BATTLEFIELD V İlk Bakış (Beta İzlenim)

DICE’ın yapımcılığını üstlendiği Battlefield V beta süreci 6-11 Eylül 2018 tarihleri arasında tamamlandı. Biz de bu süreçte oyunu deneme fırsatı bulduk ve size izlenimlerimizi paylaşmak istedik. Gelin birlikte bakalım.

Öncelikle beta sürecinde bize Narvik ve Rotterdam olarak iki harita sunuldu. Bu süreçte bize sunulan iki oyun modundan biri olan Grand Operations‘ı yalnızca Narvik haritasında oynayabilirken, Fetih modunu hem Narvik hem de Rotterdam haritalarında deneme şansı bulduk. Aynı zamanda her sınıfta dört farklı silah ve farklı ekipmanlar bulunuyordu.

Hem Rotterdam hem de Narvik haritasındaki ilginç detaylardan bahsedeyim. Rotterdam haritasındaki A ve D objektiflerini bağlayan bir tren köprüsü bulunuyor. Bu da oyunun oynanışını ve yayılışını tamamen değiştiriyor. Şahsen bu ince detay çok hoşuma gitti. Narvik haritasına gelecek olursak da, haritadaki B ve D objektifleri parçalanmış bir geminin içerisinde yan yana bulunuyor. Yani eğer o gemiyi tamamen ele geçirebilirseniz, oldukça güçlü bir avantaj elde ediyor olacaksınız.

Sınıfları inceleyecek olursak, daha önce oyunlarda olduğu gibi dört adet sınıfımız mevcut: Assault, Medic, Support ve Recon. Battlefield 1‘i oynamış olan arkadaşlar için en büyük şaşırtmayı Medic sınıfında yaşayabileceklerini söyleyebilirim. Zira artık saldırı tüfeklerinin yerine yalnızca hafif makineli tüfekleri seçebiliyorlar.

Oyun içindeki manga sistemi de oldukça değişmiş görünüyor. Artık mangamızdaki bir arkadaşımızı ölüşünün ardından kurtarmak için Sıhhiye sınıfına ihtiyacımız bulunmuyor. Çünkü bütün mangalar, mangada bulunan diğer oyuncuları pes etmeden önce kurtarabiliyor, ayağa kaldırabiliyorlar. Tabi ki Sıhhiye sınıfının kullanılabilirliği de çok güzel ayarlamış DICE, eğer Sıhhiye sınıfında oynuyorsanız bu ayağa kaldırma işlemi çok daha hızlı tamamlanıyor.

Silahların tasarımı ve mekanizması oldukça hoştu. Saldırı sınıfında oynadığım STG44’ten vazgeçemedim ve hem yakın hem de uzak çatışmalarda büyük avantaj sağladığını söylemem gerekiyor. Silahlardan bahsetmişken her oyuna başladığımızda bize sunulan mermi ve sıhhiye çantası detayına da değinmeden edemeyeceğim. Silahımızda dolu bir şarjörle başlarken, yanımıza da yalnızca bir adet yedek şarjör alabiliyoruz. Ayrıca çatışmalara girmeden önce objektiflerde bize sunulan nakil hizmetleri (sıhhiye ve mühimmat) ile bu sayıyı iki şarjöre kadar çıkarabiliyor, çatışma sırasında kullanmak için bir adet de sıhhiye çantası alabiliyoruz. Bana güvenin, bu sıhhiye çantaları hayatınızı kurtaracak.

Betada birkaç buga rastladığımızı dabelirtmem gerek. Bunlardan en önemlisiyse bazı ayağa kaldırma durumlarında oyunun buga girip sizi ölü göstermesi ve yeniden doğmanız için yapılan geri sayımın gerçekleşmemesi. Bunun zamanla düzeltileceğini umuyor ve detaylarımızı burada noktalıyoruz.

 

Battlefield V Beta

Beta süreci olduğunu varsayarsak oyunun optimizasyonundan oldukça memnun kaldım ve orta seviye bir bilgisayarla sabit 60 FPS’de oynama şansı buldum. Oyundan oldukça keyif aldım ve arkadaşlarımla oynadığımda bu keyif de kat ve kat arttı. Battlefield V, 5 Kasım 2018 tarihinde PC, Xbox One ve PlayStation 4 için piyasaya sürülecek. Oyunun Battle Royale modu içinse henüz bir çıkış tarihi verilmedi.

Oyun dünyası ile içli dışlı biri.