olan Link Click (Çince adı ile Shi Guang Dai Li Ren) animeden bahsedeceğim.

Geçmişinizde pişman olduğunuz şeyler yaptınız mı? Peki bu yaptığınız hatayı değiştirebilecek bir fotoğraf stüdyosu olsaydı?

İlk olarak sadece 12 saatin var. İkinci olarak Beni takip et ve hiçbir şeyi değiştirme. Üçüncü olarak geçmiş ya da gelecek… olan olsun.

Modern bir metropolde ‘Time Fotoğraf Stüdyosu’ adında küçük bir dükkan vardır. Sadece birkaç müşteri ziyarete gelse de aslında özel güçlere sahip iki insan olan Cheng Xiaoshi ve Lu Guang tarafından yönetiliyordur. İş birliği yaparak müşterilerin isteğini yerine getirmek adına fotoğraflara girmek için süper güçlerini kullanırlar. Ancak işler planladıkları gibi gitmez.

Karakterler ve Animasyon

Ana ikilimiz daha çok kalp ve beyin gibiler. Birisi olaylara daha duygusal yaklaşırken diğeri ise mantıklı olanı yapmak istiyor ve genel anlamıyla bu fark daha iyi bir ortak olmalarını sağlıyor.

Animasyona gelirsek 2021 yılında çıkan bir anime için o kadar kaliteli bir animasyonu var diyemeyeceğim ama şahsen bu beni izlerken o kadar rahatsız etmedi.

Dublaj ve Müzikler

Şahsen Çinceyi sevdiğimden dublaj benim gayet hoşuma gitti ama bazılarının alışması zaman alabilir tabii.

Müzikler için konuşmam gerekirse animeye başlamamın ilk sebebi açılış şarkısı oldu. Açılış şarkısı konuya uygun sözler barındırmasının yanında hoş bir melodiye sahip. Kapanış şarkısı ise bölümün sonuna ekstra gerilim katıyor.

Genel İzlenim ve Yorumlarım

Animenin en iyi yanlarından birisi genel konusu olan zaman yolculuğunu belirli kurallar çerçevesinde aktarması, bu kurallar; aynı fotoğrafa tekrar girememek, fotoğrafta belirli bir süre bulunabilmek tarzında olsa da asıl dikkat edilmesi gereken şey kelebek etkisi. Karakterlerimiz geçmişe büyük bir müdahalede bulunursa gelecek de değişeceğinden kolları görünmez bir iple bağlı diyebiliriz.

Karakterler, olayın işlenişi, müzikler, dublaj ve hatta renklerle favori animelerimden olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ana karakterlerin farklı ve bir o kadar uyumlu kişilikleri, zaman yolculuğu/kelebek etkisinin iyi işlenmesi, güzel müzikler ve hafiften hoş bir gerilimi olsa da yapımın eksileri de var tabii.

Çizimleri hoş olsa da 2021’de çıkmış bir yapım için ortalama bir animasyona sahip. Tam içine giremediğimiz, kurallarını bilmediğimiz bir evrene sahip ve hala karakterlerin geçmişini tam olarak göremedik.

Genel eksiğin yetersiz bilgimiz olduğunu düşününce bunların 2. sezonda giderilebileceğini umuyoruz.

Link Click, yüksek puanlı, 11 bölümlük çerez bir anime. Sitemizi gezerek daha fazla anime incelemesi okuyabilirsiniz.