İzlenmesi Gereken Animeler Serisi 3 – Anime Önerileri

Ekibimizce hazırlanan “İzlenmesi Gereken Animeler” serisinin devamında anime önerileri ile karşınızdayız.

“Eğer ben izlemek değil, okumak istiyorum diyorsanız” buyrun yazımıza.

Slam Dunk

slam-dunk-anime-onerileiri

Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol klübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol klübüne katılmaya karar verir. Yeni animelere yer verip, bu efsane animeye listede yer vermemek tabii ki olmazdı. 1993 yılında yayınlanmaya başlayan seri 105 bölümden oluşmakta. Animeye izlemeden önce sizlere küçük bir uyarımız var: kendinizi evin içinde basketbol oynamaya çalışırken bulabilirsiniz. Herkese iyi seyirler!

[nextpage title=”Sıradaki Sayfa”]

Shingeki No Kyojin

shingeki-no-kyojin-anime-onerisi

İnsanların ve devlerin olduğu bir dünyada insanlar, devler tarafından sürekli saldırıya uğrayarak öldürülmektedir. Bu durumdan kurtulmak için, şehirlerine devlerin ulaşamayacağı yükseklikte 3 sur yaparlar. Bu surların adı;  Maria, Rose ve Sina’dır.
İnsanlar, uzun yıllar bu surlar sayesinde devlerin saldırısından korunmuşlardır. Eren ve Mikasa, bu surlarla çevrili şehirde yaşamaktadırlar. Eren, bu surların güvenlik için yeterli olmadığını düşünmekte, devlerle savaşmak ve surların dışındaki dünyayı görmek istemektedir. Bir gün, hiç görülmemiş büyüklükte bir dev, bölgeye saldırır ve surlarda bir delik açar. Bu delikten şehre akın eden diğer devler çevreyi yakıp yıkarlar. Eren ve Mikasa, bu saldırıdan sağ kurtulmayı başarır. Fakat devler, Eren’in gözü önünde annesini katleder. Eren ve Mikasa, bundan sonra hayatlarını devlerle savaşmaya ve annelerinin intikamını almaya adayacakalardır. Siz değerli takipçilerimize tavsiyemiz, hazır ikinci sezonu da bu yıl geliyorken bu seriyi hemen izlemeniz. Çünkü bu anime size hiçbir animede görmediğiniz aksiyonu yaşatabilir ve bir anda kendinizi titanların gizemini çözmeye çalışırken bulabilirsiniz.

[nextpage title=”Sıradaki Sayfa”]

Guilty Crown

guilty-crown-anime-onerileri

Hikâye 2039 yılında Tokyo’da geçmektedir. 2029 senesinde Kayıp Noel adlı tanımlanamayan bir virüsün patlak vermesinden sonra Japonya birçok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girer. On yıl sonra Shu Ouma adlı 17 yaşındaki lise öğrencisi, evine giderken Egoist adlı müzik grubunun vokalisti Inori Yuzuriha ile karşılaşır. Inori, Funeral Parlor adlı örgütün bir üyesidir. Yakalanan Inori’nin görevinin tamamlanması Shu’ya kalır. Bu olay sırasında ise Shui, Inori’yi korumak için daha önce yapmadığı bir şekilde cesaretini toplar ve onu kurtarmaya çalışır. Bu esnada oluşan kazayla Apocalypse Virüs’ü sayesinde özel güçleri uyanır. Ohma Shu “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya ve silah çıkartabilmek için kullanacaktır.

Şu ana dek her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da “Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mecha’lara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı kökten değişecektir. Eğer bir animede aksiyonun yanında müzik de arıyorsanız, bu anime tam size göre. Hikayesiyle beraber müzikleriyle de sizleri çok etkileyeceğinden eminiz.

[nextpage title=”Sıradaki Sayfa”]

Monster

monster-animee

Doktor Tenma en iyi doktor olma gayesiyle çalışan bir beyin cerrahıdır. Bir gün aynı anda farklı iki hasta ameliyat edilmek üzere hastaneye getirilir.
Tenma, hastane kuralları gereği ilk gelen hastanın ameliyatını gerçekleştirecekken hastane müdürü diğer hastanın ameliyatına girmesini emretmiştir. Sonradan alana getirilen diğer hasta devlet makamında üst düzey bir görevli olduğundan hastanenin prestijini arttıracağı düşüncesi ile ilk gelen hastadan üstün tutulur.

Sonuç olarak Tenma ameliyatı gerçekleştirir ve hasta kurtarılır fakat ilk gelen hasta hayatını kaybetmiştir ve perişan olan ailesini gören Tenma, olanlardan kendini sorumlu tutar ve bundan sonra adaletli olacağına dair yemin eder.İlerleyen günlerde benzer bir durumla karşılaşan karakter bu sefer yüreğinin sesini dinleyerek hastaneye ilk ulaştırılan çocuğun beyin ameliyatını gerçekleştirir ve onu kurtarır fakat bu onun hayatı boyunca pişmanlık duyacağı bir ameliyat olacaktır.Olayların üstünden seneler geçer ve kimliği belirsiz gizemli bir adamın saldırıları ile her gün yeni ölüm haberleri alınmaktadır. Tenma seneler önce ölümünü engellediği, diğer bir deyişle tekrar hayata döndürdüğü canavarla yüzleşmek zorundadır.

[nextpage title=”Sıradaki Sayfa”]

Neon Genesis Evangelion

evangelion-animee

Birçok efsane anime serisine hayat vermiş Gainax stüdyosu tarafından Neon Genesis Evangelion adıyla yayınlanan anime adaptasyonu,iki adet yeniden yapım filmi ve dört adet devam filmi bulunan bir seridir.

Hikaye, Shinji Ikari adında on dört yaşında bir gencin babasının isteği üzerine yarı askeri üs olarak kullanılan Tokyo-3 adlı şehire gitmesi ile başlar. Şehre vardığı gün ne olduğunu anlamadığı devasa bir yaratık tarafından saldırıya uğrar ve Misato Katsuragi adlı karakter tarafından olay mahalinden uzaklaştırılır. Shinji’nin babası melek adı verilen devasa yaratıklarla savaşan NERV adlı kuruluşun lideridir. SEELE adlı organizasyonun altında bulunan NERV’ün amacı gizli bir sebepten ötürü saldırması ön görülen meleklerin etkisiz hale getirmektedir.Günümüz teknolojisi buna yetersiz kalır iken Evangelion adı verilen devasa mechalar ile meleklere karşı koyulabileceği düşünülmektedir. Bu mecha’ları sadece uygun kriterleri taşıyan bireyler kullanabilmekte ana karakterimiz Shinji ise bunlardan biri ve daha önce hiç bir deneyimi olmadığı halde bunu gerçekleştirmek zorundadır. Hikaye ilerledikçe daha da kompleks bir yapı alıyor ve soruların cevapları animenin kendisi içinde saklı. Hikayeyi tam manasıyla anlamak için seyircilerin ufak çaplı bir araştırma yapmaları gerekmekte. Hikayenin kompleksliği bir yana izlenme sırası da bir hayli karışık.

İzlenme sırasını sizler için paylaşıyoruz.

İzlenme sırası: Neon Genesis Evangelion(1-24),End of Evangelion,Neon Genesis Evangelion(25-26), Evangelion1.0, Evangelion2.0, Evangelion3.0