Luck & Logic – Anime İnceleme

Merhaba sevgili okurlar, uzun süre ayrılığımıza bir ara vermek için tekrardan sizlerleyim. Nasılsınız faslını geçerek sizlere güzel bir öneri verebilmek adına oturup kısa bir araştırma yaptım. Biliyorum mecha serimiz yarım kaldı, kaliteli yapımlar çıktıkça serimize devam edeceğiz. Neyse, araştırmalarım sonucunda 2016’da yayımlanmış serilere göz gezdirmek istedim ve sonunda aksiyon ve de fantastik birazda shounen esintilere sahip (biraz dedim lütfen) bir yapım buldum; Luck & Logic. Bunu ise malum en çok hit alan anime stream sitemizin en çok oy verilen animelerinin orta sıralarında rastladım. Böyle uzun uzun açıklamamın bir sebebi var o yüzden başında sıkılıp kapatmayın derim. Seçmemin ana nedeni ise senaryosunun çekici gelmesi ve yayımcının Daisuki.net olması. Daisuki’yi görünce ”Abi tamamdır işin içinde God Eater’inde alındığı daisuki varsa ben bunu izlerim” dedim direk. Neyse uzatmadan inceleme kısmımıza geçelim.

adz-luck-and-logic-01-4a2a5b8c-mkv_snapshot_11-28_2016-01-13_15-46-14

Hikayemizin ana karakteri Yoshichika Tsurugi adındaki emekli Logicci. Logic ne demek şimdi o kısma geçelim de ilk bir anlam bütünlüğü oluşsun. Hikayemizin geçtiği evren başta ikiye ayrılmış; klasik birleşik dünyamız ve kötü evren. Kötü evren (Tetraheaven) ve dünyamiz (Septpia) bin yıllık savaşın sonunda birbirlerine diss atmayı bırakmışken Tetraheaven’den kaçan majinler ( ne kadarda Ajin’i çağırıştırıyor) dünyaya sığınır. Hikayeye göre bir de logic mevzusu var, bu logicler atomlardan bile daha küçük ve her şeyi kontrol edebilen, özel güçleri olan hatta tanrılardan bile daha üstün elementler (element vurgusu biraz saçma oldu yine de element diyelim, kelime anlamı yok çünkü). Sonuçta her klasik hikayede olduğu gibi özel güçler kullanılmalı, ee logiclerinde birer sahibi olmalı öyleyse. Bu logicler bildiğiniz sporcu kartı formunda, Yu-Gi-Oh’daki kart formu da diyebiliriz öyle bir şey işte. Tetraheaven’li arkadaşlar bunu kullanma özelliğine sahip iken dünyalı kardeşlerimizde bu kartları kullanabilmesi için birer sözleşme yaparlar ve tabi ki her animede olduğu gibi özel güçlere doğuştan sahip olmalıdır. (100.000 insanda 1 görülüyor) Yoshichika Tsurugi adlı arkadaşımız ise emekli bir asker (logic kullanan), ailesi ile vakit geçiren, bir kız kardeş ve garip bir babaya sahip olan 10’lu yaşların sonlarına yaklaşmış bir birey. Bu arkadaş babasının doğum günü için kız kardeşiyle hediye bakmaya giderken alışveriş merkezine bir majin düşer. Tabi o sırada gizemli hanım kızımız ortaya çıkar ve Yoshichika Tsurugi ile topukları yağlarlar (ondan önce kız kardeşini korumak amacıyla boğamsı yaratık ile savaşmaktanda çekinmez). ama Tsurugi kardeşimiz artık emekli olduğu için logic güçlerini kullanamamaktadır, onun yerine ALCA birliğine ait olan logicalistler (bildiğiniz moe moe karakterleri) mekanı basar ve canavar arkadaşla savaşmaya başlarlar. Sonucunda canavar formunu küçültür ve topukları yağlar. Kısa kesmek istiyorum, çünkü fazla dayanamayacağım; Tsurugi ile birlikte kaçan kız Tetraheaven’li ve logic güçlere sahip olan Athena’dır. Tsurugi’ye yardım etmek istemektedir ve aralarında sözleşme yaparak güçlerini Tsurugi’ye kullanma imkanı verir. Tsurugi ise boğa görünümlü majini ekiple birlikte devirir, sonrasında kız kardeşinin inadına rağmen ALCA’ya katılır,  The End.

luck-and-logic-04-large-32

Gelelim en sevdiğim kısıma, öncelikle hikayenin tanıtımını okuduğumda biraz da olsa çekici gelmişti. İlk bölümü izledikten sonra Divine Gate gözümde canlandı çünkü bildiğiniz copy paste yapmışlar. Ey mangakalar, ey Japon anime dünyası bıkmadınız mı birbirinizi tekrar etmekten! Hikayeye moe moe kızlar katarak güzelleştiğini mi zannediyorsunuz! Siz bu şekilde devam ettikçe yurt dışındaki insanlar artık daha sizi izler mi? Mesela beni kaybettiniz, çünkü hep birbirinizin kopyasısınız. Karakter tasarımı ve görüntü kalitesine gelecek olursak; ana karakterimiz Shinmai Maou no Testament’deki Basara çakması, diğer kızlar ise dediğim gibi tam olmasalarda bildiğiniz moe moe. Bu faslı da geçiyorum, back soundlarla henüz tanışamadığım için (ilk 2 bölümde sıkılıp bıraktım) bu kısıma yorum yapmıyorum. Kısacası Luck & Logic, sana puanım 3/10 kanka.

650x650_e2611085dd6814fac352d59fd35d7c485601fde6abcb821ade232bd5

Bu seri izlenmeye değer bir seri değil, hayatımda ilk defa bir animeyi metinsel olarak yerin dibine sokuyorum. Zamanınızı iyi değerlendirmek istiyorsanız sakın ve sakın Luck & Logic serisini pas geçin. Diğer incelemelerimize kadar bizi takip etmeyi unutmayın, kendinize iyi bakın.

Anime sever bir veteriner hekim.