Hazır SILENT HILL 20 Yaşına Girmişken Mükemmeliyetine Bir Kere Daha Göz Atalım

Bu aralar herkes Resident Evil 2 hakkında konuşuyor ama aynı RE serisi gibi başka bir  hayatta kalma korku klasiği de anılmaya değer: Silent Hill.

Bugün itibariyle Silent Hill 20 yaşına girdi. Kuzey Amerika’da 31 Ocak 1999’da (Japonya’da Şubatta, Avrupa’da Martta) çıkışını gerçekletirmişti ve hemen hayatta kalma korku severlerin beğenisini almıştı.

Konami‘nin çıkardığı bu oyun, ürkütücü çevresi, sis dolu sokakları ve kabus gibi sahneleriyle ünlüdür. Bu oyunda oyuncular SilentHill adlı kurgusal kasabada kayıp kızını arayan Harry Manson adlı karakterin kontrolünü alıyorlar.

2014’te Kristan Reed Eurogamer’ın Silent Hill’e bakış açısı adlı yazısında şöyle demişti:

Silent Hill paranoyak bir hayal içerisinde kırık cam parçacıklarını toplamaya çalışmak gibi bir his uyandırır içimizde. Bazı şeyleri genel hatlarıyla bilirsiniz, ve belki de bazı detayları ama bu ürkütücü soğukluğun içine bakış atmak çok da zekice bir hamle olmayacaktır. Orada gizlenmiş olanları bulmak hoşunuza gitmeyecektir ama yine de bu acıyı benimseyeceksinizdir.”

Resident Evil’ın yanında Silent Hill de hayatta kalma korku oyun türünü tanımlayan temel oyunlar arasında sayılmaktadır. Silent Hill’in bir çok devam oyunu hatta bir tane de filmi çıkmıştır. Ancak son senelerde seri, şirketten ayrılan Hideo Kojima’nın yönetmenliğindeki Silent Hills‘ı rafa kaldırmasıyla kendi özünden saptı. Ama yine de Playstation 4 belleğinizde hala P.T.‘yi saklıyorsunuzdur öyle değil mi?

İşte size Silent Hill. Belki de bir gün bize ve yeni nesillere elinde bir el feneriyle, bizi birden fazla sonuyla korkutmak için geri döneceksin.

İstanbul doğumlu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Almanca/İngilizce Öğretmenliği öğrencisi