E3 2018’de Gösterilmiş 10 MUHTEŞEM OYUN

E3 2018 sona erdi ve bununla beraber hepimiz kendi ekranlarımızın başına E3 tarafından kapatıldığımız kafesimizden ayrılarak geçtik.  Bakalım E3 2018’de ilgi çeken, “iyi” oyunlar hangileriydi? 

CYBERPUNK 2077

Bugün hoş bir şey gördünüz mü? ‘E3’teki sıcak ve yoğun bir günün sonunda herkesin dilindeki soru buydu. Ve bu yıl, cevap neredeyse herkes için aynıydı; “Cyberpunk”

Sonunda The Witcher 3’ün yaratıcılarından başka büyük bir oyunu görmeyi başardık. En büyük sürpriz, birinci şahıs modunda oynanmasıydı. Ama sindirmemiz gereken çok daha fazla şey var; ultra şiddet üzerine inanılmaz iyi bir dünya oluşturulmuş, süslü diyaloglar, acımasız oyun temposu gibi. Ayrıca, Cyberpunk’ın mevcut jenerasyonun, teknolojinin turu için bir oyun olduğu iddiasına rağmen, yeni jenerasyonun, yeni bir yapımlarda nasıl olacağından ve ne beklediğimize dair gerçek bir bakış açısı getirdi.

Bazen hype kısa ömürlüdür, bazen ise yargılayamayız. Ama bu sefer E3’te gördüğümüz Cyberpunk herkesin istek listesinin zirve oyunu olacağını kanıtladı.


FALLOUT 76

 Todd Howard’a Fallout 76 vizyonu için teşekkür ederiz. Starfield tarzında, yepyeni bir oyun ve konsepti The Elder Scrolls‘un yeni bölümünden daha az bir şey bırakmayarak, kalıcı bir soluk olan Fallout 76 karşımızda.

Evet, bu sefer Fallout evreninde çok oyunculu hayatta kalma oyunu ve Fallout geliştirme ekibinin en az sizin kadar çok ilgisi var diyebiliriz.


ANTHEM

Anthem için en az sizin kadar şaşırdık. E3 toplantısındaki demo, 2017 ilk çıkışından biraz daha iyi görünüyordu, ancak hala çok fazla soruyla kaldık. Geliştirme ekibi, Anthem’in gerçek bir Bioware oyunu olarak nasıl tasarlandığı hakkında konuşsa da, saygıdeğer RPG yapımcılarından beklediğimiz hikaye anlatımlarının hiçbirini görmedik. Hiçbir ilgi çekici içerik göremediğimizi söyleyerek, sade bir Bioware aksiyon RPG bir oyunu diyebiliyoruz Anthem’e. Yayınladıkları demo Destiny’i kopyaladığı hakkındaki suçlamalarını sarsacak hiçbir şey yapmadı, özellikle 4 oyuncudan oluşan böyle bir senaryo ile..

Fakat Anthem koltuğunuza oturduğunuzda ve aslında oynamaya başladığınızda tamamen başka bir şey olur. Karakterin Javelin Exo’nun tarzının nasıl bir şey olduğu, uçuş ve gezinme ile geri dönüş arasındaki geçiş gibi oldukça özel özellikler mevcut. Burada gerçekten güzel bir şey var, Bioware ile açık bir dünyanın üzerinde ve çevresinde sezgisel hareket. “Bu gerçek bir Bioware oyunu mu?” sorusunu sormakla meşgulken, ekibin kendisi de “yeni” bir tür Bioware oyunu yapma konusunda kendine güveniyor. Belki de oyuncuların da hareket etmesinin zamanı gelmiştir.


RESIDENT EVIL 2

Resident Evil 2, E3’te  Cyberpunk’un hemen arkasındaydı. Korku öğeleri taşıyan oyunumuza göre, ilk etapta sevdiklerimizi ve bunları yok etmekten başka bir klasiğe yeni özellikler ekleyerek muhteşem işler yapıldığını bizlere gösteriyor. Remake ve remaster’lar hakkında alaycı davranmak kolay ama Resident Evil 2 için kullanılan sanat bize güven veriyor, öyle parayı ver sahip ol oyunları gibi değil aslına bakacak olursak.

 


MY FRIEND PEDRO

Arkadaşım Pedro’da birisinin kafasını havaya uçurup başka bir düşmana atabilirsin. Eğlenceli bir şekilde slapstick(abartılı hareketlerle oynanan komedi) şiddeti ve ateş hissi hemen hissediliyor fakat bu oyun seviyelerini düzeltmek ve final skorunu daha yüksek bir seviyeye çekmek isteyenler için tasarlandı. E3, daima spotlarda sadece beş dakikanın, paranın satın alamayacağı türden bir şey alabildiği insanlarla doludur. Arkadaşım Pedro mutlak ilginizi hak ediyor. Aynı zamanda bir duygusal muza sahiptir, bu yüzden yılın oyunu diyebiliriz.


SUPER SMASH BROS. ULTIMATE

Hali hazırda bulunan harika bir oyunun sevgiyle geliştirilmiş versiyonu olan bir diğer oyun olan Super Smash Bros. Ultimate, en iyi Nintendo oyunudur diyebiliriz kesinlikle. Zaten büyük bir oyunu, mirasından büyük gurur duyan bir şirketten beklediğiniz ayrıntıya kadar tüm dikkatle yeniden canlandırıyor. Evet, çok tanıdık geliyor, ama bu kötü bir şey değil. Smash oyununda, Snake ve Ryu gibi Nintendo’da olmayan karakterlerin yanı sıra, isteyebileceğiniz tüm aşamaları da içeren her karakterle kesinlikle tıka basa doldu. Saf ve tamamen fanlara yönelik olan servisiyle Switch’in zengin portföyüne çarpıcı bir ek gibi görünüyor.


THE LAST OF US 2

Bir kere oyundaki öpücük özel bir şeydi. The Last of Us Part 2 için bir aşk hikayesi, kasvetli ve ürkütücü bir dünyada hayatta kalma oyunu mevcut. Umutsuz bir toplumda bir umut olmamalı, ama bir şey parlıyor ve  bu Ellie’nin yanağındaki ter değil kesinlikle. Ayrıca söylemeden geçmeyelim oyunun animasyonu çarpıcıydı.


RAGE 2

Birkaç ay öncesine ait canlı gösterimi, Just Dance: Postcard Punks Edition gibi görünmesine neden olduğunu düşünen oyuncular var ancak oynadıktan sonra Rage 2’yi ağır bir şekilde eziyoruz. Çok oyunculu oyunlara doğru ilerleyen bir oyun pazarında olabiliriz ama Bethesda’nın tek oyunculu deneyimi için hala kucak dolu sevgisi var. Özellikle de bu tek oyunculu deneyim, Mad Max dünyasında top atışı oyunuysa.


Assassin’s Creed: Odyssey

Ubisoft’un kadınları canlandırmadığı zamanı hatırlıyor musunuz? (Assassin’s Creed: Unity)

Şimdi de onları en büyük lider yapıyor. Odyssey, Origins tarafından atılan mükemmel temeli takip ederek, hikayenin yönünü değiştirebilen diyalog seçenekleriyle RPG senaryolarına derinlemesine bakmaktadır ve eğer Bioware temalı oyun Anthem’deki romantizmi sağlayamazsa, Odyssey’yi zor günler bekliyor diyebiliriz.


Beyond Good & Evil 2

Beyond Good & Evil 2’ de neler oluyor? Tam olarak emin değiliz ama emellerini ve tarzını seviyoruz. Yavaş geliştirme süreci endişelendirse de birkaç alanda kafa karıştırıcı görünnse de  Ubisoft’un ana hedefleri ile deney yapma isteği arasındaki bu geçiş, geliştiricinin egosunun önüne geçmemesi kaydıyla gerçek bir gemiye dönüşebilir.

Oyun, film ve dizi delisi. Serzeniş ve serkeş bir hayat tarzını benimsemiş şahsiyeti ne müzahir.