Geçmişten Günümüze Gelen Kahraman ‘SUPER MARIO’

Super Mario oyunu tek versiyon şeklindeyken günümüzde birbirinden farklı sürümü yayınlanmıştır ve her biri yine çok sevilmiştir. Bu sürümler arasında Uçan Mario ve Arabalı Mario en sevilenleridir. Mario oyunları olarak bilinen klasik oyunlar dışında karakteri kullanılarak tasarlanmış puzzle ve tetris oyunları da bulunmaktadır.

Süper Mario ile Nasıl Tanışmıştık?

Bir zamanlar, günümüzdeki Oyun konsollarının yerini Atari’ler tutardı.Atari’ler unutulmaya yüz tutsa da, o zamanlar saatlerce, günlerce oynanılan oyunlar unutulabilir mi? Onlardan biri de ‘Super Mario’

Mario, 1985 yılında piyasaya sürülmüş bir video oyunuydu. Nintendo tarafından tasarlanan oyunun başkahramanı Mario, halk içinde hepimizin bildiği Super Mario olarak tanınmıştır. Mario, oyun kurgusu olarak prensesi kurtarmaya çalışmaktadır. Mario’nun kaçırılan prensesini kurtarmak için az mı zaman harcadık?

Sağa doğru ilerlemeli oyunlar bakımından bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Oyun popüler hale geldiğinden firmaya ait olmayan sayısız Mario oyunu ortaya çıkmıştır. Bu oyunlarda karakter Mario’ya benzese de aslında alakası yoktur. 1985 yılından günümüze kadar sevenleri tarafından terk edilmemiş; yeni gelen nesil de kendisine ilgi duymuş ve oyun popülerliğini korumayı başarmıştır. Zamanının en popüler oyunuydu diyebiliriz.


Favori Mario Oyunları

Mario oyunları içerisinde bazıları diğerlerine göre daha fazla tercih edilmiştir. Uçan Mario, Mario Prensesi Koru, Bombacı Mario en sevilen Mario oyunlarından bazılarıdır. Her biri farklı şekillerde içeriklere sahiptir. Genel olarak klavye ve fare ile oynanmaktadır. Uçan Mario oyununda gösterilen oklar yönünde karakterin uçmasına yardımcı olmalısınız. Prensesi koruma oyununda prensesi yaklaşan tehlikelerden korumanız gerekecektir.

Mario oyunlarının benzerlerini de internetten çok rahat bir şekilde bulup oynayabilirsiniz.