TAVERN MASTER – Doldur Hancı! | Ön İnceleme

TAVERN MASTER GÖRSEL

Herkese merhabalar güzel Fanzade okuyucuları! Umarım gününüz güzel geçiyordur. Artık Ekim ayına girdik. Ekim ayı ile beraber de Steam’in Next Fest etkinliği geldi. Peki nedir bu Next Fest?Oyuncular ve oyun yapımcıları arasındaki direkt bir diyalog aslında. Yapımcılar oyunlarının demolarını paylaşıyor, oyuncular bu demoları deniyor. Canlı yayınlar, etkinlikler… Bu demoların arasından dikkatimi yakalayan bir oyunu paylaşmak istiyorum sizlerle. Tavern Master size merhaba diyor.

Müşteri Daima Haklıdır

Tavern Master bir simülasyon oyunu. Ortaçağ’da kendi işini genişletmeye çalışan bir hancı olarak oynuyoruz. İlk başta ufak bir işletme ile başlıyor, günlük kazandığımız paramız ile büyümeye uğraşıyoruz. İşletmeyi geliştirmek için bazı konuları araştırmak gerekiyor. Mesela mutfağı açmak istiyorsanız önce mutfağı araştırmalısınız. Sonrasında ise nispeten büyük bir araştırma ağacı seriliyor önümüze. Alkolsüz hizmet mi vermek istiyorsunuz ? Limonatayı araştırıyorsunuz. Daha fazla müşteri mi ağırlamak istiyorsunuz ? Araştırıyorsunuz. Elimizdeki oyunda şuan limonata bölümlerine kadar erişimimiz var, denemek isteyen dostlarımıza bunu da belirtmek isterim.

Steam Topluluğu :: Tavern Master - Prologue

Pekala tamam. Masaları koyduk, bar sandalyelerimizi dizdik. Ama koca bir hanı tek başımıza işletmemiz mümkün değil tabii ki. Bu noktada garson işe almamız gerekiyor. İşe alınabilecek her karakter birbirinden farklı ve farklı bonuslar ile geliyor. Bazı karakterler tek eliyle 7 şişe bira taşıyabilirken diğerleri çekiciliği ile hanımıza bol bol müşteri çekebiliyor. Ancak tabii ki bu bonusların güzelliğine aldanıp her önümüze geleni işe almak beyaz bayrağı erken çekmemize sebep olabilir. Çünkü oyunun sıkı bir para-kontrol sistemi var. Bonusları ile dükkanı şenlendirmesini beklediğiniz o çalışan belki dükkanı kapatma sebebiniz de olabilir. Veya ucuz diye huysuz bir garson işe alıp müşterilerin gözünde kötü bir imaj çizebilirsiniz. Karanlık Çağlar’da her tipten insan bulmak mevcut. Bu noktada duyarlı bir işveren olmanın faydası ise bol. 

Tavern Master Steam'de

Estetik Olma Zorunluluğu

Bir diğer önemli nokta ise dekorasyon. Tavernanız ne kadar ışık alıyor ? Gelen müşteri karanlık atmosferi mi tercih ediyor ? Yoksa siz tavernanızı kalkanlar ve kılıçlar ile dekore ettiniz ancak gelen müşteri daha doğal bir ortam mı tercih ediyor ? Tavernanızın dekorasyonu da müşterilerin ağına girmek(veya çıkmak) konusunda önemli bir faktör. E tabii ki herkesi memnun edemezsiniz ama arada bir müşterilerinize kulak vermenin de zararı dokunmaz.

Şunu söylemek istiyorum: oyun henüz çıkmadı. Sadece festivale özel tadımlık bir demo var elimizde. Bu yüzden oyunun vaat ettiği bütün mekanikleri derinlemesine inceleme fırsatımız olmadı. Gördüklerim ve oynadıklarımı sizlere anlatmak ve oyunu tanıtmak istedim. Oyunun asıl çıkış tarihi 16 Kasım. Çıktığı vakit daha detaylı bir incelemesi ile karşınıza tekrar getireceğim bu yapımı. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Steam Next Fest, 1-7 Ekim arasında her türden oyuncuyu ağırlıyor. Sizler de bu etkinlik dahilinde beklediğiniz yapımların demolarını deneyebilirsiniz.

Deneyimleme demişken isterseniz Steam üstünden oyuna bir göz atın.

Bol bol oyun oynamayı ve sağlıcakla kalmayı unutmayın, iyi günler dilerim Fanzade!

Kaan Oğuzhan