Cuphead – Oyun İnceleme

Cuphead

1930’lu yılların grafiklerine sahip bir platform oyunudur kendileri. Biraz “arcade” biraz da macera havası katılmış. 29.09.2017 tarihinde piyasa çıkıp tüm oyun tutkunlarını bir anda etkisi altına almıştır. İşte bende onlardan biriyim ve sizi de etkisi altına alması için bu inceleme yazısını yazıyorum. Karşınızda Cuphead !


Oynanış – Tema – İçerik

Belki de şuana kadar en başarılı bulduğum oynanış standardına sahip bir oyun kendileri. Kontra tarzı bir öldür-geç stili ile bölümler arası ilerlememize devam ediyoruz. Bu bölümler arasında türlü türlü düşmanlar ve sizi öldürmeye çalışan tuzaklar gibi çok çeşitli zorluk faktörleri var. Oyunu “co-op” oynayabiliyorsunuz. Arkadaşınızla birlikte 1930’lu yılların tozunu attırabilirsiniz 🙂

Çeşitli bölüm sonu canavarları da mevcut.

Grafikler – Hikaye

Oyunun hikayesi oldukça basit. Cuphead ve Mugman bir gün kumarhaneye gider. Kumarhanede para kazanabilmek umudu ile katıldıkları bir oyunda aslında hayatlarını değiştirecek bir sürpriz son ile karşılaşacaklardır. Kumarhanenin sahibi şeytandır ve ne tesadüf ki oyunlarına da şeytan katılmıştır. Cuphead ve Mugman bunu önceden fark edemez ve oyuna devam ederler. Asla kazanamayacaklarını fark ettikleri anda iş işten geçmiştir ve şeytanı yenebilmek için ucu bucağı belli olmayan bir maceraya atılırlar. Bu macerada karşılarına resimde de gördüğünüz gibi yılan kafalı canavarlar, büyük katil havuçlar ve patatesler gibi türlü türlü yaratıklar çıkar. Peki sen Cuphead‘i bu macera boyunca yalnız mı bırakacaksın ?

Oyunun bir çok canavar türünden örnek.

Grafik ve seslendirme konularına gelirsek, dediğim gibi 1930’lar havası katılmaya çalışılmış olduğunu anlayabiliyoruz resimlerden ve videolardan. Ki bu kimilerinin hoşuna gider veya gitmez benim için çok tatlı bir grafik türüdür. Oyunun her bir karesi tek tek elle çizilmiş ve oyuna aktarılmış. Karakter animasyonlarından, canavarların şekline kadar her şey elle çizilmiş. Seslendirmelerde, sırf oyun için özel olarak oluşturulmuş. Oyunun yapımcıları, grafik ve seslendirmelere genel bir caz havası katmak istediklerini söyleseler de böyle aksiyon dolu bir oyunda zaman zaman sizi havaya sokacak müzikler duymanız da mümkün.

Gamescom 2017 fuarından oyunun grafiklerini, oynanışını ve genel temasını gösteren harika bir video;


Oyunun Görselleri

Aksiyon dolu araba bölümünden bir kare.
Görselde gördüğünüz gibi çeşitlilik konusunda oldukça dolgun bir oyun.
Ağaçkakan, bizi hiç sevmiyor anlaşılan.
Grafikler çok hoş.

Cuphead


Son Not – Bağlantılar

Oyuna bayıldım desem yanlış olmaz herhalde. Gerçekten bu arada harika bir yapım olmuş. Öyle “ultra” grafikli ve müthiş detaylı olmasına karşın abartı sistem gereksinimleri isteyen yapımlardan sıkıldıysanız, Cuphead tam size göre ! Oyunun en sevdiğim noktası ise içeriğin yoğun olması. Her türden şey var desek yeridir. Hele bir de tüm bunlar çizgi grafiğe dökülünce tadından yenmiyor. Maalesef Türkçe dil desteği bulunmuyor yapımın. Zaten bağımsız bir yapımcı şirket tarafından yapıldığı için oyun, bunu göz ardı edebiliriz. Oyunun inceleme puanları ve oyuncuların geri dönüşleri (feedback) oldukça olumlu. Uygun fiyatı (değişiklik gösterebilir) nedeni ile de şuan alıp oyun kütüphanenizde tutabilirsiniz. Genel bir söz söylemem gerekirse Cuphead harika bir yapım olmuş !

Aman dikkat !

Oyunun Steam adresi

Yapımcıların blog adresi

Oyunun resmi sitesi

Yapımcı şirket Youtube adresi

Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: w7, w8, w10
İşlemci: Intel Core2 Duo E8400, 3.0GHz veya AMD Athlon 64 X2 6000+, 3.0GHz yada daha iyisi
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce 9600 GT veya AMD HD 3870 512MB yada daha iyisi
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

Bir başka incelemede görüşmek üzere…