Son Yılların EN BÜYÜK Hayal Kırıklığını Yaratan 7 OYUNU

Yıllar ilerledikçe oyun yapımcıları ürünlerinin kendilerine daha fazla para kazandırmaya başladığını fark ettiler ve bundan faydalanmak için birçok yapımcı, oyunlarını yaparken ekstra çaba sarf etmeye ve yapabilecekleri en iyisini piyasaya sürmeye başladılar. Fakat bu durum her firma için geçerli değildi. Bazı oyunlar; para hırsı ve yapım sırasında alınan yanlış kararlar gibi sebeplerden dolayı bekleyenleri ve uzun süreli hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. İşte bu oyunlardan birkaçı:

 

1- Call of Duty: WW2 (2017)

Activision yeni bir CoD oyunu çıkaracağını ve bu oyunun tıpkı eskileri gibi 2. Dünya Savaşı’nda geçeceğini açıkladığı gün gençliğini evlerinde ve internet kafelerde bu seriye adamış birçok kişi heyecanlanmıştı. Fakat oyun piyasaya sürüldüğünde eski oyunlara kıyasla zayıf kalmıştı. Hikaye modunun sığlığı çoğu kişiyi hayal kırıklığına uğratmış ve eğlenceli olsa da oyun içi satın alımlarla dolu çoklu oyuncu modu bu duruma yardımcı olmamıştı.


2- Fallout 4 (2015)

En son çıkardığı oyun Skyrim’den sonra çok sevilen Fallout serisinin devam oyunu olan Fallout 4’ü heyecanla beklemeyen kişi sayısı oldukça azdı. Bethesda’nın oyun için çıkardığı fragmanlar da heyecanı artırmaya yardımcı oldu. Seride ilk kez kullanılacak olan seslendirilmiş karakter başta herkesi mutlu etmiş olsa da oyun çıkınca görülen diyalog sistemindeki değişim ve oldukça basite indirgenmiş olması bu artının çabucak önüne geçti. Rol yapma oyunu statüsünden ödün veren Fallout, bunun yerine köyleri dizayn etme ve bunlar için görevler yapma seçeneği eklemiş olsa da bu özellik çabucak sıkıcı bir hal aldı.


3- Metal Gear Survive (2018)

Konami’nin gözbebeği Metal Gear serisi çoğumuzun birlikte büyüdüğü bir oyun. Hideo Kojima’nın ustalık eseri olan ve seriyi tamamladığı Phantom Pain ‘den sonra şirketten çıkarılması serinin geleceğini belirsizlik içinde bırakmıştı. Fakat bu belirsizlik uzun sürmedi ve Konami serinin yeni oyunu olan Metal Gear Survive’ı duyurdu. Oyunu Kojima’nın yapmayacak olması ve zombi temalı olması bir çok hayranı hayal kırıklığına uğrattı ve oyun en sonunda piyasaya sürüldüğünde gördüğümüz sıkıcı hikaye ve tekrar eden oynanışa ek olarak oyundaki paralı kayıt sistemi serinin asla eskisi gibi olmayacağını gösterdi.


4- Mass Effect Andromeda (2017)

Benim gibi Bioware oyunlarıyla büyüyen herkes Mass Effect 3’ten sonra çıkabilecek yeni bir Mass Effect oyunu için büyük bir heyecan duyuyordu. Oyunun yapımı sırasında yaşanan problemlerin dedikoduları ve ayrılan yapımcılar tehlike çanlarını harekete geçirse de hiç kimse anlattıkları hikayelerle ve yarattıkları karakterle ünlü olan Bioware’den bu kadar sığ bir oyun beklemiyordu. Boş açık dünya, tahmin edilebilir hikaye ve derinliği olmayan karakterler son yıllarda EA’in yönetiminde kredisini kaybetmeye başlayan Bioware için öldürücü darbe oldu.


5- Destiny 2 (2017)

Halo serisi ile zirveye çıkan Bungie, Destiny adlı onine-shooter oyununu duyurduğunda yer yerinden oynamıştı. Oyun dünyasını beklentisi ile ele geçiren Destiny, piyasalara sürüldüğünde hikayesinin kötü oluşu nedeniyle yerilse de online mekanikleri için övgüler aldı. Yayıncı kuruluş Activision serinin ikinci oyunu açıklanınca yapılan eleştirileri duyduklarını ve bunların üzerinde çalıştıklarını söyleseler de Destiny 2’nin sığ hikayesinin yanı sıra kötüleşen online mekanikleri oyuncuların ağzında kötü bir tat bıraktı.


6- Star Wars Battlefront 2 (2017)

Battlefront 2
Battlefront 2

Oyuncular artık EA yapımı oyunlarda oyun içi ödemeleri görmeye alışmış olsalar da Battlefront 2’de karakter gelişiminin satın alımlara bağlanması ortalığı yangın yerine döndürdü diyebiliriz. Loot box sistemi üzerine kurulmuş bir çoklu oyuncu moduna ek olarak gelen çok kısa ve tahmin edilebilir hikaye de oyuna yardımcı olmadı. Hatta durum öyle kötü bir hal aldı ki bu oyunun çıkışından sonra Belçika, loot box sistemini bir kumar türü olarak nitelendirmeye başladı ve Avrupa’da yasaklanmasını gündeme getirdi. Oyuna gelen bu kadar tepkiden sonra Star Wars’un yapımcısı olan Lucasarts’ın sahibi Disney’in, Star Wars oyunlarının yapım haklarını EA’den alıp başka firmalara vermeye hazır olduğu konuşuluyor.


7- No Man’s Sky (2016)

Bu felaketi anlatmaya gerek yok. Sonsuz bir evren, ilginç dünyalar, multiplayer modu ve daha nicelerini içereceği vaat edilen No Man’s Sky’ın bunların hiçbirini içermediği kısa bir süre içinde fark edildi ve oyun ilk ay içinde oyuncularının %94’ünü kaybetti. Yapımcı Hello Games sonradan bu özelliklerden bazılarını oyuna ekleyip düzgün bir hikaye modu da yapmaya çalıştılar fakat iş işten çoktan geçmişti.

 

Sizin için hayal kırıklığı yaratan oyun hangisiydi? Yorumda bulunun.