Just Cause 3 – Oyun İnceleme

Just Cause 3, geliştiricisi Avalanche Studios, yayımcısı ise Square Enix olan bol patlamalı, açık dünya haritasına sahip ve adrenalinin yüksek olduğu bir aksiyon oyunu.

justcause3

Oyunun hikayesinden kısaca bahsedecek olursak; aslında Just Cause serisinin temelinde yatan bir ana hikaye yok diyebiliriz. Yani, oyun ‘bol aksiyon, hep aksiyon’ temasını konu edindiği için çıkan seri oyunlarının devamında da aynı durum devam ediyor. Serinin son oyununda ana karakter olarak, yine adamımız Rico Rodriguez’i görüyoruz. Rico, eski bir CIA ajanı, ayrıca diktatörlerle pek iyi anlaştığını ve onların varlıklarından memnuniyet duyduğunu söylemek pek mümkün değil. Kısacası, kendisi için bir diktatör avcısı diyebiliriz. Just Cause 3’te ise amacımız Medici Cumhuriyeti isimli bir ada ülkesinde diktatöryal bir yönetim süren Sebastiano Di Ravello ve ordusunu yönetimden düşürmek.

2807307-jc3_screenshot_reelin1_13_1422545269-02-15_08-0

Oyun mükemmel denilebilecek bir harita büyüklüğü var. Tam tamına 1036 kilometrekarelik bir alan. Evet, kağıt üstünde bakıldığında alan genişliği oldukça fazla. Ancak, açık dünya oyunlarında bu alanların geniş olması, eğer içeriği dolu değilse pek bir şey ifade etmiyor. Ana ve yan görevleri yaparken farklı yerlere gidiyoruz ve yolda geçen süre boyunca görev alanlarının haricindeki alanlarda tarlalar ve dağlarla karşılaşıyoruz. Fakat, buna rağmen yine de Just Cause 3′ün haritası hiç de göze boş görünmüyor. Harita içi ulaşımda tercih edebileceğiniz pek çok hava, kara ve deniz aracı mevcut. Haritada belirlediğiniz konuma ulaşmak için, isterseniz klasik veya spor arabalardan birini kullanabilir, isterseniz de helikopter ya da uçak kullanabilirsiniz. Yahut dilerseniz oyunun kendine has kancasını (griappling hook) kullanarak daha hızlı ve eğlenceli şekilde de hedefinize ulaşabilirsiniz.

justcause33

Oyunun grafik tasarımı genel olarak çok iyi. Çevre, araçlar ve şehir detaylandırmaları üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığı henüz ilk bakışta fark ediliyor. Patlama anlarında ortaya çıkan görsellik de aynı şekilde tatmin edici diyebiliriz. Yalnız bu patlama esnalarında anlık FPS düşüşleri yaşamak mümkün ve bu nedenle de bilgisayarda anlık kasmalara neden olabiliyor. Oyunun, oynanış mekaniği oldukça iyi fakat eleştirel olarak bakacak olursak, yapay zeka üzerinde pek fazla özenli davranılmadığını söyleyebiliriz. Oyunun zorluk seviyesini neye ayarlarsanız ayarlayın, düşmanlarınız belirtilen zorluk derecelerine göre hareket etmiyor.

js3

Sonuç olarak; Just Cause 3, aksiyonun bir an olsun azalmadığı, geniş bir açık dünyaya sahip, mükemmel görsel efektlerle bezenmiş bir oyun. Eğer, bol aksiyonlu, patlamalı ve açık dünyaya sahip oyunlara ilgi duyan bir oyuncuysanız, Just Cause 3 istediğiniz şeyleri size sunabilecek, bilgisayar başında eğlenceli vakit geçirtebilecek güçte bir oyun. Oyuna, Steam üzerinden 89 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Vista SP2 / Windows 7.1 SP1 / Windows 8.1 (64-bit Operating System Required)
  • İşlemci: Intel Core i5-2500k, 3.3GHz / AMD Phenom II X6 1075T 3GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (2GB) / AMD Radeon HD 7870 (2GB)
  • Depolama: 54 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Vista SP2 / Windows 7.1 SP1 / Windows 8.1 (64-bit Operating System Required)
  • İşlemci: Intel Core i7-3770, 3.4 GHz / AMD FX-8350, 4.0 GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 (3GB) / AMD R9 290 (4GB)
  • Depolama: 54 GB kullanılabilir alan
Oyun dünyasından incelemeler ve makaleler yazıyorum.