Etkileyici Tasarımıyla Karşımıza Çıkan GRIS OYUNU İçindeki Mekan ve Renk Tasarımı

gris

Bu yazıda daha önce incelemesini yaptığımız Gris oyununun oynayıcıyı etkileyen tasarımlarını eleştiriyoruz. Karakterimizin serüvenlerinin geçtiği mekanlardan bahsedecek olursak; çöl, orman, su ve yapısal oluşumlar var fakat bu mekanların içinde, örneğin su ana temalı mekanda, suyun derinlerinde yapı bulunan sahneler de var, yani belirli çizgilerle ayrılan mekanlar söz konusu değil. 

Beyaz ve Gri

İlk başladığımız yer, şarkı söylenen rengarenk bir yer iken karakterimiz, sesini kaybetmesiyle bir anda kendisini bitkin bir halde renksiz, beyaz ve gri tonlardan oluşan ıssız bir çölde buluyor. Buradaki beyaz ve gri tonlar karakterin boşlukta kaldığını tasvir etmek için kullanılmış gibi görünüyor.

Kırmızı

Karakter beyaz mekandayken herhangi bir tuşa basınca diz çöküp üzülürken biraz ilerleyince kendini toparlıyor ve mekanın renklerine kırmızı da dahil oluyor. Biraz araştırdım ve renklerin karakterimizin psikolojik olarak geçtiği evreler olduğunu öğrendim. Oyundaki kırmızı renkler karakterimizin içindeki öfkeyi, hatta öfkeyle acının harmanlanmasını ifade ediyor da diyebiliriz. 

Mavi ve Yeşil

Biraz ilerledikten sonra ve yeni renkler ve mekanlar karşımıza çıkmaya devam ediyor. Renk skalasına yeşil ve mavi renkler katılıyor. Bu renkler depresyonda sık kullanılırlar. Mavi maneviyat ve uyumu, yeşil ise büyüme ve yeniden doğuşu simgeliyor. Bu iki renk karakterin acısını dindirmek için arayış içinde olduğunu temsil ediyor. 

Siyah

Karakterimizin korkularını siyah renk temsil ediyor. Siyah renk ölümü ve sonu temsil ederken oyundaki bütün renkleri emen de bu korku. Korku mekanların kuytu köşelerinde karakterimizi rahatsız etmeye başlıyor. Oyun boyunca korkumuzdan kaçıyoruz ama onunla içsel olarak savaşıyoruz da.

Sarı

Artık yavaş yavaş karakterimiz durumu kabul ediyor ve bunu temsilen sarı renk açığa çıkıyor. Sarı renk hem iyiyi hem kötüyü kendi içinde barındırıyor, bu yüzden de çelişkili bir anlama sahip. 

Ve Tüm Renkler!

Artık korkunun varlığını kabul edip korkulacak bir şey olmadığının da farkına varıyoruz. Son olarak dünyamız ya da karakterimizin zihni artık eski renk, düzen ve ahengini geri kazanıyor. Oyunun en başındaki muhteşem haline geri dönüyor.

Gris içindeki mekanlar baz alarak hazırlanmış yazımız bu kadardı. Siz Gris’de en çok hangi mekanları beğendiniz?