High-Rise Invasion – Aksiyonu Bol Bir Gizem Animesi |Anime İncelemesi

Tenkuu Shinpan namıdiğer High-Rise Invasion. Bu yıl çıkmış olup 12 bölümlük korku, gerilim, hayatta kalma türündeki anime, ilk sezonuyla izleyicide büyük bir etki yarattı. İzleyiciyi ikinci sezon için bekleyişe sokan kesinlikle izlemeniz gereken animelerden.

High-Rise Invasion Doğuşu

Yaratıcısı olan Tsuira Miura ilk olarak Tenkuu Shinpan adıyla Kodansha’nın Manga Box uygulamasında 21 ciltlik bir manga olarak yayınladı. Tenkuu Shinpan Arrive adıyla bu serinin devamı niteliğindeki manga 2019’un son aylarından bu yana Magazine Pocket uygulamasında yayınlanıyor. Zero-G stüdyosu tarafından yapılan ONA serisi uyarlaması ise 25 Şubat 2021 tarihinde yayınlandı.

High-Rise Invasion Konusu

Kısaca konusunu anlatmak gerekirse Yuri Honjo isimli lise öğrencisi bir anda kendini bir gökdelenin tepesinde bulur ve o sırada yan binanın tepesinde maskeli bir adam savunmasız bir kızı öldürür. Bunun üzerine Yuri kaçış yolu arar fakat zemine giden tüm yollar kapalıdır ve binalar birbirine asma köprüler ile bağlanmıştır. Yuri Honjo bu dünyada hayatta kalmaya ve bir kaçış yolu bulmaya çalışır.

Yazarın Görüşleri

Gelelim benim High-Rise Invasion hakkındaki düşüncelerime. Açıkçası bir bölüm izleyip çıkmak yetmediği gibi henüz sadece 12 bölüm olduğu için arkası arkasına izlemek de animeyi çok hızlı bitirdiğinden doymamışlık duygusu uyandırıyor izleyicide. Her bölümü izledikten sonraki içimizi saran merak ve heyecan duygusunu kontrol etmemiz ve kendimize bir “Dur!” dememiz gerekiyor. Sonuçta bir sonraki sezon için bildiğimiz en yakın tarih 2022’nin son ayları için ve bu tarih böylesine akıcı bir anime için çok uzun bir süre. Şayet durum böyle olunca sizlere mangayı da okumanızı tavsiye edebilirim.

-Spoiler!!!-

   Kararlığını ve gücünü son derece belli eden Yuri hiç durmadan hedefine koşarken arada çok açık olarak görmesek de Nise ile bir duygu karmaşasına giriyorlar. Burada Nise de aşkın vermiş olduğu güç ile birçok zorluğa katlanıyor ve belki iki kızın nelerin altından kalkacağını gösteriyorlar. Her ne kadar bunları yaşamak imkansız olsa da kendimizi bu karakterlerin yerine koyduğumuzda onlar kadar güçlü davranacağımızdan emin olamayabiliyoruz.

   Rika ise kardeşinden uzakta ve bir süre tek başına savaşarak asıl gücü ortaya koyuyor gibi bir hava var açıkçası. Birçok maske ile karşı karşıya gelmiş ve her kavgadan da galip ayrılmış bir Honjo’dan bahsediyoruz. Özellikle boyunca tüfeği olan bir maskeye karşı gelmiş birisi. Burada da kurguların olmazsa olmazı gizemi görüyoruz çünkü animemizin en havalı adamı Sniper Mask ile halen çözemediğimiz bir ilişkileri var Rika’nın. Sniper ise Rika ve Yuri’ye göre daha ilgi çekici geliyor benim gözüme çünkü benliklerini bilen ve hedefleri için uğraşan karakterlere göre kendi içinde bir savaş veren karakter hep daha çok merak konusu oluyor. Üstelik Sniper’ın göremediğimiz yüzü ve dillere destan yakışıklılığı ise bu merak duygumuzu harlıyor.

   Her kurguda gizemin kardeşi olarak görebileceğimiz dram da yine Sniper ve Nise üzerinden kendisini gösteriyor. Maske takmış ve maskeye karşı gelmiş meleklerin cezalandırılma komutu olan “hazırda beklet” asla aman vermiyor. Tabi bunun üstesinden sadece “Tanrı Adayları” gelebiliyor. Bu komutun sonucu Yuri tanrı adayı olup Nise’yi kurtarmak için canını tehlikeye atıyor, Kuon ise Bay Maskeye karşı aşkını belli ediyor.

   Dram, gizem ve aksiyonu saydığımıza göre bize bir de kötü adam gerekiyor. Burada da insanların hakimiyet isteklerinin nelere mal olduğunu görüyoruz aslında. Ai Usta denilen tanrı adayı yüzünden melekler acımasızca kullanılıyor ve hatta “melek” denmesine karşın insan olduğunu bildiğimiz bu üstün güçlere sahip canlılar da savaşlarda ölüyor. Öldürülmek zorunda kalıyor. Kötü adamımız da gücünü kötülük için kullandığına göre bize de kimin kazanacağını ve tabi Sniper Mask’in kim olduğunu merak etmek kalıyor.

High-Rise Invasion Kısaca

Bana kalırsa sizi 12 bölümde farklı bir atmosfere ve farklı bir duygu durumuna sokacak bu kısa ve etkileyici anime izlenir!