Kalıcı Ban Sebebiyle Pokemon Go Bot Programları Kaldırılıyor

Pokemon Go’da hileye başvuranlara kalıcı ban sonrası, bot programları durdurulmaya başladı.

Mobil oyunun SSS sayfasında yer alan bilgilere göre, bot kullanan ya da GPS konum hilesi kullanan Pokemon Go oyuncularının hesapları artık kapatılacak. Gelen şikayetler üzerine Niantic, oyun kurallarını ihlal eden oyunculara ban atıyor ve NecroBot gibi botlar da Pokémon Go kendilerini zorlamadan önce kendileri kepenk indirmeye başladılar.

NecroBot  ile oyunun konum bilgisine ulaşan ve oyuncuların dolaşmadan amaçlarına ulaşmalarını sağlayan Necronomico, Polygon’a, banlar sebebiyle programın download linklerini kaldırdığını söyledi. NecroBot GitHub sayfasında şu ifadelere yer veriliyor:

“Diğer bot ve cihazlara karşı yürütülen yasal hareketlilikten dolayı projenin geliştirilmesini durdurduk.”

Benzer diğer botlar da aynı yola başvurdular. HaxtonBot ve PokeMobBot ise sayfasına yakında linklerin sayfadan kaldıracağı uyarısı ekledi.

Pokemon Go Bot sebebiyle çok hızlı şekilde seviye atlanmasından rahatsızlık duyan oyuncular botların kapatılmasıyla biraz rahatladılar. NecroBot ya da diğer hile programı kullanmış hesapların şu anda banlanmış olma ihtimali var.  Niantic web sitesinde, kullanıcılar yanlışlık olduğunu düşünüyorlarsa bir forumu doldurarak itiraz edebileceklerini açıkladı.

Eğer hesabınız banlanmışsa “Pokémon GO  kurallarını ihlal ettiğinizden dolayı hesabınız kalıcı olarak kapatılmıştır.’” yazısıyla karşılaşıyorsunuz. Niantic, konum bilgisinde oynama, kopya program kullanma, resmi olmayan yazılım ya da cihaz kullanma, üçüncü parti yazılımlarla Pokémon GO’nun önceki sürümlerine ulaşmanın yanı sıra ban sebeplerinin bunlarla sınırlı olmadığını da sözlerine ekledi.

Önceden hile yapan oyuncular banlanıyordu fakat, Pokémon yakalamak, dövüşmek ve spor karşılaşmak dışında oyunda kalmaya devam ettikleri için buna soft ban deniyordu. Bu kullanıcılar forumlarda şu anda banlarının kalıcı hale dönüştüğünü söylüyorlar.

GPS araçları şu anda, oyuncuların dışarıda dolaşmak yerine evden Pokemon yakaladıkları Twitch üzerinde yasaklanmış durumda.