Torment: Tides of Numenera – Oyun İncelemesi

Torment: Tides of Numenera, geliştiriciliğini inXile Entertainment, yayımcılığını ise Techland Publishing‘in üstlendiği izometrik, hikaye temalı bir RPG (role playing game) oyunu. 26 Ocak 2016 tarihinde Steam üzerinden satışa sunulan  Torment: Tides of Numenera, zamanın eskitemediği bir yapıya sahip ve RPG hayranları arasında ün yakalamayı başarabilmiş durumda.

Oyun,  12 Aralık 1999 tarihinde piyasaya çıkmış ve kendi dönemi içerisinde fırtına gibi esen, yaklaşık olarak 400.000 kopya satmayı başarmış Planescape: Torment’in halefi olma niteliğini taşıyor. Planescape: Torment’te, Nameless One isimli, vücudunun neredeyse her bölgesinde yüzeysel yaralar bulunan ve hafızasını kaybetmiş bir karakteri oynuyorduk. Bizden istenen ise, Nameless One‘ın geçmişine dair gizemi çözmekti. Torment: Tides of Numenera‘ya başlarken de, tıpkı Nameless One gibi vücudunda yaralar bulunan, bazı hatıralara sahip ancak yine de hafızasını tamamen yitirmiş bir karakterle karşılaşıyoruz.

Oyunun hikayesinden biraz daha detaylı bahsedecek olursak, tanıtımında yer verilen ” Yörüngeden düşerek doğdun. Asırlar boyunca ölümü aldatmayı başarmış Değişen Tanrı tarafından ele geçirilmiş bir bedende yeni bir zihne sahipsin. Eğer hayatta kalmayı başarabilirsen, Ninth World ( 9. Gezegen)’deki seyahatin her zamankinden daha ilginç ve ölümcül olacak.” cümleleri oyuncuları gizemli bir evrene davet ediyor.

Torment: Tides of Numenera, bünyesinde üç farklı karakter sınıfı barındırıyor. Bunlar; Glaive, Nano ve Jack. Bu sınıfların hangi özellikleri barındırdığından bahsedecek olursak; Glaive, ağır silah ve zırh kullanmayı seven savaşçı sınıfını, Nano ise, Dokuzuncu Evren’in büyücü sınıfını oluşturuyor. Bu sınıfa ait savaşçılar, yakın dövüşten ziyade büyüleri ile uzaktan saldırı konusunda başarılıdırlar. Son olarak Jack ise, hybrid (melez) olarak tabir edebileceğimiz ve diğer gruplara nazaran daha dengeli bir yapıya sahip olan gruptur.

Torment: Tides of Numenera, her ne kadar bünyesinde savaşçı kimliklere sahip gruplar barındırsa da, oyunun kaderini sizin vereceğiniz cevaplar belirliyor. Yani karşımızda, hack & slash tarzında bir oyun değil, hikayelerin ve diyalogların son derece önemli olduğu bir oyun var. Burada da bir gereklilik doğuyor ki, o da yabancı dil. Oyunu tam olarak amacına uygun, etkili ve haz alarak oynayabilmeniz için iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Farz edelim, rastgele cevaplarla oyunu bitirdiniz. Bu durum size bir artı kazandırmaz. Çünkü oyunun sahip olduğu hikayeyi anlamadan, karakterin iç dünyasındaki hesaplaşmayı hissetmeden oyunu bitirmek, size maddi (oyunu satın alırken harcadığınız para) kayıptan başka bir şey yaşatmayacaktır.

Sonuç olarak, etkileyici oyun atmosferi, yan karakterlerdeki başarısı, gizemli ve büyüleyici hikayesiyle Torment: Tides of Numenera, RPG türüne hayranlık duyan oyuncular için son derece güzel bir alternatif oluşturuyor diyebiliriz. Burada bahsettiklerimizin çok daha fazlasını oyunun kendi dünyasına yolculuk yaptığınızda keşfedeceksiniz. Oyuna, Steam üzerinden 99 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/8.1/10 (64 bit)
  • İşlemci: Intel Core i3
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX uyumlu ses kartı

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/8.1/10 (64 bit)
  • İşlemci: Intel i5 serisi
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 ya da yükseği
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX uyumlu ses kartı

 

Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.