SHINGEKI NO KYOJIN; Bu Devler Nereden Geliyor?

Bugünlerde sadece Japonya’da değil tüm dünyada oldukça büyük ilgi görüyor Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).

‘’İşte o gün insanlık hatırlamıştı…’’ diye başlayan anime öyküsü.

Evet bu öyküdeki ana düşman, yani devler insanlık karşısında yeniden ortaya çıkıyordu. İnsanlığın devler karşısında yok edilmek üzere olduğu bir durumdan başlıyoruz okumaya.

 

Öyleyse, bu devler hakkında neler biliyoruz şöyle bir bakalım. Seriyi takip etmeyenler için doğal olarak SPOILER içermektedir.

Attack On Titan’da Devler nasıl ortaya çıktı?

 • Nasıl ortaya çıktıkları ve üreme yöntemleri bilinmiyor.
 • Vücut sıcaklıkları yüksek. Ciltlerinde ölçülen sıcaklık değerleri çok yüksek.
 • Kesilen vücut uzuvları (kol, bacak gibi) gözle görünenden çok daha hafif.
 • Yemek yeme ihtiyacı hissetmiyorlar. Hiçbir şey yemeden de yaşayabilirler. Ancak gördükleri tüm insanları yeme güdüsüne sahipler. (Yeseler bile, sindirim sistemleri olmadığı için, karınları doyunca geri kusuyorlar. Bu yüzden amaçlarının yemek değil öldürmek olduğunu söyleyebiliriz?)
 • Boyunlarının arkasında, enselerinin belirli bir nokta, genişliği 1 metre, uzunluğu 10 santim olacak şekilde kesildiğinde öldürülebilirler.
 • İnsan dışındaki hiçbir canlıyla asla ilgilenmiyorlar.
 • Genellikle gündüzleri hareket ediyorlar (Ancak Urgard Kalesinde savaştıkları gece de normal olmayan pek çok dev hareket halindeydi.)
 • Elize’nin günlüğüne göre Dev veya Canavar Dev gibi bir varlığa benzer şekilde başka bir devinde konuşma yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor.
 • Vücudunun belirli bölümlerini metalleştirebilen devler var. (Kadın dev gibi) Duvarların yapılma malzemesine benzer bir maddede metalleşebiliyorlar.
 • Deve dönüşebilen insanlar mevcut.
 • Bilinci olan devler de var olmayan devler de. Ancak bilinci olmayan devler arasında bile sıradışı davranışlar sergileyen Tuhaf Tür denilen devler mevcut. Devler hakkında daha pek çok detaylı bilgi elimizin altında mevcut halde ama şimdilik genel hatlarıyla bu şekilde.

O zaman bu Devler nereden geliyor?

Conny’nin köyünde devlerin nereden geldiğine dair ipuçları yakalamıştık. Köy halkı bir anda ortadan kaybolmuş, yerine devler ortaya çıkmıştı. Üstelik yıkılan duvar olmadığı halde duvarların içinde devlerin varlığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Ortaya çıktığı söylenen dev sayısı ile köyden kaybolan kişi sayısı örtüşüyordu. Tüm bunlar General Erwin’in yaptığı çıkarımlardı.

Titan’a dönüşebildiğini bildiğimiz kişiler…

Eren Yaeger, Annie Leonheart (kadın dev), Reiner Brown (Zırhlı Dev), Bertolt (Muazzam Dev) ve Ymir olmak üzere 5 kişi. Bir de deve dönüştüğü tahmin edilen Conny’nin zavallı annesi. Bu zavallı kadın elbette eski insan bedenine geri dönemeyecek.

Tüm bunlar etrafında düşünecek olursak, Devlerin insan olduğunu söylersek yanılmış olmayız. 107 yıl önce, insanlık devler tarafından yok edilmek üzereyken, çok az sayıda kalan insanlar etraflarında yüksek duvarlar örerek devleri uzak tutmayı başarmış.

Peki bu nasıl oldu acaba? Bu gizemi çözmek için Keşif Birliği (Chousa Heidan) yaptığı onlarca keşfe rağmen hala yeterince bilgi sahibi olmaktan çok uzak. İnsanlardan başka hiçbir şeye lgi göstermeyen ve insanları yiyerek öldüren devler hakkında nasıl bilgi sahibi olabilecekler. Devlerin, insanları yok etmek için kullanılan birer silah olduğu görüşü, en büyük generallerin bile fikir birliğinde olduğu bir konu. Peki neden insanlar yok edilmek isteniyor ve devler nasıl silah olarak kullanılıyor. Ve nasıl oldu da geriye kalan bir avuç insan, devlerden oluşan ve devlerden çok daha büyük duvarları inşa etmeyi başardılar. Son olarak merak ettiğim bir nokta daha var. Devler hakkında bildiklerimiz genel olarak bu şekilde. Asıl merak edilen ise Canavar Dev.

Kim bu yaratık? Diğer devlerden bu kadar farklı. Neyin nesi acaba?

Mike Zacharias ile konuşan bu dev, Mike ve arkadaşlarının kullandığı dilde konuşabiliyordu.

Dahası, ensesinde aslında bir insan bulunduğunu Mike ve arkadaşların bildiğini de fark etmişti. Bir an, kral ortaya çıktığında canavar devin kral olabileceğini düşünmüştüm ama dili farklı olduğuna göre duvarların dışında da insanlar yaşıyor olabilir miydi? Öyleyse, duvarların dışında yaşayan insanlar, içinde yaşayanları öldürmek istiyor gibi görünüyordu.

Devlerin sırrını ortaya çıkarmak için devamını da okumalısınız. Reiss ailesi, Duvar dini ve kraliyet ailesi neyi saklıyordu?

Bundan sonra çıkacak sayıları çok merak ediyorum. Daha dikkatimi çeken pek çok nokta var. Yanıldığım noktalar da var mı acaba?