SHERLOCK HOLMES: CHAPTER ONE Fragmanı Eleştirisi

Merhaba Fanzade okurları!  Oyunsuz kaldığımız bu kurak dönemden hepinize selamlar. Bugün sizlerle 23 Mart akşamı yayınlanmış olan yeni Sherlock Holmes: Chapter One oyunun tanıtım videosu hakkında konuşacağız. Sizler yer yer korkularımı, yer yer heyecanımı aktarmak istiyorum. Gelin çok uzatmadan sizlerle fragmanı yorumlamaya başlayalım.

Not: Yazdıklarım tamamıyla kişisel fikirlerimdir.

Oyunun hikayesinden kısaca bahsedeyim: Hikayemiz 21 yaşındaki genç Sherlock ile bir Akdeniz adasında geçiyor. Asıl amacın annemizin gizemli ölümünü bulmak olan bu oyun da bize eşik eden bir de arkadaşımız var.

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter

Öncelikle size bu oyuna gelene kadar olan olayları kısaca bir anlatmam gerektiğini düşünüyorum . Çünkü neden kaygılandığımı daha iyi anlamanızı istiyorum. İlk olarak bundan önceki Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter’ı 2 kere bitirdiğimi söylemek isterim. Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter oyunun da bazı eksikleri vardı  ama güzel bir macera, puzzle oyunuydu. Metacritic puanı 65 olsa da bana keyif veren bir oyun olmuştur.

Anlaşmazlık Silsilesi

Şimdi gelelim bu Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter sonra yaşananlara , Sherlock Holmes serisinin yapımcısı olan Fransız şirket Frogwares , Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter’dan sonra kollarını sıvayıp yeni oyun yapmaya başladı. Oyuncular olarak Sherlock Holmes serisinin yeni oyununu beklerken Fransız şirket The Sinking City’yi duyurdu. The Sinking City’den kısaca bahsetmem gerekirse , Sherlock’un korkulusu olarak düşünebilirsiniz. Biz oyuncular da haliyle Sherlock serisini değil The Sinking City oyununu bekler olduk .

2019’da oyun çıkışını yaptı. Oyunun puanları yayınlandı derken oyun birden Steam’den kalktı . Steam’e tekrar başka bir firma tarafından yüklendi. Falan derken oyun tamamen Steam’de kaldırıldı. Kaldırılma sebebi ise ; oyunun finansmanını sağlayan şirket Nacon bir işler çevirmesi. Bu kısmı uzun tutuğumun farkındayım ama bu hikayeye gerçekten ihtiyacımız var.

Sherlock Holmes: Chapter One

Esas konumuz geri dönelim yani Trailer’ı incelemeye . Sherlock Holmes: Chapter One kendine aksiyon-macera ve açık dünya diyen bir oyun zaten video izlerseniz de o hissiyatı size veriyor. İlk kaygım bu olaydan başlıyor. Buradan Frogwares seslenmek istiyorum . Ne kadar sattığını bilmesekte Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter’dan iyi bir gelir elde ettiğinizi birliyoruz . Ya abicim güzelim oyunu yapmışsın. Ana odağı macera olarak belirlemiş içine de biraz aksiyon serpiştirmişsin, oynayan çoğu kişi de keyif almış . Şimdi diyor olabilirsiniz neden bu adam buna bu kadar taktı. Taktım çünkü The Sinking City’de ayni kriterlerde çıkan bir oyun . Kendisi çok bilinmese de çoğu oyuncuya göre başarısız bir oyun . Zaten bir oyun yapmışsın tutmamış. Niye aynı şeyi bir daha deniyorsun. Ubisoft musun sen ! Bu arada şunu unutmayın . Bu sadece benim endişelerim yoksa oyun dört dörtlükte olabilir. Onu bilemem .

Bu tipler ne!!

Tanıtım videosunun ilk 30 saniyesine kadar diyorsunuz ki “off etrafa bir bak , aman bu grafikler ne, bu adamlar bu bütçeyle bunları mı yapmışlar “ derken bir anda Sherlock Holmes karşınıza çıkıyor ve evet bu bütçeyle bunu yapmışlar diyorsunuz . Ya o nasıl Sherlock Holmes, amacınız adamı 2021 Best Model’i mi yapmak. Hayır kafamda da oturmuyor. 19. yüzyılda geçen bir Sherlock hikayesinin ana karakteri nasıl 2020 BTS solisti gibi giyinip, görünebiliyor. Biz Sherlock az çok bilenler olarak bu karakteri gereğinde 21. Yüzyılda gereğinde 18. Yüzyılda da gördük .Ama böyle hiç görmemiştik. Ha yukarıda koyduğum fotoğrafta ki kişi galiba Jonathan. Jonathan, Sherlock Holmes’ün John Watson’dan önceki en yakın arkadaşı.

Fragmanı izlemeye devam ettiğimiz de ise çokta heyecan verici şeylerle karşılaşmıyoruz. Bizi küçük bir dövüş sekansı karşılıyor ardından ise oyundaki ipucu çözmemizi sağlayan bazı mekanikler gösteriliyor. Açıkcası burası için çok söylenecek bir şey bulamıyorum. Yeniliğe kapalı bir insan değilim fakat bir önceki oyuna göre mekanikler de değişikler olduğu görülmekte. Benim için kullanımı rahat ve işlevli olduğu sürece sıkıntı yok.

Yenilik

Ardından bizi Sherlock’un gardolabı karşılıyor. Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter ‘da da bulunan bu özelliği bu oyunda geliştirmiş gibi duruyorlar . Çünkü ekranda gösterilen kıyafetler dışarda giyinmek için değil de. Sanki görevi yaparken bir ortama girmek için kullanmamız gerekiyormuş gibi. Yani benim umudum o yönde . Sadece kozmetikse bu özelliği üzücü bir şekilde boşa harcamış olurlar.

Korkulu Rüyam

Şimdi beni en çok endişelendiren yer geldik. Çatışma  ya da silah kullanımı ; bildiğiniz gibi Sherlock Holmes silah kullanmayı pek sevmez . Gerektiği zaman yumruklarını kullanır fakat silahına çoğunlukla kullanmaz hatta yanında taşımaz.  Trailer’ın 1 dk’dan fazlası buna ayrılınca insan diyor ki acaba bu adamların amacı ne . Birkaç tane ihtimal var ; bu silahları puzzle çözmek için ya da adamları vurmak için kullanabiliriz . Trailer’da iki seçeneğinde kendince mantıklı önergeleri var . İlk seçeneğe bakarsak oyuna zaman yavaşlatma özelliği gelmiş ve bu özelliği kullanma süremiz kısıtlanmış. Bu olay bize karşımızdakine daha iyi nişan alalım diye de verilmiş olabilir . Puzzle’ları daha rahat anlayalım diye de olabilir.

Trailer’da kalan son özellik ise bulduğumuz ipuçlarını birleştirdiğimiz sistemin aynı şekilde durmakta olduğu .Açıkcası şöyle bir bakınca trailer’dan güzel bir sonuç pekte çıkaramamışım. Sherlock Holmes: Chapter One 2021 yılında çıkış yapmayı planlıyor. İnşallah ilerde yayınlayacakları trailerlarla içimdeki bu endişeleri yok ederler .

Oyun hakkındaki yorumlarınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın. Oyunsuz Kalmayın !!