ERASED – Çocukları Kurtarma Mücadelesi | Anime İncelemesi

“Şimdiki aklım olsa daha farklı davranırdım.” diyenleri hayal dünyasında gezdirecek bir animeyle karşınızdayım: Boku Dake ga Inai Machi, bilinen adıyla Erased

Ana karakter Satoru, değiştirmesi gereken bir durum olduğunda istemeden zamanda geriye gidiyor. Genelde sadece birkaç dakikalığına geri gidip durumu düzeltiyor. Ama bir istisna oluyor. Satoru bu sefer çocukluğuna gidiyor. Değiştirmesi gereken şey ise arkadaşlarının kaybolması, yani çocuk kaçırılması! Zaten değiştirilmesi gereken önemli bir konu ama Satoru çocukların kaçırılmasını engelleyemezse hapse girecek. Anime kesinlikle gerilim ve gizem türünde. Bilimkurgu yönünü göz ardı etmekse mümkün değil.

Satoru ve Kayo

Satoru Fujinuma

Satoru’nun herhangi bir kusuru olsaydı ona yakın hissedebilirdik. Böylece animeyi izlerken sanki çocukları biz kurtaracakmışız gibi heyecana kapılırdık. Ne yazık ki Satoru’nun hiç kusuru yok. Bu yüzden ona yakın hissedemiyoruz, yeterince heyecanlanamıyoruz. 

Satoru gerçekçi bir karakter olmamış. Zamanda geriye gidebiliyor olsaydım bunu birilerine söyleyip toplumdan dışlanabilirdim, birilerini kurtarmaktan yorulup kendimi çok depresif hissedebilirdim ya da çok kibirli birine dönüşebilirdim. Satoru’nun da psikolojisi olmalı ve bazı sahnelerde onu durdurmalıydı. Bence karakterin derinine inilmemiş, hatta Satoru bir tip olarak kalmış. Ana karakterin karakter olamayacak kadar yüzeysel kalması büyük bir kusur.

Erased – Satoru

Sachiko

Satoru’nun annesi. Satoru’ya tek başına bakıyor ve bana sorarsanız harika bir iş çıkarıyor. Kendisi bir haber spikeri ama zekasını göz önünde bulundurduğumda dedektif olması gerektiğini düşünüyorum.

Sachiko’yu seviyorum. Güzel yemekler yapıyor ve çok zeki. Tabii benim annemin eline su dökemez ama kesinlikle güçlü bir karakter.

Sachiko

Kayo Hinazuki

Acıma duygunuz misafir gelmeden önceki süpürge gibi çalışacak. Kayo hem çocuk ihmaliyle hem de şiddetle baş etmeye çalışıyor. Hiçbir şey olmamış gibi okula gidebilmesini aklım almıyor. Onun için üzüleceksiniz, onun mutlu olmasını umacaksınız. Neyse ki Satoru da sizinle aynı şeyi umuyor.

Satoru ve Kayo

Çocukların Başına Gelen Kötü Şeyler – Erased

Erased animesinin yapılmasının bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Bence animenin hem yazarı hem de çizeri olan Kei Sanbe çocukların başına gelenleri göstererek azaltmak istemiş.

Kaçırılma, ihmal edilme ve şiddete maruz kalma bence çocukların dertlerinin en önemlileri çünkü ölümle sonuçlanabiliyor. Böyle bir anime sadece bir suçluyu vazgeçirmek için bile yapılmaya değer. Umarım izleyen herkeste çocukları kurtarma isteği uyandırır.

Çocuk ihmaliyle ilgili olan Kotaro Yalnız Yaşıyor‘a da göz atmanızı tavsiye ederim.