Spareware – Oyun İnceleme

Spareware, 10 Ekim 2016 tarihinde Rusto Games tarafından PC platformu için piyasaya sürülen bir shooter oyunu. Yak, yık ve yok et!

sparewarerobo

Spareware‘in hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse; oyun yılı 2186, Helsinki adlı bir şehirde, ağır silahlarla donatılmış robotlar, dünyayı kurtarmak için kötü politik rejimi yok etmek zorundalar. Şehir harabeye dönmüş durumda ve insanlar korunaklı bölgelerde yaşamlarını sürdürüyorlar. Robotlar, insanlara karşı isyan başlatıyor ve yollarına çıkan herkesi yok etmek için hazırlar!

sparewareenvironment

Bu kısa tanıtım bölümünden sonra, direkt olarak aksiyonun içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Robotunuzu sürekli olarak geliştirip, güçlendirilmiş silahlar kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, robotun belirli kısımlarını da donanımsal açıdan üst seviyeye çıkarma fırsatını sunuyor oyun size. Bunlar; kafa, gövde, sağ ve sol kollar, son olarak da ayaklar. Ancak başlangıçta pek fazla seçim şansınız olmuyor ve size sunulan sınırlı sayıdaki seçeneklerden tercih yapmanız isteniyor. İlerleyen seviyelerde yeni eşyalar ve silahlar toplayabiliyorsunuz fakat ‘game over’ olursanız sahip olduğunuz her şeyi kaybediyorsunuz. Oyunun en temel noktası, enerji hücrelerini toplamak. Bu enerji hücreleri size, bulduğunuz yeni ve güçlendirilmiş silahları kullanabilme olanağı sağlıyor.

loadout

Spareware‘da her bölümün kendine ait görevleri mevcut; gerekli materyalleri toplama, elektrik bariyerlerini yok etme ve bölümden kaçış vb gibi. Savaş esnasında çok fazla hasar almamaya özen gösterin. Aksi halde, aldığınız hasar miktarı arttıkça robotunuzun parçaları işlev görmez hale geliyor. Oyun içi görevleri başarılı şekilde tamamladıkça, yetenek puanı alarak seviye atlıyorsunuz. Her yeni seviye, robotunuzun özelliklerini geliştirebilmeniz için bir anahtar niteliğinde. Ayrıca, aktif yeteneklerin yanı sıra pasif yeteneklerinizi geliştirme fırsatınız da var. Bunlar; sağlık seviyesinde artış, hız artışı gibi özellikler.

cujspvqweaaqkl5

Oyunun grafikleri, sesleri ve müzikleri konusunda çok fazla beklentiye girmemek lazım. Ayrıca, düşman çeşitliliği olarak da pek fazla yenilik sunduğunu söyleyemeyiz. Fakat, Spareware için kolay bir oyun mekaniğine sahip diyebiliriz. Geliştirmeye açık yapısı, güçlendirilmiş silah seçenekleri ve her bölüme özgün görevleriyle tüm bunlara rağmen oyunculara keyifli vakit geçirebilecekleri bir ortam sunuyor. Oyun, tekli ve 4 kişiye kadar çoklu oyuncu modunu destekliyor. Shooter tarzı aksiyon oyunlarını seven oyuncular için yeni bir alternatif oluşturduğunu söyleyebiliriz. Oyuna, Steam üzerinden 18 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 or newer
  • İşlemci: DualCore AMD/Intel 2.3 GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon 4850 / Nvidia 8800 GTS 512 Mb or equivalent
  • DirectX: Sürüm 9.0
  • Depolama: 1024 MB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.