in ,

Kış Sezonunun Hit Animesi VIOLET EVERGARDEN Devam Edecek!

Violet Evergarden‘ın resmi twitter hesabı aşağıdaki tweet ile yepyeni bir Violet Evergarden animesi projesinin müjdesini verdi.

Tweet’te yeni animenin TV dizisi mi, OVA mı yoksa sinema filmi mi olacağına dair herhangi bir bilgi yok.

Yeni animenin yapıldığının ipucu aslında Violet Evergarden Gaiden romanının kaplamasında verilmişti. Bu kitap küçük yan hikayeleri içerdiği için bahsi geçen yeni animenin konusunu oluşturması ise pek olası değil.

Violet Evergarden pek çok yönüyle kaliteden ödün vermeyen bir yapım olarak dikkat çekti geçtiğimiz sezon. Esas kaynağı hafif roman (light-novel) olan anime 2014’te 5.si yapılan Kyoto Animasyon Ödülleri’nin roman kategorisinde büyük ödül kazandı ve roman, senaryo ve manga kategorilerinin herhangi birinde büyük ödül kazanan ilk ve tek yapım oldu. Kyoto Animation tarafından 25 Aralık 2015 tarihinde hafif romanı yayınlandı ve geçtiğimiz ocak ayında da 14 bölümden oluşan animesi yayınlanmaya başladı. Bu yazımızın yayınlandığı tarih itibariyle animenin 13. bölümü yayınlandı.

VIOLET EVERGARDEN
Roman Görsellerinin Çizeri Akiko Takase’nin Çizimi

KyoAni zaten animasyon kalitesiyle en beğenilen stüdyolar arasında. Çok fazla stüdyo takip etmeyen okuyucularımız için Koe no Katachi (A Silent Voice), Clannad ve Clannad After Story ve Suzumiya Haruhi no Yuutsu (The Melancholy of Haruhi Suzumiya) gibi başyapıtların KyoAni’nin elinden çıktığını söylersek yapabileceklerini zaten özetlemiş oluruz.

Violet Evergarden’da ise KyoAni alıştığımız animasyon kalitesinin de üstüne çıkarak çizgiyi yukarılara taşıdı. Görsel anlamda, anladığımız kadarıyla Netflix‘ten de aldığı güçle, sinema yapımı kalitesinde bir yapım ortaya koydular. Bu denli iddialı yatırım alması ise elbette ödüllü güçlü hikayesinin sonucu.

Dram türünde olan yapım alternatif bir dünyada yaşanan savaş sonrası zamanları konu alıyor. Baş rolüne ise savaşta büyük beceri göstermiş fakat çarpışmalar sırasında her iki kolunu da kaybetmiş çocuk asker Violet’i oturtuyor. Hayatı boyunca savaştan başka bir şey görmemiş, çocukluğun ve sevginin ne olduğuna dair bile herhangi bir fikri bulunmayan Violet’in savaş sonrası yaralarını saran bir dünyada kendini ve yerini aramasını konu alıyor.

Bu haber hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

8 Yorum

Leave a Reply
  1. Bu zamana kadar izlediğim beni en çok ağlatan ve en çok etkileyen animeydi. Şahsen ben isterdim ki violet o adamı görebilsin, yine bir araya gelebilsinler. Yani adam kayıp listesinde değil mi? Belki bir süpriz olur ve adamın ölmediği biryerlerde bir şekilde hayatta olduğu öğrenilir. Düşüncem bu yönde. Tabi 2. Sezon olursa. Umarım olur. Çok fazla ilgi gördü. Her türlü konuda yapılabileceğinin en iyisini yaptı. Böyle bir anime bırakın 2 sezonu 100 sezonuda hakediyor. Bazı kıçıkırık animeler bile 3 4 sezonken böyle bir animenin 2. Sezonu olmazsa izleyicilerini hüzüne boğar… Net bir bilginiz var mı? 2. Sezon olacak mı?

  2. yukarıda 14 bölüm yazıyor ve light novel nasıl bişey anlamadım . Fazla anime izlemediğim için bilmiyorum böyle şeyleri . Beni aydınlatırsanız sevinirim 🙂 .

    • Light Novel, içinde belli aralıklarla seriye ait görsel illüstrasyon veya çizim bulunan romanlardır. Hafif roman, görsel roman veya resimli roman diyebiliriz. The Day You Will Understand “Love” Will Surely Come adında 14. ve kısa özel bir bölüm var.
      Episode 14 şeklinde aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

  3. bir de dizi hakkında bir şey sormak istiyorum. Gilbert, Violet yu babasının kızına seni seviyorum der gibi mi , yoksa bir çiftin birbirlerine seni seviyorum der gibi söyledi?

    • Gilbert’in dediği “ai shiteru” kelimesi Japonca’da aşk derecesinde sevilen kişilere söylenmekte. (Aralarındaki 15 yaş farkı bu sözü söylemesini itici kılsa da). Ama farklı yorumlayacak kişiler de olabilir. Serinin genelde aşk mektupları üzerinden ilerlemesi de aslında bunu niteliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fahrettin Çetin tarafından yazıldı

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.