Yonder: The Cloud Catcher Chronicles – Oyun İncelemesi

Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, geliştiricisi ve yayımcısı olan Prideful Sloth tarafından 18 Temmuz 2017’de Steam üzerinden satışa sunuldu. Oyun, maceralarla dolu açık dünyaya ve huzur dolu bir atmosfere sahip.

Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, alışagelen oyunlardan bir hayli farklı. Şöyle ki, günümüz macera türü oyunlarda aksiyonun dozu sürekli olarak yüksek tutulur. Etkileyici savaş mekanikleri, görsel efektler ve arka plan müzikleri oyunun vazgeçilmezler arasında yer almasını sağlar. Fakat, Yonder: The Cloud Catcher Chronicles bu saydığımız ögelerin hiçbirine sahip değil, ancak yine de bir oyuncu için aranan bir oyun haline gelmeyi başarıyor. Nasıl mı? Sahip olduğu rahatlatıcı ve huzur dolu ortamı ile.

Oyunun hikayesinden bahsedecek olursak: ”Gemea bir dönemler huzur dolu bir bölgeyken karanlık güçlerin etkisi altına girerek mutsuzluğun kol gezdiği bir yer haline gelir. Bir zamanlar bu toprakların çocuğu olan sizler, Gemea’yı bu kötülüklerin hükmünden kurtarmak için göreve çağrılırsınız. Fakat geçmişimize ait bilgiler yok denecek kadar azdır. Hatırlayabildiğimiz tek kayda değer şey “Celestial Compass” yani pusulamızdır. Artık büyük bir maceraya doğru yola çıkmak için hazırsınız.”  Aslında, oyun çok da etkileyici bir hikayeye sahip değil. Ancak, önceden de belirttiğimiz gibi Yonder: The Cloud Catcher Chronicles’i ayrıcalıklı hale getiren şey de hikayesi değil.

Oyunda, şiddet ögelerine ait hiçbir şey yok. Tamamen huzur dolu, stresten uzak bir yapısı var. Oyun içi görevler zorlanmadan yapılabilecek düzeyde. Gemea’da gözlerimizi açtığımızda güler yüzlü ama minik sorunları olan insanlar bizleri karşılıyor. Onların çevre ile yaşadıkları problemlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zamanla yaptığımız görevler ile kendimize ait araç ve gereçler kazanıyoruz. Kendimize ait bir tarlamız oluyor ve onu işliyoruz. Ayrıca, alışverişlerimizi takas usulü ile gerçekleştiriyoruz.

Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, yan görevler açısından oldukça tatmin edici. Hatta bu görevler oyunun ana hikayesinden daha çok ön planda desek yeridir. Görevler yaptıkça, farklı bölgedeki insanlara yardım ettikçe balyozdan orağa, tohumlardan kıyafetlere kadar bir sürü eşya elde ediyorsunuz.  Hikayede bahsedilen karanlık gücün ise sadece üzerinde olduğunuz kara parçasının belli bölgelerini hapsettiğini görüyorsunuz. Bu karanlık gücün, yer işgal etmek dışında size ve çevrenizdekilere en ufak bir zararı yok. Dolayısıyla savaşmak zorunda olduğunuz bir yaratık veya size saldıran canavarlar yok. Bu oyun, stresli geçen yorucu bir günün ardından rahatlamak için mükemmel bir fırsat.

Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, muhteşem olmasa da rahatlatıcı etki yaratmayı başaran sevimli grafikleri, karışık olmayan oyun mekaniği ve nefis arka plan müzikleriyle stres atmak isteyen oyuncular için başarılı bir alternatif oluşturuyor. Savaş ve şiddet içerikli oyun ögelerinin hat safhada olduğu günümüz oyun dünyasında, Yonder: The Cloud Catcher Chronicles’in huzur dolu ortamı kaçamak yapmak için güzel bir tercih olabilir. Oyuna, Steam üzerinden 39 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit versions only)
  • İşlemci: Intel Core i5-2400S @ 2.5 GHz or AMD FX-4320 @ 4 GHz or equivalent
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX660 / AMD R9 270X (2GB VRAM with Shader Model 5.0 or better)
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit versions only)
  • İşlemci: Intel Core i7- 3770@ 3.5 GHz or AMD FX-8350 @ 4 GHz or better
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX970/GTX 1060 or AMD R9 390/RX480 (4GB VRAM with Shader Model 5.0 or better)
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX

 

Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.