One Piece ve Diğer Weekly Shonen Jump Serileri Artık Mangastream ve JaminisBox Tarafından Yayınlanmayacak

10 yıldır WSJ’ın (Weekly Shonen Jump) serilerinin illegal olarak yayınlanması Mangastream sitesinin kapanmasıyla artık sona erdi. Site bundan sonra One Piece ve diğer WSJ serilerinin raw hallerinden uyarlanan çevirileri yayınlamaya son verdi. Bunun ardından JaminisBox’da WSJ serilerini yayınlamayacağını duyurdu.
Mangastream sitesi tweetlerine kadar herşeyi kaldırıp hesabını gizli hale getirdi. JaminisBox ise Discord kanalı üzerinden gelecekteki servisleri hakkında bir duyuru yayınladı.

Mangastream And JaminisBox ile ilgili görsel sonucu"

Duyurusunda Mangastream gibi WSJ serilerinin yayınlanmasını iptal etikleri ama Webtoon ve diğer dergilerin (YJ, WSM vb. gibi) serilerinin yayınlanmaya devam edeceği belirtiliyor.
Duyuruda belirtilen asıl önemli kısım ise şöyle; 10 yıldır süren manga yayınlamalarının sonunun gelmesi mangakaları desteklemek olduğunu söylemek istiyoruz. Çeviri, düzenleme ve yayınlama açısından yeni bir çağa ön ayak olup hayranların ücretsiz, ulaşılabilir,daha kaliteli çevirilere sahip ve legal bir yolla mangakaları desteklemek amacımızdır. Manga Plus’un yayınlama işini daha üst bir seviyeye çıkarmasını umuyoruz.(Her şeyi zaman gösterecek)

weekly shonen jump ile ilgili görsel sonucu"
Bundan sonra JaminisBox aşağıdaki serilerin yayınlamasını yapmayacaktır:
– Black Clover

– We Can’t Study

– My Hero Academia

– One Piece

– The Promised Neverland

– Jujutsu Kaisen

– Samurai 8

– Dr Stone

– Dr Stone Reboot

Şimdi sizin aklınızda Mangadex, Kissmanga, Mangasee ve daha niceleri gibi sitelere ne olacak diye bir soru var.
Ne yazık ki bahsettiğimiz sitelerin çoğu mangastream tabanlı olarak raw hallerindeki scans’lara ulaşabildikleri ve kendi çeviri ekipleri olmadığı için onlarda bundan etkilenecekler. Ama ne olur ne olmaz diye hayranlar bu işi devam ettireceklerdir. Neyse Manga Plus’u daha denemedim ama denedikten sonra bir ara incelemesini yaparım.