among us incelemesi

İçimizdeki Canavarı Dostlarımızla Paylaştığımız Oyun: AMONG US

Merhaba dostlarından-şüphelenmeyi- sever okurlarımız. Bu yazımızda Steam gibi birçok oyun platformundan rahatlıkla bulabileceğiniz, kitleleri arkasından sürükleyen oyun “Among Us” ile karşınızdayım. O zaman başlayalım şüphelere…

şşşşttt…Merka etme…Bana güvenebilirsin…

İlk Olarak: Babana Bile Güvenmeyeceksin

Among Us, gayet sevimli ve basit grafiklere, bir o kadar da akıcı bir oynanışa sahip. Oyunumuza arkadaşlarımızdan(!) farklı bir renkte ve muhtemelen tipte başlıyoruz. Başladığımız yer bir uzay gemisi ya da uzay üssü gibi bir ortam. Burada bizim ve diğerlerinin asıl görevleri aksayan, sorunlu olan makineleri tamir etmek. Örneğin geminin elektrik kesintisi ya da oksijen sorununu, çok geç olmadan tamir etmemiz gerekiyor. Öldürülmeden ya da sistemlerin hepsi çökmeden işlemleri tamamlayabilirsek yırtıyoruz yoksa…ne? Öldürülmek mi? Hani oyun sevimliydi? YAZAR BİZİ KANDIRDI! (Dedim ben size şüphe önemli diye…)

Daha Çok Stresle Stresi Azaltmak Mümkün Mü? – Among Us

Sizi bilmiyorum ama bana, bazen, oyunlarda “kötü adam” olmak büyük zevk verir. Among Us oyununda da aslında insanların çoğunun en sevdiği şey “Imposter” yani Türkçe kısa karşılığı ile “sahtekar” olmak diyebilriiz. Bu arkadaşların dış görünüşü diğer astronotlarla tamamıyla aynı ama içleri çok farklı. Her oyunda rastgele seçilen Imposter’ların asıl görevi diğer oyunları çaktırmadan öldürmek. Ancak bunu da zekice, hızlı refleksler ve çabuk düşünme gibi kabiliyetleriniz varsa yapabiliyorsunuz. Bir de çeneniz iyi çalışıyorsa?

Imposter oldunuz ve bir talihsiz astronotun arkasından odaya girdiniz. Adam güzel güzel çalışırken “cort” efektiyle kendisini öldürdünüz. (Öldürme animasyonları da bir ayrı güzel, yani b animasyonlar için ölünmez ama yine de güzel) Hemen odadan çıkmanız gerekiyor. Es kaza odanın içinde ya da odadan çıktığınızı, arkanızda ceset bıraktığınızı gören bir tanık varsa başlıyor “toplantı” ve hoş geldiniz oyuncuların birbirine çamur atma seansına.

Keşke sende yanında tabanca getirseydin dostum…

Imposter’larla Toplantı Set Etmek

Among Us oyunumuzda Imposter olmayan oyuncular, öyle olduğunu düşündükleri oyuncuları ifşa etmek için toplantı tuşuna basıp görüşme ayarlayabiliyorlar. Belki de bu nokta, oyunu diğer tüm oyunlardan ayıran en özel noktası. Oyun tamamiyle gerçek oyuncularla, online şekilde oynandığı için söz konusu olan toplantılar da İngilizce yapılıyor (gerçi isimlerden insanların Türk olup olmadıklarını anlayabiliyorsunuz, bakınız “Dönerci Baba” “Yasasın Osmanlı”) Oyuncular, konuşarak birbirlerini ikna etmeye ya da bir oyuncuya çamur atmaya çalışıyorlar. Ne kadar çok kişiyi ikna ederseniz, oylama ona göre değişiyor. Berabere kalınmadığı sürece kim daha fazla oy aldıysa, Survivor adasındakine benzer bir şekilde oyundan gönderiliyor (bir de uzay boşluğuna gönderiliyor valla şakaları yok) Tabii genelde Imposter yerine suçsuz günahsız bir oyuncu uzay boşluğunu boyluyor, oyuncular olarak akşam yatağınızda rahat uyuyamıyorsunuz. Bu arada oyunu kazanma şartlarından biri de bütün Imposter’ların bulunup uzaya gönderilmesi. Sonra el ele tutuşup kumbaya şarkısı söylüyoruz.

Uzay Boşluğu Aslında Son Değil Force’a inancınızı Koruyun!

Diyelim ki biletinizi kestiler ve suçsuz yere uzayın soğukluna fırlatıldınız, öldünüz. Oyun bu noktada sizin için bitmiyor, hayalet olarak (eğer isterseniz) devam edebiliyor ve hayatta kalmış arkadaşlarınıza destek olabiliyorsunuz. Tabii oylamalarda yer almak gibi bir durumunuz yok.

 Peki Bize Ne Lazım? – Among Us

Normalde, bir oyunu oynamaya niyetlenmeden önce “acaba sistem kaldırır mı?” kısmını kontrol etmek önemlidir. Ancak Among Us’da kontrol etmemiz gereken şey sistemimiz değil, dil kabiliyetimiz. Bu gün nereydese her pc’nin çalıştırabileceği isteklere sahip olan oyunun, asıl tadın muhabbette çıktığı için ortalama da olsa bir ingilizcemizin olması gerekiyor. Fikrimizi toplantıda savunabilmeli ya da bize gelen ithamlardan kendimizi kurtarmalıyız. Aksi halde ımposter olsak da olmasak da uzayın soğukluğuna sık sık düşme dururmumuz olabilir. Türkiye de de sıkça oynansa da türkçe konuşulan server’ın zor bulunduğu konusunu da eklemeliyim.

Bana Oyunu da Uzayı da Dar Ettin!

Online oyunların kendileri, sistem, oynanış ve grafikleri kadar, oynayanları da biliyorsunuz çok önemli. Eğer korkunç, zehirli bir tayfa oynuyorsa, dünyanın en güzel oyunu olsa, oynanmıyor arkadaş.  Among Us’da bu şekilde, biraz uluslar arası bir sorun var.

Öncelikle milletin gözünü kan bürümüş arkadaş; herkezde bir ımposter sevdasıdır gidiyor. Tamam herkes özel olmak, tehlikeli rollerde kendini göstermek ister ama ımposter seçilmediğinde oyundan çıkılması, oyunu ciddi şekilde baltalıyor. Yani biraz bekle değil mi? Imposter olma sırası sana da gelecektir?

İkinci sorun ise öldürülen oyuncular. Haksız yere uzay boşluğuna atılan çoğu oyuncu, bir küfür eşliğinde oyundan çıkıyor. Dostum? Yani neden? Anladım sen başaramadın ama halen oyunun kaderini değiştirebilirsin? Bencillikten biraz uzak durmak gerekli. Zaten bir oyun seansı en fazla 20 dakika sürüyor biraz dayanmak mümkün bence. 

Muhabbet ettiğim bazı oyuncular ingilizcelerinin yetmemesi ya da suçsuz yere biletlerinin kesilmesinden de muzdaripler. Ama bunlara yapabileceğimiz çok bir şey yok, oyuna girerken bunların olacağını kabul ederek girmek gerekiyor. Ha, şu da var ki her milletten herkez de ingilizceyi lord kıvamında konuşmuyor o yüzden tüm dünyada aslında görülen bir sorun. Merak etmeyin yalnız değilsiniz…  

Bıyıkları kalbimi çaldı. Sanırım ona güvenebilirim…

Peki Among Us Oynanır Mı?

Eğer çok fazla vaktiniz yoksa, ortalama 15-20 dakikalık bir eğlence arıyorsanız oldukça uygun bir oyun. Ama dikkat etmek lazım “haydi bir tur daha” diye diye istediğinizden çok vakit ayırabiliyorsunuz. Onun dışında hızlı tempolu, dikkat gerektiren oyunları seviyorsanız, cep telefonundan ya da pc üstünden rahatlıkla oynanabilir. Ben bu yazıyı yazdığımda eskisi kadar popüler olmasa da çoğu oyuncunun memnun kalacağı bir yapım olmuş. Son derece sade olmasına rağmen gayet eğlenceli. Özellikle arkadaşlarla oynandığı zaman birbirinize kazık atmanın kendine has bir albenisi var.

Yayıncılığı ve geliştiriciliği InnerSloth tarafından yapılan oyun, piyasaya 2018 yılında çıkmıştı. Senelerdir de zevkle oynanıyor. Es kaza siz bu oyunu atladıysanız, mutlaka bir denemenizi tavsiye ediyorum.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, şüphelerinizin hep doğru çıkması dileğiyle.

Not: Ekstra muhabbet ve oyun için aksiyonu görmek için de loadiing.screen kanalından yararlanabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=2Vpd0ZuXV6Q
https://www.youtube.com/watch?v=jSY6Jlxkzec